Buitenland Iran roept zich uit tot atoomstaat Kerk wil van Mugabe af Veel kindermishandeling in India pzc Dinsdag 10 april 2007 7 VATICAANSTAD - Ten overstaan van tienduizenden gelo vigen op een zonnig Sint Pieterplein in Rome uitte paus Benedictus XVI zondag in zijn paastoespraak zijn zorg over het aanhoudende geweld en de ellende in de we reld. Aansluitend sprak de kerkvorst de zegen Urbi et Orbi (voor de Stad en voor de Wereld) uit. foto EPA nairobi - De rooms-katholieke bis schoppen van Zimbabwe dreigen met een volksopstand tot er eerlij ke en vrije verkiezingen plaatsvin den. Dit paasweekeinde hingen ze een herderlijk schrijven op alle kerkdeuren, waarin de negen bis schoppen oproepen tot een natio nale gebedsdag, komende zater dag. De situatie in Zimbabwe steeg vorige maand tot het kook punt toen oppositieleiders in el kaar werden geslagen door de poli tie. Twee van hen kwamen om het leven. President Robert Mugabe vond het hun verdiende loon. Internationale woede weerhield de regerende ZANU-PF er niet van Mugabe het groene licht te ge ven zich volgend jaar weer kandi daat te stellen in de presidentsver kiezingen. De 83-jarige leider is al 27 jaar aan de macht. Paus Benedictus verwees in zijn paasboodschap naar Zimbabwe en vergeleek de situatie van de bevol king met die van de joodse slaven in Egypte onder de farao's. Productie verrijkt uranium zou nu op 'industriële schaal' zijn. teheran - „Het is me een grote eer u mee te delen dat ons geliefd land vandaag is toegetreden tot de club van atoommachten en kernbrand stof op industriële schaal kan pro duceren." Met deze woorden richtte de Iraan- se president Ahmadinejad zich gis teren over de hoofden van toe hoorders in Natans tot leiders in de Westerse wereld die eisen dat Iran stopt met het nucleaire verrij kingsprogramma. In Natans von den gisteren plechtigheden plaats in het kader van de Dag van de Atoomtechnologie in Iran. Het land weigert zijn kernprogram ma stop te zetten. Iran ontkent dat het bezig is met het produceren Iran wil zijn nucleair programma 'tot het einde toe' verdedigen. Als het Westen de druk nog ver der opvoert, wil het uit het non-proliferatieverdrag stappen. van een atoombom, terwijl het westen zich daar juist ernstige zor gen over maakt. Ahmadinejad stel de dat niets of niemand Iran er van zal weerhouden de top te be reiken in het nucleaire program ma. Teheran zal zijn nucleaire rech ten 'tot het einde toe' verdedigen. Ook de productie van de centrifu ges waarin het uranium wordt ver rijkt, is volgens de autoriteiten sterk omhoog gegaan. Iran weigert echter gegevens te verstrekken over het aantal centrifuges dat nu daadwerkelijk is ingezet voor de verrijking van uranium. Mogelijk dat de inspecteurs van het Interna tionaal Atoomenergieagentschap daar later deze maand achter zul len komen. Iran trekt zich terug uit het non-proliferatieverdrag als de in ternationale gemeenschap het land nog verder onder druk zet over het nucleaire programma. Dat heeft de belangrijkste Iraanse onderhandelaar, Ali Larijani, giste ren gezegd. Eerder liet hij nog we ten dat zijn land nu klaar is voor 'serieuze besprekingen'. www.hz.nl Betaalde interviews militairen van de baan londen - De Britse regering ver bood gisteravond per direct het te gen betaling met de media praten door militairen. Twee dagen eer der stond het ministerie van De fensie dat wel toe, nadat Iran vijf tien gegijzelde Britten had vrijgela ten. Een besluit dat voor veel com motie zorgde, vooral omdat er geen duidelijke reden voor werd gegeven. Gisteren spraken twee ge gijzelden al in de tabloids. Kazachstan leent geld om Aralmeer te redden astana - Kazachstan krijgt een le ning van 126 miljoen dollar van de Wereldbank om het Aralmeer te behouden. De VN noemen de op droging van het Aralmeer de groot ste milieuramp door menselijk toe doen. Dertig jaar geleden tapte de Sovjet-Unie het meer af om ka- toenvelden te irrigeren. Vijftien jaar geleden was er nog een kwart van over. Russen zijn in 2006 nog meer gaan drinken moskou - De consumptie van alco hol in Rusland is de afgelopen ze ventien jaar verdrievoudigd. Ook ten opzichte van het alcoholver- bruik in 2005 (9,7 liter), dronken de Russen vorig jaar aanzienlijk meer, namelijk 15 liter per per soon. Zo'n 2 procent van de totale bevolking van 2,3 miljoen drinkt zoveel dat er sprake is van alcoho lisme, zo maakte het Russische staatsagentschap bekend. Knut lokt massa's naar Berlijnse dierentuin berlijn - Een enorme mensenmas sa trok dit paasweekend naar de Berlijnse dierentuin om zich te ver gapen aan het ijsbeertje Knut. Sinds de eerste verschijning in het openbaar, op 23 maart, kwamen er 300.000 bezoekers meer naar de dierentuin, dan normaal. Het ijs- beertje werd vlak na zijn geboorte in december verstoten door zijn moeder en opgevoed met de fles. Nieuw-Zeeland doodt 16.000 'paashazen' wellington - Bij de 'paashazen- jacht' in de Nieuw-Zeelandse pro vincie Otago zijn zondag ruim 16.000 hazen gedood, 6000 min der dan vorig jaar. Maar de boeren zijn toch tevre den. De jacht is al vijftien jaar een traditie in de plaats Alexandra. Ze moet de landerijen beschermen te gen een hazenplaag. Vierhonderd jagers mochten 24 uur hun gang gaan. Weer hongerstakers in Guantanamo Bay washington - Dertien gedetineer den in het omstreden Amerikaan se gevangenenkamp in Guantana mo Bay zijn opnieuw in hongersta king. Zij protesteren tegen de wij ze waarop ze worden behandeld. De militairen zijn begonnen de hongerstakers gedwongen te voe den. Niet eerder worden er voor zover bekend zo veel hongersta kers tegelijk gevoed. new delhi - Een onderzoek onder 15.000 kinderen in India heeft schokkende cijfers opgeleverd over kindermishandeling in dat land. Bijna 53 procent van de kinderen tussen de 5 en 18 jaar zegt slachtof fer te zijn geweest van seksueel misbruik. 1\vee op de drie zijn op een andere manier lichamelijk mis handeld. Ouders, familieleden en bekenden zijn in tachtig procent van de gevallen de daders, blijkt uit het onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van Unicef en Save the Children. Volgens de Indiase minister van Kinderontwikkelings- zaken Renuka Chowdhury bevor dert de heersende cultuur, waarbij kinderen zonder tegenspraak vol wassenen moeten gehoorzamen en er een taboe heerst op het pra ten over seks, het misbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7