Binnenvaartwet bedreigt scouting Zeeland populairder onder watersporters 1 «iJT Bisschop leidt paasmis in Goes SN Na t PZC Dinsdag 10 april 2007 21 GOES - Bisschop Muskens van Breda leidde eerste paasdag de pontificale hoogmis in de katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. Het was een mis met veel muziek. De Zeeuwse Koor school en het Rooms-Katholieke Mannenkoor zongen Grego riaanse liederen en werken van Mozart. Slotstuk vormde het Alleluia van Handel. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat Muskens als bisschop Goes aandoet. In februari volgend jaar treedt Muskens in als monnik in de Pauluscommuniteit van de benedictijnen in Teteringen. foto Willem Mieras verklaart hij. ,„Dat is ook niet waar we op uit zijn. We moeten natuur lijk kunnen instaan voor de veilig heid. We moeten op een veilige manier met andermans kinderen op onze grote schepen varen." Nog problematischer is het voorne men niet langer onderscheid te maken tussen het slepen ten be hoeve van de beroeps- of plezier- vaart. Dat zou betekenen dat de scouting zich voortaan moet beper ken tot 'spelevaren', aldus Van Geldre. Ook Franssen ziet dat niet zitten. „In Zeeland hebben we nau welijks grote wachtschepen. Dat beperkt groot vaarbewijs schaadt Als de Tweede Kamer deze week de Binnenvaartwet ongewijzigd aanneemt, moeten veel grote schepen van de scouting voortaan aan de wal blijven. ons dus niet. Alleen de Watergeu zen hebben een groot schip, maar zonder motor. Dat moet dus ge sleept worden. Maar bijna iedere Zeeuwse groep sleept wel boten. Als dat niet meer mag, moeten we sleepboten of vrachtwagens inhu ren. Dat gaat ons geld kosten." Vanuit Dordrecht en Rotterdam komen veel grote schepen met scouts in Zeeland vakantie hou den. Als die voortaan aan de wal moeten blijven, kan dat de Zeeuw se scouting geld kosten, omdat het overnachtingen scheelt. Niet zo zeer bij het Scoutcentrum Zeeland in Veere als wel bij het kampeerter rein Dwars in de weg in Brouwers haven. Franssen: „Daar leggen de grote schepen aan. Maar het zal nog moeten blijken. Misschien ko men die scouts dan op een andere manier naar Zeeland." Scouts op het water De scouting in Nederland be schikt over ongeveer tachtig grote schepen. Vaak betreft het omgebouwde binnenvaart schepen. Veertig tot vijftig schepen doen in de vakanties geregeld Zeeland aan. Er wordt vooral gevaren op de Grevelingen en het Veerse Meer. Scoutinggroep De Watergeu zen uit Vlissingen heeft het grootste wachtschip in Zee land, maar daar zit geen motor meer in. Het kampeerterrein voor scouts Dwars in de weg in Brou wershaven is toegankelijk ge maakt voor grote schepen. Verscherping regels maakt varen met grote schepen moeilijk. door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - De scouting is bang dat de nieuwe Binnenvaartwet haar activiteiten aan banden legt. De kans bestaat dat niet meer met grote wachtschepen kan worden gevaren. Ook het slepen van vaar tuigen wordt mogelijk taboe. „Dat zou zeer onwenselijk zijn", zegt voorzitter A. Franssen van de ad miraliteit Zeeuwse Stromen. Morgen en overmorgen debatteert de Tweede Kamer over de Binnen vaartwet. Daarin worden de regels voor de pleziervaart in overeen stemming gebracht met die voor de beroepsvaart. Schippers van gro te schepen (boven de 35 meter) moeten over een beperkt groot vaarbewijs beschikken. Om dat te halen, moet een schipper kunnen bogen op één jaar vaartijd (180 vaardagen). Ook moet examen worden gedaan in alle vakken voor het groot vaarbewijs, zoals la den en lossen. Voor schippers van pleziervaartuigen is dat onhaal baar, stelt woordvoerder W. van Geldre van de landelijke admirali teit van de scouting. „Je kunt te ver doorschieten met wetgeving." Scouting Nederland heeft bij de Kamer gepleit voor het voldoen aan de eisen van het CWO groot motorschip. Dat is in feite het groot vaarbewijs voor de plezier vaart, aldus Van Geldre. Alleen zijn examens die voor de plezier vaart niet relevant zijn weggelaten. „Het is echt niet eenvoudig om dat CWO groot motorschip te halen", Hiswa wil beurs in Zeelandhallen verder uitbreiden. door Jeffrey Kutterink GOES - De inspanningen om Zee land als watersportprovincie op de kaart te zetten, beginnen vruchten af te werpen. De watersportbeurs in Goes vormt daarbij een spil. De Hiswa wil een satellietexpositie in Zeeland opzetten. En het Universi tair Ziekenhuis Antwerpen organi seert volgend jaar in Goes een groot duiksymposium. Het afgelopen weekeinde werd de beurs Watersport totaal maritie me dagen Zeeland gehouden in de Zeelandhallen in Goes. Het Universitair Ziekenhuis Ant werpen wijkt in 2008 uit naar de Zeelandhallen voor de organisatie van een duiksymposium. „Dat vindt elk jaar plaats in Antwer pen", weet J. Menheere van de Zee landhallen. „Maar het UZA vindt dat op die plek te veel de nadruk ligt op de veiligheid van de duiksport. De organisatie wil ook beter voor het voetlicht brengen hoe mooi duiken is en zocht daar om een andere locatie." Het sym posium wordt in de eerste week van april 2008 gehouden en trekt zevenhonderd mensen. „Bijzon der is dat er voor de symposiumbe zoekers en hun partners tijd is om echt te gaan duiken." Tal van ondernemers waren giste ren in Goes bijeen om een eerste aanzet te geven aan het samenstel len van arrangementen voor de be zoekers van het symposium. Dat wordt gekoppeld aan de water- sportbeurs. En die zal als het aan de Hiswa ligt nog een stuk groter en professioneler zijn dan die van het afgelopen weekend. Menheere: „De Hiswa wil naast de landelijke Hiswa in IJmuiden satel lietexposities opzetten in Friesland en Zeeland. De Hiswa merkt dat de regio's steeds belangrijker wor den, omdat mensen niet altijd meer naar de grote Hiswa willen reizen." Zeeland is op de goede weg, maar is er nog niet, waarschuwde gede puteerde M. Ie Roy (PvdA, econo mie) zaterdag tijdens een minisym posium op de Watersportbeurs. Ze riep ondernemers op, meer te investeren. „Er zijn genoeg moge lijkheden om subsidies aan te vra gen. Als de sector nog meer inves teert en samenwerkt, liggen er een heleboel kansen." i® r ffllH i® li! 1 ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD SCHILDERIJEN Lee Man Foi Hamerprijs'i 100.000 Tel. 01IX - 650 6X0 www.zccuwsvcilingliiiis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79