Ecoscope opent nieuw zintuigenpad Een nieuw schip trekt me niet, dit schip heeft gelééfd L Jongeren spelen 'De Odyssee' in Renesse Knoflook visolie 1 Q10 in één capsule! Garlic Vitaal Forte: 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij DE RODE PILAREN Probeer maar eens wakker te blijven in een échte Hastens! Hastens ~7$k s. pzc Dinsdag 10 april 2007 1 9 Het blotevoetenpad laat kleuters de natuur voelen, ruiken en horen. door Cornelleke Blok renesse - Natuur- en milieucen trum Ecoscope in Renesse opent op 20 april een nieuwe attractie: het blotevoetenpad. Met hun ogen dicht en de schoenen uit kunnen kleuters er de natuur beleven. Een zintuigenpad om te voelen, te ruiken én te horen: zo kan de nieu we attractie, die in de tuin van Eco scope komt te liggen, het best om schreven worden. „Het pad is twaalf meter lang. Elke zestig centi meter is gemaakt van een ander materiaal", zegt J. Catsman van Ecoscope. Ze wil nog niet te veel verklappen over het nieuwe blotevoetenpad, maar licht al wel vast een tipje van de sluier op. „De kinderen krijgen een zonnebril op met donkere gla zen zodat ze niets kunnen zien. Er ligt bijvoorbeeld boomschors op het pad, iets met reliëf erin en een kokosmat die prikt. We werken met tegenstellingen: warm en koud, hard en zacht. Er is ook een stukje waarbij ze aan hun gezicht en over hun hele lijf iets voelen. Het is heel spannend voor die kin deren, want ze voelen telkens iets anders." Door het gebruik van zintuigen hoopt Ecoscope de kleuters meer te leren over de natuur. Catsman: „Er is op dit moment een algeme ne tendens die gericht is op bele ving, ervaring en het gebruik van zintuigen, in plaats van het vertel len van een verhaal. Zo breng je kinderen dichter bij de natuur. Het blotevoetenpad sluit daar goed bij aan." Voor de ontwikkeling van het blo tevoetenpad kreeg Ecoscope hulp van Denise van Nieuwenhuizen, leerling van het Pontes Pieter Zee man. Zij deed een maatschappelij ke stage bij Ecoscope. Catsman: „Ze heeft meegeholpen met het be denken en het aanleggen van het pad. De materialen zijn deels gere cycled en deels beschikbaar gesteld door Praxis Zierikzee." Alhoewel het blotevoetenpad spe ciaal voor kinderen van vier tot zes jaar is ontwikkeld, mogen ook oudere kinderen en volwassenen er gebruik van maken, „ledereen mag er overheen lopen, zolang je je schoenen maar uit doet." De kleuters van basisschool 't Stae- pel'of in Renesse nemen het blote voetenpad op 20 april voor het eerst in gebruik. Temara van Teylingen woont met haar man Jaap op de oude zeilklipper de Mathilda. Cisteren leerde ze Ellen (5) en Tine (4) knopen leggen op het dek van het schip. foto Dirk-Jan Gjeltema Zeilvloot Zierikzee hield gisteren eerste open dag. door Cornelleke Blok zierikzee - Zeven platbodems la gen gisteren gebroederlijk zij aan zij in de haven van Zierikzee. Be zoekers mochten erin klimmen, er op lopen, zonnebaden of er ge woon naar kijken. Zeilvloot Zierik zee hield z'n eerste open dag. Een aantal dingen hebben de sche pen gemeen: ze zijn allemaal min stens honderd jaar oud, ze verzor gen rondvaarten voor particulie ren en bedrijven én ze zijn samen gebracht in Zeilvloot Zierikzee. Het bedrijf van Evelein Mesman verhuurt de boten voor (meerdaag se) rondvaarten. Maar, de schepen hebben allemaal een eigen geschiedenis, een eigen schipper met een eigen verhaal. Zo ook de Mathilda, de zeilklipper van Jaap en Temara van Teylingen uit Nieuwe Tonge. Ze wonen nu vijfjaar op hun schip, uit 1896. Boven op het dek leert Temara de kinderen knopen te maken in tou wen. Jaap ontvangt binnen de gas ten, in de ruimte waarin vroeger de goederen vervoerd werden. „Dit schip was vroeger een vracht schip", vertelt )aap. „Tot begin ja ren dertig was het een zeilend schip. Daarna ging de mast eraf en kwam er een motor op. Grind, 'De krachten die in dit schip omgaan als het vaart, dat is geweldig' zand, kolen: alles werd ermee ver voerd. Een heleboel van dit soort schepen is verdwenen. De vorige eigenaar heeft het opgeknapt, zo dat er passagiers mee vervoerd kunnen worden." Geweldig vindt Jaap het om men sen de geheimen van het schip te laten zien. „We laten de mensen al les zelf doen. We willen ze een ge voel geven van hoe het schip vroe ger heeft gevaren. Het was hartstik ke zwaar. Voor 1930 was er geen motor. Toen gebeurde alles met de hand. De schipper gooide gewoon zijn vrouw en kinderen over boord. Die moesten het schip kilo meters door het kanaal trekken." De geschiedenis spreekt Jaap aan. „Een nieuw schip trekt me niet. Dit schip heeft gelééfd. Bovendien kunnen we qua snelheid concurre ren met plezierjachten van onge veer tien meter lang. De krachten die in dit schip omgaan, als het vaart, dat is geweldig." Op zo'n mooie dag als gisteren kriebelt het daarom wel om het water op te gaan. „Die open dag? Daar vind ik niks aan. Ik ben lie ver aan het zeilen. Mijn hart ligt op het water, niet aan de wal." Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17 (naast Kids Factory) Breda, 0900 - 225 0 225 1 E 1 i Verbeterde Zwitserse formule: www.derodepilaren.nl Nü 180 capsules van €38,85 VOOr 25,90! I normale prijs 12,95 per stuk Voorstelling is afsluiting van tweejarige toneelopleiding. renesse - Troje is verslagen, de Griekse held Odysseus kan terug naar zijn land Ithaka, waar zijn vrouw Penelope verlangend op hem wacht. Maar de terugtocht voert hem onder meer naar Circe, de Cyclopen en langs de Sirenes. Zolang Poseidon wraakzuchtig blijft, komt Odysseus niet thuis. Al leen de gunst van Pallas Athene lijkt hem te kunnen redden. De jongeren van Amateurtheater school De Ambitie sluiten hun tweejarige toneelopleiding af met de voorstelling 'De Odyssee' van Koos Terpstra. De opvoeringen worden donderdag- en vrijdaga vond gegeven in het dorpshuis van Renesse. Daar werden ook de afgelopen twee jaar de lessen voor de longeren Ambitie op locatie ge geven. Dat gebeurde op initiatief van Toneelvereniging Op Drift. Voorzitter Hans de Hamer van de Renesser toneelvereniging signa leerde een grote belangstelling bij jongeren op Schouwen-Duiveland voor het volgen van toneellessen. Hij klopte daarom aan bij het Zeeuws Centrum voor het Ama teurtheater (ZCA) met het ver zoek de tweejarige opleiding van de Ambitie een keer op locatie in Renesse te geven. Dat verzoek kon gehonoreerd worden dankzij de bereidheid van Op Drift om als gastvereniging op te treden. De opleiding bestaat uit een eerste jaar met drie cursusblokken: im provisatie, fysieke training en tekst toneel. Tijdens het tweede jaar wordt een gezamenlijke productie gemaakt. De regie is in handen van Rinus Pankow met medewer king van Marian Pankow (regie-ad- vies) en Carolien Nederlof (choreo grafie). De opvoeringen donderdag- en vrijdagavond in het Dorpshuis Renesse beginnen om 20.00 uur. 100% natuurlijke materialen... Terwijl |e er ontspannen in ligt te slapen ademt ie Hastensbed met je mee. Een kijkje in het hart van je Hastens vertelt je waarom een royaal gebruik van 100% natuurlijke materialen zoals katoen, paardenhaar, linnen en wol. since 1852

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71