AID en vissers spelen kat en muis 169 KRAS.NL AID zit visser met lak aan regels voortaan dichter op de huid Schitterend TOSCANE APENNIJNEN Prachtig TOSCANE TRASIMEENSE MEER waarom zou je verder zoeken 6 Dinsdag 10 april 2007 PZC De AID controleert dag en nacht of vissers zich aan de regels houden. door Peet Vogels SCHEVENINGEN - Om vier uur 's ochtends stappen de visserijcontro leurs van de Algemene Inspectie dienst (AID) in de snelle motor boot voor een controle op een vis- kotter. Het vermoeden is dat die zich schuldig maakt aan vissen met illegaal vistuig. In een oogwenk is de boot verdwe nen in de donkere nacht. Tien mi nuten later hoort de bemanning aan boord van moederschip Ba rend Biesheuvel, dat de contro leurs door de visser hartelijk wel kom geheten worden aan boord van de kotter. „Die wist dus dat we kwamen", zegt een van de ach tergebleven controleurs. Aan de nachtelijke controle is een urenlang kat en muisspel voorafge gaan. De Barend Biesheuvel, het controleschip van de AID, vaart wekelijks op het Nederlands conti nentaal plat om vissersschepen te controleren. Via het Vaartuigen Monitoringssysteem (VMS) is pre cies te zien waar welk vissersschip ligt en of het aan het vissen is. Om gekeerd zien de vissers ook waar de Barend Biesheuvel ligt. „Dus het is de kunst om slim te manoeuvreren en proberen de schippers toch te verrassen", aldus kapitein Cees Varkevisser. Maar de Barend Biesheuvel is al een aantal jaren in de vaart en de schippers raken steeds ervarener in het her kennen van het controleschip en spelen er handig op in. „De pak kans is erg klein", geeft senior-con troleur Wilem Visser toe. Toch is het gemiddeld een op de 25 keer raak. De AID'ers werken volgens een vast stramien. Elk schip wordt door minstens twee controleurs bezocht. De ene gaat naar de ka juit en bekijkt het logboek en de vergunningen van de schipper. In het logboek staan alle vangsten per dag genoteerd. Ook het gebied waar gevist is, staat er bij. De ande re controleur kijkt in het ruim of alle vangsten inderdaad in het log boek staan en of er geen onder maatse vis bij is. Uiteindelijk wor den de gegevens uit het logboek ge controleerd met de hoeveelheid vis die de schippers aan land brengen bij de visafslag. Op de kotter Tholen 7 is het alle maal dik in orde. „Dat vermoedde ik al, want de schipper liet ons zonder problemen aan boord ko men", aldus inspecteur Dirk van den Berg. „Als ze iets te verbergen hebben, doen ze meestal veel moeilijker." Toch duurt de hele controle nog een uur langer want de inspec teurs willen ook altijd de visnet ten zien. „Dan kijken we of ze niet vissen met netten met te kleine mazen. Of andere trucs gebruiken om de mazen in het net kleiner te maken. Kleinere mazen betekent dat minder vis door de mazen ont snapt, dus een grotere vangst. Maar op die manier kan ook de jonge ondermaatse vis niet meer ontsnappen. En daarom zijn de netten verboden." Als de kotter de vangst binnen Een medewerker van de AID vraagt via de radio een vissersschip om aan boord te mogen komen voor een controle. foto Phil Nijhuis/GPD SCHEVENINGEN - De visserijcontroleurs van de Algemene Inspectie dienst (AID) gaan hun aandacht beter verdelen. Vissers die veel in de fout gaan zullen vaker aan boord gecontroleerd worden, de ande ren kunnen rekenen op een coulante benadering, zo kondigt de dienst aan. „We zijn soepel voor vissers die weinig overtredingen maken. We willen meer corrigeren en minder verbaliseren. Vissers moeten zelf beseffen dat ze met te kleine mazen alle jonge vis wegvangen en daarmee de vis van morgen", aldus inspecteurs aan boord van het controleschip Barend Biesheuvel. Gemiddeld wordt een Nederlandse kotter acht keer per jaar gecon troleerd door de AID, De inspecteurs bekijken de vangstregistratie, controleren het ruim op ondermaatse vis en inspecteren de grootte van de mazen van de visnetten. Kleinere mazen betekent voor de vissers een grotere vangst. De schippers zoeken daarbij de grenzen van de regels op, omdat de op brengsten teruglopen. Bij een op de vijfentwintig controles stuit de AID op illegale vispraktijken. haalt, blijkt dat er meer krabbetjes en zeesterren dan platvis als tong en schol in het net zitten. Met de mazen in het net is het dik in or de. Vriendelijk groetend nemen de inspecteurs weer afscheid. Gemiddeld wordt een Nederland se visser zo'n acht keer per jaar be zocht door de inspecteurs. Best veel vinden ze zelf ook. De bedoeling is de controles effec tiever te maken. De schippers die hun zaakjes goed op orde hebben, 'Ze ondergraven hun eigen toekomst als ze illegaal vissen' worden minder gecontroleerd en de kotters waar vaak iets mis mee is, de kwade broeders noemen ze die, zullen vaker gecontroleerd worden. De kotter die 's nachts be zocht wordt, is zo'n kwade broe der. „Die hebben we al een paar keer betrapt op het gebruik van verboden vistuig", aldus Van der Berg. Zo'n schip kan wel op extra controles rekenen. Ook deze keer is het raak. De ma zen van de netten zijn te klein. „Maar de afwijking is gering. Schip pers zoeken de grens op van wat mag. Deze schipper krijgt daarom een waarschuwing van ons. Als de mazen de volgende keer ook te klein zijn volgt direct een boete", zegt van den Berg. Visser is een zwaar beroep en de mannen maken zware tijden door. Een kotter zit een week op zee en vist continu door. Voor de beman ning is dat slopend want elke twee uur komt er een nieuwe lading vis aan boord. De verwerking duurt een uur en dan is er nog een uur over voor rust of eten voordat de volgende vangst aan bord komt. En dat 24 uur per dag, vijf dagen in de week. En al dat harde wer ken wordt steeds minder beloond. De inspecteurs hebben begrip voor de situatie en weten dat de schippers uit noodzaak de grenzen opzoeken. „We controleren ook re delijk. We zijn soepel, zeker voor vissers die weinig overtredingen maken. Dat is ook het nieuwe be leid. Meer corrigeren, minder ver baliseren. Vissers moeten ook zelf beseffen dat vissen met te kleine mazen alle jonge vis wegvangt. Ze ondergraven hun eigen toekomst als ze illegaal vissen." vanaf Nieuw bij KRAS'. Verrassend voordelig1- vanaf vanaf 8-/15-daagse autovakantie Italië 8-/15-daagse autovakantie Italië 8-/15-daagse autovakantie Italië 8-/15-daagse autovakantie Italië Voor een spotprijs naar het prachtige Toscane! Inclusief ontbijt en diner! boek online of bel 0900 - 9697 «Is §L Ontdek het eigenzinnige Amiatagebied! Voor nóg meer autovakanties Italië, zie kras.nl! Waanzinnig Aankomstdata: zaterdag van 5/5 t/m 29/9 U verblijft in Hotel Torricella inclusief ontbijt en diner. Het hotel beschikt over o.a.een restau rant, huisbar, lounge, terras, tuin, zwembad en een privéstrandje. Het hotel ligt op slechts 200 m van het rustieke Lago di Trasimeno in het plaatsje Torricella di Magione. Maak prachtige tochten door het karakteristieke Toscaanse heuvelland met haar cipressen, olijfbomen en wijngaarden naar o.a. het middeleeuwse Assisi, het indrukwekkende Perugia, de hoofdstad van Umbrië, of het mooie Siena. Het Trasimeense Meer is uitermate geschikt voor watersport of heerlijk zonnen op één van de strandjes aan het meer. Maak prachtige wandelingen of fietstochten en geniet van het mooie uitzicht over het door riet omkraagde meer. Reisnummer AUTO 17.569, zie www.kras.nl/17569 Inclusief ontbijt en diner! "Olldl Aankomstdata: zaterdag van 21/4 t/m 20/10 U verblijft in het uitstekende familiehotel II Cacciatore, gelegen op ca. 500 meter van het cen trum van het plaatsje San Marcello Pistoiese in een prachtige omgeving. Het hotel beschikt over een terras, bar en restaurant en heeft een zeer goede keuken met Italiaanse specialiteiten. Natuurlijk kunt u heerlijke tochten per auto maken door het glooiende Toscaanse landschap. Bezoek het adembenemend mooie Siena. Middelpunt van deze stad is de schelpvormige Campo, het mooiste plein van Italië. En wat dacht u van de beroemde scheve toren in Pisa of Florence, de mooiste kunststad ter wereld? Of u nu houdt van prachtige landschappen, schit terende steden, of u wilt gewoon lekker genieten van 'La Dolce Vita': Italië biedt het allemaal! Reisnummer AUTO 17.675, zie www.kras.nl/17675 Aankomstdata: vrijwel iedere zaterdag van 28/4 t/m 20/10 U verblijft in Hotel Toscana, gelegen aan de rand van Arcidosso op ca. 800 meter van het cen trum. Het beschikt over een lounge met receptie, lift, restaurant, huisbar, televisieruimte,fitness en sauna. Uw verblijf is op basis van ontbijt en diner. Arcidosso is een prachtig middeleeuws stadje, gelegen in het Amiatagebied, een eigenzinnig stukje Toscane. Hier staat de natuur nog op de eerste plaats en grijpen de folklore, het hedendaagse leven en de sporen van de Etrusken harmonieus in elkaar. In de omgeving kunt u prachtige wandel- of fietstochten maken. Bezoek o.a. het of het prachtige middeleeuwse San Gimignano. Vergeet u zeker niet om eens langs te gaan bij één van de vele wijnboerderijen die u onderweg tegenkomt. Reisnummer AUTO 17.770, zie www.kras.nl/17770 Aankomstdata: zaterdag van 21/4 t/m 15/9 U verblijft in het gemoedelijke Hotel Le Alpi, gelegen in Vagli Sotto. Het hotel beschikt o.a. over restaurant, bar, kruidentuin en parkeergelegenheid. Uw verblijf is op basis van ontbijt en diner. In het natuurreservaat Alpi Apuane, waar kunstenaar Michelangelo ooit het marmer haalde voor zijn David, kunt u prachtige wandeltochten tussen de woeste marmerbergen maken. Vagli Sotto is centraal gelegen in het Nationale Park van de Appuaanse Alpen, aan de rand van de Apennijnen. Het Meer van Vagli is een heerlijke plaats om te wandelen of te kanoën. En wat dacht u van een heerlijke dag naar de kust? Bezoek het havenstadje Piombino, van waar u met de pont kunt oversteken naar het schitterende eiland Elba! Reisnummer AUTO 17566, zie www.kras.nl/17566

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6