Kunstenaar mag in toren niet slapen 1 Axel presenteert nieuwe wandelroutes Scouts houden WK primitief koken zaken doen VERZAMELAARS JAARBEURS Verwanten komen uit Wenen voor honderdste verjaardag Max Rötzer 14 15 april - Jaarbeurs Utrecht www.verzamelaarsjaarbeurs.nl zPZC Dinsdag 10 april 2007 1 7 in een kostuum van STEÜTEL y<Z<tks Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, '0 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Vlissingen dreigt Jan van Munster uit watertoren te jagen. door Wendy van den Hurk oost-souburg - Drie jaar geleden haalde Vlissingen kunstenaar Jan van Munster juichend binnen. Hij kreeg ruim baan om de Souburgse watertoren tot middelpunt te ma ken van een ambitieus kunst-ei land. Nu wil de gemeente Vlissin gen hem wegjagen uit de toren. Hij bewoont die als huismeester. En dat mag niet. De gemeente was zo blij met het initiatief van Van Munster dat hij de toren mocht kopen voor slechts één euro, plus de helft van de kunstwerken die achterblijven na zijn dood. Maar daarmee was hij er niet. Hij telde vier ton neer voor de omliggende grond. Daar komt nog anderhalve ton bij voor de restauratie en nog eens drie ton voor een paviljoen op de toren. Al met al een investering van 1,5 mil joen. Vorig jaar al nam Van Munster de toren in gebruik als atelier. Hij nam zijn kunstcollectie mee. Waar de? Een dikke twee miljoen. Offici eel woont hij nu nog in een gast- atelier van kunstcentrum Willem III, tot zijn huis bij de toren over zes maanden af is. Maar hij laat zijn kunstcollectie niet graag onbe heerd. „Op bedrijventerreinen wordt veel gestolen en ons terrein ligt hele maal open. Een verzekering afslui ten is niet te doen; geen maat schappij die dat wil. Daarom zor gen we dat altijd wel iemand in de toren aanwezig is. Of ik blijf er sla pen, of mijn vrouw." Maar 'slapen' in de toren is in Om zijn kunstwerken te kunnen bewaken, blijft Jan van Munster regelmatig slapen in zijn waterto ren te Oost-Souburg. Dat mag hij nu ineens niet meer. strijd met het bestemmingsplan. De gemeente deed die 'ontdek king' in augustus, maar zag het zes maanden door de vingers. Tot Van Munster onlangs een brief kreeg: hij moet eruit. „Formeel hebben ze gelijk, maar het is wel een beet je kinderachtig. Om leegstaande panden te beschermen laat de ge meente wel de anti-kraakbewe ging toe." De kunstenaar wordt er moe van: „Ze hebben me drie jaar geleden hierheen gehaald met de belofte dat de papierwinkel binnen een half jaar klaar zou zijn. Dat heeft me ongelofelijk veel geld gekost, en we zijn nog steeds niet klaar. Ik heb wel eens gezegd: we gaan an ders wel naar België. Ik heb steeds te maken met vier of vijf ambtena ren, die allemaal wat anders zeg gen. De een is soepel, de ander is streng. Dat geeft een hoop irritatie. Maar gelukkig ben ik creatief ge noeg. Ik verwacht dat ze me die zes maanden respijt wel geven." axel - In Axel zijn zaterdagmiddag vier nieuwe wandelroutes gepre senteerd. Voorzitter Henk Enkelaar van de VW Zeeuws-Vlaanderen overhan digde bij de molen de brochures met de trajecten aan wethouder Adhemar van Waes. De gemeentebestuurder richtte een woord van dank aan de VW voor de coördinatie en waardeerde ook de bijdrage van de werkgroep Axel promotion. „Vanuit deze laat ste groep heeft Cees de Pooter enorm veel werk verricht om de routes ook met cultuur-historische informatie in te vullen. Zo wordt het voor dagjesmensen erg interes sant om ook eens in en rond Axel rond te neuzen", aldus Van Waes. De nieuwe wandeltochten voeren door Axel, het bos- en natuurge bied rond Schapenbout, Zuiddor- pe en Koewacht. In de nieuwe wandelingen zijn de al bestaande routes opgenomen. Maar door wijzingen in onder meer het compensatiebos rond Axel klopten de routes niet meer. Wandelaars kwamen daardoor wel eens voor verrassingen te staan. De wandelroutes leken dan meer op puzzeltochten. Behalve het updaten van de trajec ten zijn ook nieuwe stukken in de routes opgenomen. De brochures zijn verkrijgbaar bij alle VW kantoren in Zeeuws- Vlaanderen. Verder zorgt het VW Zeeuws-Vlaanderen ook voor pro motie op beurzen in het buiten land. r incl. Mega Platen CD Beurs met deze advertentie 1,50 euro korting op de entreeprijs (geldig voor één persoon) Oostburger viert eeuwfeest tegelijk met gouden huwelijk. door Wilma Valk oostburg - Zijn gouden huwelijk vierde Wener Maximilian Rötzer samen met zijn honderdste verjaar dag. Op de vraag waarom hij pas zo laat is getrouwd was zijn ant woord heel duidelijk: „Ik heb heel lang naar de ware gezocht. Toen vond ik pas deze geweldige echtge note." De jonge Maximilian, Max, kwam op dertienjarige leeftijd met een groot aantal lotgenoten vanuit We nen naar Zeeuws-Vlaanderen om aan te sterken na de verschrikkin gen van de Eerste Wereldoorlog. In Nieuwvliet werd hij onderge bracht bij de familie Brakman. „In boerenwagens werden we van af de boot naar Nieuwvliet ge bracht. Bij de stadsherberg moes ten we op onze gastgezinnen wachten." Maar de kleine Max werd niet opgehaald. Hij bleef al leen achter en de overbuurman, bakker Brakman, ontfermde zich over hem. Zo kwam hij op de boer derij van de familie Brakman te recht. Het contact tussen Wenen en Zeeuws-Vlaanderen bleef, ook na deze vakantie. Er volgden nog twee reizen in de jaren twintig en er werd over en weer geschreven. Pas na de Tweede Wereldoorlog werden de banden nauwer aange haald. In 1957 trouwde Max met Suus Brakman. Het paar vestigde zich tot 1998 in Wenen en woont sindsdien in Oostburg. Voor het feest en de receptie zater dag waren ook zes kinderen van zijn halfbroers uit Wenen overge komen: „Wij weten pas sinds 1994 van zijn bestaan," vertelde dr. Andrea Kupsky. „Wij hebben de reis best voor hem over. Hij lijkt zoveel op zijn al lang gestorven halfbroers. Het is een geschenk voor ons. In hem zien we onze fa milie terug. Wij zijn allen haast verliefd op hem." Max en zijn echt genote Suus genoten duidelijk van alle belangstelling. De receptie in de zaal Babbelaar van De Stelle werd druk bezocht door familiele den van de familie Brakman en vrienden en bekenden. Max Rötzer. foto Wim Kooyman Eerste activiteit in het kader van 75 jaar scouting in Hulst. door Harold de Puysseleijr HULST - Maak een zo culinair mo gelijke maaltijd klaar voor drie eu ro per persoon zonder moderne hulpmiddelen. Die opdracht probeerden achttien groepen scouts afgelopen zaterdag middag zo goed mogelijk te vervul len op het terrein van scouting 't Jagertje aan de Zoutestraat in Hulst. De Hulster scouts hebben dit eve nement het 'wereldkampioen schap' primitief koken gedoopt. Het is de eerste jubileumactiviteit in het kader van 75 jaar scouting in Hulst. Behalve twee groepen van uit Sluiskil doen er uitsluitend leden van 't jagertje mee. Getooid met een witte koksmuts inspecteert jurylid Mieke de Poor ter de primitieve 'restaurants' met professionele blik. Terwijl de eer ste etensluchten zich in het scou- tingbos vermengen met dikke grij ze rookwolken heeft ze tijdens haar eerste rondgang al opgemerkt dat sommigen de kookkunst goed meester zijn. „Eerst moeten we het gehakt rul bakken en daarna pas de groenten erbij", wist eentje haarfijn uit te leggen. René d'Hert en Benny van Gassen vormen samen de kookstaf van de jongste meidengroep bij scouting de Esta's en doen ook gezellig mee. Buiten categorie allicht, want het tweetal is de kinderleeftijd al heel wat jaren geleden ontgroeid. Van Gassen staat op zijn gemakje aan een passe vite of passeerzeef te draaien en lijkt daarmee in over treding. Want is dat wel primitief koken? „Jazeker wel", zegt hij zon der blikken of blozen, „dit is name lijk een instrument uit grootmoe ders tijd. Tegenwoordig gebruikt ie dereen een staafmixer. De jeugd weet niet eens meer wat dit is." Een eind verderop pruttelen de potten bij de Kokies al op het houtvuur. „Varkenslapjes, babi ket jap, rijst en lekkere appels met sui ker erin", somt Stefan Duvivier het menu dat ze hebben samen ge steld op. Bij de prijsuitreiking blijkt, dat de Kokies in de categorie van de gid sen en verkenners de eerste prijs in de wacht hebben gesleept. Als tweede eindigen de Kokkerelies, de Fluister gidsen. Bij de rowans, sherpa's, explo's en pivo's is de hoofdprijs voor 'Cooking with the sherpa's' (sherpa's Hulst), terwijl de explorers uit Sluiskil een eervol le tweede plaats behalen. Groep 4 van de verkenners (vinr. Wesley de Beule, Stefan Duvivier, Jordy van Cauteren en Jordy van Poppel) berei den een Chinese maaltijd voor met minimale middelen tijdens het WK primitief koken. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63