weergaloos op Muur mt tekort in secondenspel - PZC Dinsdag 10 april 2007 I 43 van km tot km 32 km: De Spanjaard Garcia, de Fransman Mangel en de Itali aan Franzoi ontsnappen, de Ne derlander Tjalingii is een van de eersten die aansluit. 60 km: De Fransman Boucher, de Belg Verbist en de Wit-Rus Koesjinski sluiten aan, voor sprong op peloton 1.30. 110 km: Tom Boonen heeft na een valpartij last van een pols. De voorsprong van de kop groep is 13 minuten. 177 km: De Duitser Zabel en de Nederlander Stefan van Dijk uitgeschakeld na een valpartij. 215 km: Cancellara en Steeg- mans sluiten aan bij de koplo pers. De Belgen Devolder en Vansevenant in achtervolging. 241 km: Koplopers ingelopen, hergroepering. 244 km: Ballan rijdt weg op de Muur, Hoste volgt. Boogerd als derde, Boonen in het wiel. 245 km: Hoste en Ballan ko men samen, kort daarachter groepje Boogerd-Boonen-Betti- ni. 250 km: Voorsprong 20 secon den op twee achtervolgers, Kroon en de Litouwer Vaitkus. 252 km: De Italiaan Paolini en de Rus Goesev sluiten aan bij Kroon en Vaitkus. 259 km: Alessandro Ballan wint in Meerbeke in de sprint de 91e Ronde van Vlaanderen. Leif Hoste wordt tweede, voor Luca Paolini. Karsten Kroon is de beste Nederlander op de vierde plaats. het leven hem toelacht. Een zon dagskind dus, die dat ene sombere beeld uit zijn jeugd wel altijd met zich meedraagt. „Mijn vader is tien jaar geleden overleden, toen ik als renner nog moest doorbre ken. Hij volgde me overal en ge loofde er heilig in dat ik de top zou halen. Wat was het prachtig geweest als hij dit had gezien, maar ik weet dat hij vanaf zijn wolk heeft meegekeken." Twee la chende Italianen en een droevig kijkende Belg beklommen zondag het podium van de 91e Ronde van Vlaanderen. Luca Paolini spurtte nog voor Kar sten Kroon naar de derde plaats. Leif Hoste treurde vooral om de verloren sprint. TWee keer eerder werd hij tweede in deze koers, eerst achter Wesemann (2004) en vorig jaar achter Boonen. „Het had de mooiste dag uit mijn wielerleven kunnen zijn, maar het werd de slechtste", kon de 30-jari- ge Vlaming uit Maldegem er in de eerste momenten na de sprint slechts uitbrengen. Hij excuseerde zich tegenover zijn ploegmaats Roesems en Van Summeren, die in de aanloop naar de Muur kilo meters lang op kop sleurden om een demarrage van Cancellara en Steegmans te neutraliseren. De twee vluchters haalden als eerste een groep van zeven (met de Ne derlander Tjallingii) bij, die zowat de hele koers aan de leiding had ge reden. Tom Boonen hield zich van de kopstukken het langst gedeisd. Het alarmerende bericht uit de koers dat hij was gevallen en zijn pols had bezeerd, viel achteraf mee. Boonen bezweek slechts on der de immense druk die hem was opgelegd en boog het hoofd na zijn sprintje naar de voet van de Muur. Toen Ballan zo weergaloos demar reerde, kon alleen Hoste nog reage ren. De Lotto-renner, aangekocht als kopman na het vertrek van Peter van Petegem, deed alles goed, behalve de sprint. „Ik zette een tandje te groot toen ik sprong", bedacht hij later. Het maakte voor Ballan de weg vrij naar zijn eerste klassieke zege. stortte zich in een domme ont snapping met de Belg Steegmans in zijn wiel. „Toen die vlucht was gegrepen, mocht ik mijn eigen kans gaan", vertelde Kroon aan de finish. Op de Muur reden Ballan en Hos te weg. Kroon wilde naar de twee koplopers springen en kreeg de Rus Vladimir Gusev in zijn wiel. „We bleven lang hangen op tien seconden, maar konden dat laatste gat niet meer dicht krijgen." Kort voor de finish sloot de Italiaan Pao lini nog aan, die Kroon klopte in de eindsprint. Michael Boogerd kreeg ook pas vrijheid om zelf te gaan nadat zijn kopman Oscar Freire het liet afwe ten. De Spanjaard reed lang voor in, maar kwam kracht tekort bij de demarrages op de Muur van Ger- aardsbergen. Boogerd speelde toneel: „Ik dacht dat ik al bovenop de Muur was, maar toen bleek dat er nog een klimmetje kwam. Daar kon ik net niet mee aanpikken." De Raboren- ner kon niettemin tevreden zijn: hij eindigde als negende op der tien seconden van Ballan. De Britse Nicole Cooke was de snelste in de Ronde van Vlaande ren voor vrouwen. In de eindsprint versloeg de 23-renster haar medevluchters Zoulfia Zabiro- va en wereldkampioene Marianne Vos in de sprint. De Belgische koers over 122 kilome ter was de tweede race voor de we reldbeker. Cooke, afkomstig uit Wales en één van de kopstukken in het vrouwenpeloton, schreef ook de eerste op haar naam. Zabirova, die vanwege de geboorte van een kind enige tijd weg is ge weest uit het peloton, won de Ron de van Vlaanderen twee jaar gele den en bleef het langst in het wiel van Cooke. Marianne Vos, vier jaar jonger dan de winnares, werd op vijf secon den gereden. Ze bleef Trixi Wor- rack, die ze vorig jaar ook op het WK klopte, nog net voor. Elsbeth Vink was op de 25e plaats de twee de Nederlandse. „Zondag weer als eerste aankomen, dat zou niet realistisch zijn." Tom Boonen blijkt al voor de start van de Ronde zelf wel een realist, (vrtnieuws.net) „Wat heb ik aan een tweede plaats? Het wordt winnen of niets." Ook Leif Hoste weet vooraf waar hij het over heeft. (Het Laatste Nieuws) „Mee in een vroege ontsnapping? Joh, ik heb nog zware benen van een wedstrijd gisteren. Ik ben al blij als ik het vandaag uit rijd." Floris Goesinnen (Skil-Shimano) geeft voor de start geen blijk van al te veel ambitie. Hij zou overigens wél slagen in zijn doelstelling. „Ach, die Paolini is zo link als een looie deur." Karsten Kroon is niet verrast dat hij in de sprint om de derde plaats de Italiaan voor moest laten gaan. „Hij is geen lelijkerd, dat zeg ik niet, maar hij ziet er niet uit als een fotomodel." En toch is Quickstep-manager Patrick Lefevere best blij dat hij Paolo Bettini in zijn ploeg heeft. (De Volkskrant) „In plaats van zin in de koers, dacht ik: 'Goh, laat ik de tuin eens gaan snoeien.' Ineens ging er een wereld voor me open: de tuin!" Gelukkig rijdt Koos Moerenhout de komende weken weer wél klassiekers met de Rabobank-ploeg. (Sportweek) Cancellara zet alles op Parijs-Roubaix De Zwitser Fabian Cancel lara ging als één van de favorieten van start in de Ron de van Vlaanderen. Door een vluchtpoging, nog voor het in gaan van de finale, verspeelde hij zijn kansen op de winst. Hij sleurde kilometers aan de kop van een kopgroep van ne gen man. „Ik ben niet zwaar ontgoocheld, want ik was hier niet gekomen met de am bitie om te winnen. Dat doe ik zondag in Parijs-Roubaix wel", zei de kopman van CSC, die vorig jaar Luik-Baste naken-Luik won. Dieven slaan toe op Brugse markt Voor verzamelaars van fo to's, handtekeningen en andere wielerattributen is niets meer veilig. Op de Brugse markt, waar zondagmorgen vroeg de start van de Ronde van Vlaande ren werd gegeven, werden ploegleiders en journalisten het slachtoffer van rovende wielerfanaten. Veel volgers merkten kort voor de start dat de stickers van de auto's waren gehaald, zodat ze niet in de wedstrijd werden toege laten. De organisatie zal bij de volgende editie meer politie inzetten. Vroege afstapper is als laatste binnen De Spaanse wielrenner An- doni Lafuente dacht tij dens de Ronde van Vlaande ren een kort dagje te hebben. Hij stapte vroeg af en wilde binnendoor naar de finish rij den. Lafuente verdwaalde ech ter hopeloos en besloot langs de weg te wachten op de be zemwagen. Toen die eindelijk kwam, racete hij de verbijs terde Spanjaard zonder af te remmen voorbij. Lafuente kon toen niet anders dan de fmishplaats zelf te zoeken. Hij was er later dan zijn collega's die de Ronde wél uitreden. Chaos in de Ronde wordt steeds groter De Ronde van Vlaanderen wordt niet alleen voor de toeschouwers moeilijk om te volgen. Ook de volgers moe ten onmogelijke toeren uitha len. De organisatie nodigt honderden sponsors uit om de wedstrijd van dichtbij te volgen. Vipauto's, vaak met onervaren en roekeloze chauf feurs, rijden brutaal achter renners aan op plaatsen waar ze niet thuishoren. Een bejaar de motorrijder van de jury werd bijna van de weg gere den. Renners moesten vaak in de remmen om valpartijen te voorkomen. RUG De Belg Leif Hoste (30) kan het cijfer niet meer zien. „Het is winnen of niets", had hij op de dag voor de Ron de van Vlaanderen stoer aangekondigd. Twee keer was hij al tweede geworden in de koningsklassieker van het voorjaar (2004 en 2006). Zondag reed hij de sprint tegen Alessandro Ballan. En weer ging het mis. Hoste werd... tweede. Twintig minuten na de huldiging kon Hoste er nog steeds niet over uit. De beelden van de sprint wilde hij niet meer terug zien. „Ik voel me nog altijd rotslecht", zo drukte hij zich uit. „Niet alleen voor mezelf, maar voor de hele ploeg. Ik denk dat we de beste ploeg in koers waren." foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45