Zondagskind Ballan Kroon koi Rondevolger 42 j Dinsdag 10 april 2007 PZC VRAGEN AAN De Italiaan Ballan won zondag zijn eer ste grote klassieker. In de Ronde van Vlaanderen versloeg hij de Belg Leif Hos te in de eindsprint. Naam: Alessandro Ballan Woonplaats: Castelfranco Veneto Leeftijd: 26 jaar Beroep: wielrenner ALESSANDRO BALLAN door Frits Bakker Hoe kan een stijlvolle Italiaanse renner zo hard over kasseien en op die steile Vlaamse heuvels rijden? „Het is de koers waar ik het meest van hou, net als Andrea Tafi en Mi- chele Bartoli, die zich hier ook thuisvoelden. Ik win liever de Ronde van Vlaanderen dan Milaan-Sanremo. Dit is mijn koers, mijn terrein. Ik heb altijd vurig gehoopt dat ik hem ooit zou winnen." De Belgen zeggen: Ballan is een echte Flandriën. „Ik wist niet wat een Flandriën was, maar ze hebben me verteld dat het mannen met harde koppen zijn. Zoals Briek Schotte, Andrei Tchmil en Johan Museeuw. De vergelijking met dat soort grote renners is een eer voor me." Wie heb je het meest gevreesd, zondag in de finale? „De renners die de meeste indruk maakten. Ik dacht dat we Cancellara, die zo hard wegsprong, niet meer terug zouden zien. Van Boonen had ik al gezien dat hij niet best was en Bettini had al te veel werk gedaan. De Lotto's waren sterk in de finale, met een Jieel sterke Hoste na de Muur." Die sprint met Hoste... Je was eigenlijk al verloren. „Ik dacht het zelf ook toen hij aanzette voor de sprint. Zoals hij weg reed, waande ik me kansloos, maar ik zag dat hij net voor de finish stil viel. Het voelde als een roes, zoals ik hem nog voorbij reed." Kun jij Parijs-Roubaix zondag ook winnen? „Als ik de benen van zondag in Vlaanderen heb, kan ik daar ook win nen. Ik ga er met een frisse kop naartoe, zonder druk. En ik zie wel hoe ver ik kom." Ik ben een Rondevolger. Zeg het tegen een Neder lander, en hij kijkt je vra gend aan. Vertel het een Vla ming, en hij knikt begrij pend. Verschil in cultuur op een paar vierkante kilometer. Al twintig jaar lang gaat het begin april kriebelen. De Ron de komt er aan, en daar moe ten we bij zijn. Als mannetje van zeven moedigde ik vooral de Nederlanders luidkeels aan en genoot ik van de scheuren de volgauto's, van de rijks wachters met hun loeiende motoren, en van mijn vader die met de auto dingen deed die de rest van het jaar verbo den waren. Net iets te hard rij den, of parkeren waar het ei genlijk niet mag. Sommige dingen zijn veran derd, andere niet. Nu zelf chauffeur, erger ik me aan de overspannen politieagenten en gevaarlijk scheurende chauffeurs van vipauto's. De kaartlezende ouders zijn inge ruild voor een al net zo fana tieke broer, die me door dorp jes loodst waar ik één keer per jaar kom. We roepen net zo hard voor Michael Boo- gerd als toen voor Adri van der Poel. En ook mijn auto stond afgelopen zondag weer een paar keer waar anders nooit iemand parkeert. Het is geweldig, Rondevolger zijn. Niet omdat je alles kunt bijhouden. Met wat geluk (en inzicht) zien we de renners een keer of zeven. Meestal in een flits, soms ook nog vanaf de tweede rij. Voor het wed strijdverloop zijn we afhanke lijk van de radio. Nee, het gaat om die bijzondere sfeer. Vlaanderen is voor één dag wetloos. De race om eerder dan de renners én de andere toeschouwers bij de volgende uitgekozen plek langs het par cours te zijn, kent tienduizen den deelnemers. De brutaal ste (degene die overal voor rang neemt en de rotondes links neemt), komt een heel eind. Maar de slimste, weten we inmiddels, wint. Dat betekent dat je precies moet weten waar je over drie uur wil zijn. En dat je aan de hand daarvan je auto goed moet neerzetten. Dus: met de neus alvast de goede kant op.. Zorgen dat je straks niet in de drukte komt, en zeker niet achter de renners. Het bete kent ook: hollen naar de auto als de koers gepasseerd is, want als alles weer op gang komt, moeten wij al weg zijn. Maar vooral betekent het: uit eindelijk op tijd aankomen op de Bosberg, waar de wed strijd meestal beslist wordt Ook zondag hoorden, zagen en roken we daar de stoem- pende renners, die toen al 250 kilometer op de fiets za ten. We stonden er op de eerste rij. Dankzij een omweg dwars door het bos. Wat heb ik een heerlijke zon dag gehad. Martijn de Koning Italiaan sprint sneller dan Hoste in Ronde van Vlaanderen. door Frits Bakker MEERBEKE - Op de mooiste klim van de Ronde van Vlaanderen werd een hattrick verijdeld. De Belg Tom Boonen, winnaar van de laatste twee edities, ging zondag op de beruchte Muur in de aanval om zijn tegenstanders te slopen. Het was een wanhoopspoging van de Belgische wielerheld. Het korte sprintje naar de voet van de klim vormde de springplank voor een imponerende demarrage van Ales sandro Ballan. De 26-jarige Italiaan overvleugelde de topfavoriet en kreeg een andere Belg (Leif Hoste) mee in de finale. In hoog tempo reden de twee vluchters naar de finish in Meerbe- ke. De sprint eindigde in een thril ler. De Belg vertrok vanuit de rug van zijn rivaal, nam twee lengtes voorsprong, maar versnelde te vroeg en werd in de ultieme me ters verslagen door het sterke eind- schot van Ballan. De Belgische topkoers, gereden op een uitzonderlijk zomerse paas dag, kreeg een meer dan verdiende winnaar op het palmares. Ales sandro Ballan, zondagskind uit Castelfranco Veneto, vertelde na zijn winnende sprint dat hij als kleine jongen al van deze koers heeft gedroomd. „Het is de mooi ste wedstrijd van het voorjaar en de mooiste voor mij om te win nen." Meedogenloos hard op de fiets, een gevoelsmens buiten de koers. Zo toonde Alessandro zich op paaszondag aan het publiek. „Ik heb tot nu toe alles mee in mijn carrière", vertelde hij in een zaaltje van de kleuterschool na de doping controle. Hij koestert zijn geluk met vrouw (Daniela) en dochter tje (Stella), lijkt op weg naar een glanzende loopbaan en vindt dat Topfavoriet Tom Boonen be- zwijkt in Ronde van Vlaanderen onder immense druk en is kans loos tegen het geweld van Itali aan Alessandro Ballan. Michael Boogerd beklimt de Muur met Boonen in zijn kielzog. foto ANP CSC-renner komt vijf seconden na winnaar als vierde over streep. door Frits Bakker MEERBEKE - Karsten Kroon is her steld van zijn blessures en klaar om te schitteren in de voorjaars- koersen. De Nederlander in dienst van CSC was zondag in de Ronde van Vlaanderen één van de uitblin kers in de finale. Hij werd vierde op vijf seconden van de Italiaanse winnaar Alessandro Ballan. Tot aan de beklimming van de Muur van Geraardsbergen reed Kroon zijn wedstrijd in dienst van kopman Cancellara. De Zwitser Alessandro Ballan slaat de beslissende bres op de Muur van Geraardsbergen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44