Een vrouw op de bouw, vreemd dat het vreemd is Zusterschap De krant 10 weken voor €15,-! "D7 r ÈrLKj Brievenbus van Klaverblad sprokkelt mensen bank in brand bijeen voor peilingen over zorg 2 I Dinsdag 10 april 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT Powerfeminist Heieen Mees: 'Nederlandse vrouwen mis sen ambitie', kopte de bijlage van een landelijk volksblad dit weekend. Wat is dat, powerfeminisme?, vraag ik me ondertussen af. Spuit het oestrogeen dan uit je oren of juist het testosteron Ik bestudeer de foto, een dertiger met een scherp gezicht kijkt me aan met een mengeling van hardheid en arrogantie. De boodschap komt er kort gezegd op neer dat wij vrouwen gros- so modo, lol en luiheid aanhangen. Zij, haar zus, schoonzus en nog een select clubje andere powerfeministen niet. Daarom bezetten zij topposities en u en ik niet. Het zijn forse oordelen van Heieen. Simpel ook. Het begint er mee dat je jezelf en twee familie- leden als maat der dingen neer- Zorg vreet tijd, zet 6 energie en geduld en Als ik dat ook zou doen, zou ik kunnen zeggen dat alle Neder- dat IS ook ambitie landse mannen keukenprinsen zijn en dol op katten. Dat zou mooi zijn maar het slaat natuurlijk nergens op. Het andere dat me opvalt is de typisch vrouwelijke eigen schap, het volstrekte gebrek aan solidariteit. Het dédain waar mee gesproken wordt over soortgenoten is het grootste strui kelblok voor de echte emancipatie. Altijd een oordeel paraat over ambitie, uiterlijk, kleding, huis, haard, meubels en opvoe ding van elkaar. Tenslotte ben ik het ook beu om te horen dat het hebben van een kind geen verschil maakt. Het reduceert het zorgen tot een klusje dat je er even bijdoet. Het probleem is inderdaad niet zozeer het glazen plafond maar de plakkende vloer. Zorg vreet tijd, energie en geduld en dat is ook ambitie. Oordelen is makkelijk, een positieve bijdrage leveren is belangrijker, geef ik u in overweging, zuster Mees. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (jpjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-312609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, eaz@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. De bouw zoekt het in vrouwen. De sector telt momenteel 12.000 vactatures. Een campagne op scholen moet ook meisjes lekker maken voor een leven op de steigers. door Marcel Modde Goed weekend, en voorzichtig met je paaseitjes", roep Dia na Cornelisse een col lega toe bij het schei den van de markt. Vijfjaar gele den stapte ze de typische mannen wereld binnen. Het begin was moeilijk, maar inmiddels hoort ze er helemaal bij. „En het bevalt nog steeds!" Diana is laborante, scheepsplanner en betonwagenchaufFeur tegelijk. Het is maar net waar ze haar bij de Vlissingense betoncentrale VTO het hardst nodig hebben. Binnen het bedrijf heeft ze geen vrouwelij ke collega. Bij een andere centrale kent ze er welgeteld één. „Meer ken ik er écht niet. Wel die het zouden kunnen!" Het binnendringen in een man nenwereld valt niet mee, vertelt Diana. „In het begin proberen ze je uit. Een vrouw op de bouw is om één of andere reden vreemd. Sommige mannen doen alsof ze nog nooit een vrouw hebben ge zien, anderen doen stoer mee. Gek, maar het is echt zo. Naar ver loop van tijd went dat vanzelf en wordt het leuk. Je moet best wel haar op je tanden hebben, wil je het redden tussen dat haantjesge drag. Een vrouw met een zacht ka rakter trekt het niet, daar ben ik van overtuigd." Diana was vroeger 'gewoon' win kelmeisje. Broer Cornelisse had in dertijd de wapenrok aan en kwam thuis met de spannendste verha len. Zus raakte onder de indruk en wil de nog maar één ding: soldaat wor den. „Op mijn 27ste dacht ik 'nu of nooit', ben ik gaan solliciteren en werd ik aangenomen." Diana kreeg in militaire dienst de kans haar chauffeursdiploma te halen. Toen haar contract in 2002 was uit gediend, belandde ze via het uit zendbureau bij de betoncentrale. Is de vaste laborant vrij of ziek, dan springt ze daar in. „Betonsoorten moeten worden be proefd om te beoordelen of het voldoet aan de normen." Bij afwe zigheid van de planner, regelt Dia na het transport over weg en wa ter. Maar in eerste instantie rijdt ze zelf met de betonwagen van bouw plaats tot bouwplaats. En binnen kort begint Diana aan een cursus bouwkunde. „Ik wil gewoon meer weten over hoe bepaalde zaken in elkaar steken. Lijkt me reuze inte ressant. Wat ik er mee moet of gaan doen, weet ik nog niet. Dat zie ik wel." Het werk op de betonvrachtwagen valt haar niet zwaar. „Ik los op de pomp, schuif de goot boven de plek en verder gaat het vanzelf. Ik ben een bouwvrouw, geen sjouw- vrouw!" Ze is beslist voorstander van meer vrouwen op de steigers. „Ik ben er van overtuigd dat het dan een stuk vriendelijker wordt op de bouw plaatsen." Van eventuele fysieke beperkingen wil Diana niet horen. „Tegenwoordig mag je van de arbo toch niet meer tillen dan 25 kilo. Dat kan een vrouw ook. Waarom niet?" De informatiecampagne van het opleidingsinstituut Fundeon richt zich ook op het verbeteren van het imago van de bouwsector. Vol gens Fundeon werken maar wei nig vrouwen in de bouw, omdat ze denken dat het zwaar en vies werk is. Dat beeld wordt nog veelal gevoed door de praktijk. Metselaars wor den afgerekend op het aantal vier kante meters dat ze dagelijks weg zetten. Lichamelijke klachten op la tere leeftijd zijn geen uitzonde ring. Een bouwplaats in de regen is doorgaans ook geen visitekaart je. 'Schoner en lichter', moet der halve het devies worden, aldus de bonden, om het personeelstekort aan te pakken. Het is half vijf. Diana verwerkt de laatste telefoontjes aan haar bu reau met steeds weer een vriende lijk woord en vrolijke kwinkslag. Haar enige vrouwelijke collega van die andere betoncentrale wacht. Ze hebben afgesproken samen het paasweekeinde in te luiden. Een af spraak voor de volgende dag moet daarom beslist niet te vroeg wor den gemaakt, benadrukt Diana. „We gaan flink aan de boemel en ik ga echt niet met van die ver dronken oogjes op de foto!" Eens een bouwvakker, altijd een bouwvakker. De bouw Het opleidingsinstituut voor bouw en infra, Fundeon, heeft informatiepak ketten ontwikkeld die speciaal zijn gericht op meisjes op middelbare scho len en in groep 8 van het basisonderwijs. Op dit moment is slechts 7 procent van de ruim 200.000 werknemers in de bouw een vrouw, merendeels kantoorpersoneel. Ondanks de uitgebreide informatiepakketten zijn maar weinig vrouwen bereid in de bouw te werken. Een MBO'er in de bouw verdient echter al snel 300 euro per maand meer dan mensen met dezelfde opleiding in de winkel of als administratief medewerker. Volgens Fundeon heeft de bouw een negatief imago van 'vies en zwaar werk'. De bouwsector in Zeeland is goed voor ongeveer zes procent van de om zet van de Zeeuwse economie. De sector groeit sinds 2005 weer, na een aantal zeer moeilijke jaren. De Kamer van Koophandel Zeeland ziet dan ook meer startende onder nemers in de bouw. D ik neem de krant 10 weken voor 15 eri O ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement, 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal €61,50 Na deze periode stopt dé bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook; 0800 -0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij V3st abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v x.: Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening -1 Da PZC gaal zorgvuldig om r ne! persoonsgegevens. In het colofon ireft u nadere informatie YERSEKE - De brandweer heeft gis terochtend een brand in een brie venbus van de Rabobank in Yerse- ke geblust. Even voor half twaalf kwam bvij de politie de melding binnen dat er een brandlucht hing bij de Ra bobank. Toen de politie een kijkje nam, bleek dat de brievenbus in brand stond. De brandweer heeft het vuurtje geblust, maar de brie venbus is uitgebrand, alsmede alle post die erin lag. Een schadebe drag is nog niet bekend. door Claudia Sondervan GOES - Het Klaverblad Zeeland zoekt via de vernieuwde website Zeeuwen met een mening over de welzij ns- en gezondheidszorg. Wie mee wil werken aan peilin gen over actuele thema's kan zich opgeven voor het e-panel. Mensen die geen internet hebben kunnen zich opgegeven voor telefonische bevraging via Zorginfo. Het platform voor zorggebruikers hoopt een bestand aan mensen te verzamelen waaruit ook specifieke doelgroepen, zoals ouderen of jon geren, uitgezocht kunnen worden voor gerichte vragen. Het Klaverblad is de Zeeuwse orga nisatie die het publieke belang ver tegenwoordigt bij de medische zorg, instellingszorg, thuiszorg, geestelijke gezondheidszorg, wel zijnsvoorzieningen, mantelzorg en de behandeling van mensen met een uitkering. www.klaverbladzeeland.nl; Zorginfo: 0113 - 0113-212783.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2