De schok van Rock around the clock Pianiste van wereldklasse Eddy Christian! reikt prijs zelf uit Dany Lademacher Koorschool gaat de provincie in PZC Dinsdag 10 april 2007 23 VLISSINGEN - Net als vorig jaar kwam de bijna Dany Lademacher, die vooral bekend werd als gi- andere rockklassiekers. De uitreiking van de Ed- 89-jarige gitaarlegende Eddy Christiani (links op tarist van Herman Brood. Christiani zong een pot- dy Christiani Award was onderdeel van Popaan- de foto) zaterdag naar Vlissingen om de naar pourri van zijn hits, waarna Lademachers band Pa- zee. Tientallen Zeeuwse muzikanten verzorgden hem vernoemde prijs uit te reiken. Ditmaal aan ris Dandies een optreden gaf met veel Brood- en een muzikale estafette. foto Lex de Meester Optreden Freek de Jonge in Porgy en Bess zonder rode draad. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Precies 49 jaar gele den, zo beweerde Freek de Jonge gistermiddag in een volgepakt Por gy en Bess in Terneuzen, viel hij van zijn geloof Het was op eerste paasdag, tijdens de paasjubel met een man of tweehonderd op een plein ('buitengewoon gênante ver toning'). Tijdens de bijeenkomst schoof iemand bij een van de na bijgelegen panden een raam open, zette een pick-up op de venster bank en, draaide bij wijze van te genreactie Bill Haleys Rock around the clock. De schok die volgde, was groot, zeker bij hemzelf De Jonge trad op in het kader van het so-jarig bestaan van het Ter- neuzense podium. Vooraf was on duidelijk wat mocht worden ver wacht. De cabaretier zou vooral muziek brengen, zo was wel duide lijk. Literaire rock, zo was aange kondigd, onder de titel The story of Porgy Bess en, volgens het pro grammaboekje tenminste, bege leid door een twaalfkoppige band. Zo vol was het podium niet, maar met onder anderen toetsenist Ro bert Jan Stips (Nits) en Emmy Ver- hey (samen met Hella de longe op viool) stond er toch een respecta bel gezelschap. Dat zette in met Achter de dijken, de Nederlandse versie van de Nits-klassieker In the Dutch mountains. „We werken ons vanmiddag op een rustige manier door het volkse repertoire heen", meldde De Jonge als introductie. Het optreden werd echter geen uit bundig en rechtstreeks eerbetoon aan Porgy en Bess. Wel vertelde De Jonge - gehuld in een blauw fanfarekostuum met glitters en een draak op de rug - dat hij er al sinds 1964 komt ('aanvankelijk dronken we voornamelijk de gla zen leeg die tijdens het dansen op de bar bleven staan') en zong hij het aan Porgy-grondlegger Frank Koulen opgedragen Zeeland-blues. Voor de rest zocht hij het veel bre der in zijn en andermans repertoi re, met bijvoorbeeld liedjes over Zeeland (zoals het bijzondere nummer over Jonas, de hoofdper soon van zijn deels in Rilland spe lende roman Door de knieën), over de veranderingen in de afgelopen vijftig jaar Stiekemof gewoon weg mooie muziek, zoals Boude- wijn de Groots De vondeling van Ameland of een eigen tekst op Bob Dylans North country blues. Emmy Verhey verzorgde, met Stips aan 'We werken ons vanmiddag op een rustige manier door het volkse repertoire heen' de vleugel, een geslaagd klassiek in termezzo. De cabaretier in De Jonge verloo chende zich niet, met grappen over de meubelboulevard ('Ik zei: doet u mij maar een sterfbed. Waarop de verkoper antwoordde: weet u dat zeker? Anders kunt u beter een twijfelaar nemen') en de hopeloos zingende Hilbrand Na- wijn ('Ik denk niet dat Pim het zo gewild zou hebben'), een niet na te vertellen relaas over een naakte man in een Duits hotel en een raak spottend verhaal over de bermmonumentjes trend. Het eigenlijke optreden besloeg een uur, maar had van de zaal ook twee keer zo lang mogen duren. De roep om meer was dan ook hel der en werd beloond met een dub bele toegift, met onder meer Wees niet bang. Ook al miste het optre den een duidelijke rode draad, het slotnummer maakte het verhaal mooi rond: Rock around the clock. Ook repetitieplaatsen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen. GOES - De Zeeuwse Koorschool wil jongens uit de hele provincie de kans geven om zich aan te slui ten. Daarom wordt gedacht aan het opzetten van repetitieplaatsen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaan- deren. Regelmatig zal ook op de vaste stek - Goes - worden geoe fend met alle jongens. Geïnteres seerden kunnen contact, opnemen met 0113-216169 of 0113-216395. De koorschool krijgt binnenkort ook een nieuwe directeur. Het is** Evert Wagter. Hij begint op 1 juli. Wagter is de vervanger van Marcel van Westen, die in 2004 de opvol ger was van Evert Heijblok, vijftig jaar voordien de oprichter van de koorschool. Van Westen neemt zondag 22 april in Goes afscheid. Heijblok neemt daarna, tot 1 juli, het directeurschap waar. ROSARIO ANDINO Concert van pianiste Rosario Andino. Werken van Bach, Schumann, Beethoven, Chopin, Saumell, Cervantes, Lecuona en Liszt. Gezien: 07/04 in Porgy en Bess in Terneuzen (in kader van 50-jarig bestaan). door Arie Karreman Voor het recital dat de van oor sprong Cubaanse pianiste Rosario Andino zondagmiddag gaf in het kader van Porgy en Bess 50 jaar had ze gekozen voor een afwisse lend programma. Dat begon met een Rondo van Carl Philip Emanuel Bach. Het werd een wel heel romantische vertolking met veel pedaalgebruik maar wel met een prachtig tou cher. Heel mooi waren de variaties op een thema van Clara Wieck van Robert Schumann. Clara Wieck was de vrouw van Schumann en een zeer goed pianiste. Ook fraai was de sonate in As van Ludwig van Beethoven. Verfijnd, ingetogen en poëtisch. Alle delen lopen in elkaar over. De Fuga was prachtig, een knap stuk en evenzo gespeeld. Na de pauze was het de beurt aan Frederic Chopin. Andino speelde drie walsen in een verrassende in terpretatie. Ook de Ballade no. 1 was een hoogtepunt in het pro gramma. Heel interessant waren de Zes Cu baanse dansen van Saumell, Cer vantes en Lecuona. Prettige, onder-* houdende muziek die aangenaam in het gehoor ligt. De virtuositeit kwam ruim aan bod in de Paraphrase op Rigoletto van Franz Liszt. Daarbij vlogen de parallelle octaven door de zaal. In drukwekkend en heel contrastrijk. Rosario Andino is een pianiste van wereldklasse, en dat vond blijkbaar ook het enthousiaste pu bliek dat na een langdurig applaus, twee toegiften kreeg. Freek de Jonge trakteerde het jarige Porgy en Bess op een voornamelijk muzikaal optreden. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23