Kunstenaar mag in toren niet slapen Antomsse beste Zeeuwse africhter Duitse herder [VERZAMELAARS Ij JAARBEURS zaken doen Paarden dampend het voorjaar in 14 15 april - Jaarbeurs Utrecht www.verzamelaarsjaarbeurs.nl W pzc Dinsdag 10 april 2007 1 7 Vlissingen dreigt Jan van Munster uit watertoren te jagen. door Wendy van den Hurk oost-souburg - Drie jaar geleden haalde Vlissingen kunstenaar Jan van Munster juichend binnen. Hij kreeg ruim baan om de Souburgse watertoren tot middelpunt te ma ken van een ambitieus kunst-ei- land. Nu wil de gemeente Vlissin gen hem wegjagen uit de toren. Hij bewoont die als huismeester. En dat mag niet. De gemeente was zo blij met het initiatief van Van Munster dat hij de toren mocht kopen voor slechts één euro, plus de helft van de kunstwerken die achterblijven na zijn dood. Maar daarmee was hij er niet. Hij telde vier ton neer voor de omliggende grond. Daar komt nog anderhalve ton bij voor de restauratie en nog eens drie ton voor een paviljoen op de toren. Al met al een investering van 1,5 mil joen. Vorig jaar al nam Van Munster de toren in gebruik als atelier. Hij nam zijn kunstcollectie mee. Waar de? Een dikke twee miljoen. Offici eel woont hij nu nog in een gast- atelier van kunstcentrum Willem III, tot zijn huis bij de toren over zes maanden af is. Maar hij laat zijn kunstcollectie niet graag onbe heerd. „Op bedrijventerreinen wordt veel gestolen en ons terrein ligt hele maal open. Een verzekering afslui ten is niet te doen; geen maat schappij die dat wil. Daarom zor gen we dat altijd wel iemand in de toren aanwezig is. Of ik blijf er sla pen, of mijn vrouw." Maar 'slapen' in de toren is in Om zijn kunstwerken te kunnen bewaken, blijft Jan van Munster regelmatig slapen in zijn waterto ren te Oost-Souburg. Dat mag hij nu ineens niet meer. strijd met het bestemmingsplan. De gemeente deed die 'ontdek king' in augustus, maar zag het zes maanden door de vingers. Tot Van Munster onlangs een brief kreeg: hij moet eruit. „Formeel hebben ze gelijk, maar het is wel een beet je kinderachtig. Om leegstaande panden te beschermen laat de ge meente wel de anti-kraakbewe ging toe." De kunstenaar wordt er moe van: „Ze hebben me drie jaar geleden hierheen gehaald met de belofte dat de papierwinkel binnen een half jaar klaar zou zijn. Dat heeft me ongelofelijk veel geld gekost, en we zijn nog steeds niet klaar. Ik heb wel eens gezegd: we gaan an ders wel naar België. Ik heb steeds te maken met vier of vijf ambtena ren, die allemaal wat anders zeg gen. De een is soepel, de ander is streng. Dat geeft een hoop irritatie. Maar gelukkig ben ik creatief ge noeg. Ik verwacht dat ze me die zes maanden respijt wel geven." door Henk Postma ritthem - In alle glorie lieten ze zich zaterdag weer bewonderen: de trekpaarden die dampend de Zeeuwse klei bewerken. Op Wal cheren konden de liefhebbers er voor terecht in Ritthem, Gapinge, Serooskerke en Oostkapelle. Menigeen had het fototoestel mee genomen. Zoals de toeschouwers bij eco-boer Visser in Ritthem, die een tweespan voor de ploeg had lopen. Afgelopen najaar had hij het spektakel gemist. „Jammer, want dan zie je ze pas echt zwe ten. Dat is nu minder, met die kou- we noorderwind." Hij herinnert zich ooit een zestienspan aan het werk te hebben gezien. „Dan- dreunt de wereld." incl. Mega Platen CD Beurs met deze advertentie 1,50 euro korting op de entreeprijs (geldig voor één persoon) Debat over sloop van huizen in Vlissingen vlissingen - De Socialistische Par tij houdt vrijdag 13 april een open baar debat over de omstreden plan nen tot sloop van 576 huurwonin gen in Vlissingen. Tot de deelnemers behoren Remi Poppe (Tweede Kamerlid voor de SP), wethouder Verhage-Van der Ent (PvdA), en vertegenwoordi gers van de woningbouwcorpora ties l'Escaut en WSW. Het debat wordt gehouden in kunstencen trum Willem 3 aan de Oranje straat. Iedereen is welkom. De dis cussiebijeenkomst duurt van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur. Museum Coemanszorg is weer als nieuw dreischor - Het streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor kan er weer tegenaan. Met een compleet nieuwe inrich ting mét 'bioscoop', een authen tieke entree en een tentoonstelling over het trekpaard hoopt het mu seum dit seizoen meer bezoekers te trekken. Zaterdag zette wethou der W. Renden de deuren van het museum symbolisch voor het eerst weer open. „Het museum heeft een enorme opwaardering ondergaan", zei voorzitster L. Zijlstra in haar toe spraak. Kettingbotsing leidt tot file op snelweg A58 goes - Door een kettingbotsing ontstond zondagmiddag op snel weg A58 ter hoogte van Goes een file van ongeveer 3,5 kilometer lang. Tegen vijf uur waren twee auto's bij de afslag Goes met elkaar in botsing gekomen. Omdat het overi ge verkeer daarvoor moest afrem men, knalden nog meer auto's op elkaar. Bij de kettingbotsing waren zeven auto's betrokken. Er vielen geen ge wonden. Souburgs stel slaat met hoofd tegen autoruit oost-souburg - Op het kruispunt A58-Bermweg bij Oost-Souburg, zijn zondagavond drie personen gewond geraakt. Een vrouw (28) uit Deurne kwam aangereden uit Souburg en reed vol in de flank van een auto die van de Sloebrug kwam. De bestuurder van die au to, een man (25) uit Oost-Souburg en zijn vriendin (20) sloegen met hun hoofd tegen de voorruit. Ze droegen geen gordel. Een baby ach terin zat wel goed vast. Een inzit tende van de andere auto raakte ge wond aan zijn neus. De stoplich ten bij de kruising werkten niet. Draaimolens taboe bij Domburgse kust oomburg - Bij het trampolinecen trum aan de Nehalenniaweg in Domburg zijn draaimolens taboe. B en W hebben een verzoek van W. Langezaal om er twee draaimo lens te mogen plaatsen afgewezen, ook al beloofde hij er geen muziek bij te maken. Het is nu al een rom meltje in het gebied, vindt het ge meentebestuur. „Voor een bad plaats met allure is een hoogwaar dige inrichting van dit wandelge bied gewenst. Het plaatsen van de twee draaimolens zal niet bijdra gen tot deze doelstelling", zo luidt het oordeel. Biggekerke heet nieuw hobbelpaard welkom biggekerke - De speeltuin in Big- gekerke is verrijkt met een nieuw kleurrijk hobbelpaard. Bij de ope ning van de speeltuin, die vijf maanden dicht was, werd de nieu we attractie onthuld. De 7-jarige Nena Francke, stak vanaf een ech te pony de ring, waarop het hob belpaard van onder een zwart doek tevoorschijn kwam. Het nieu we speeltoestel kon mede dankzij een gift van de plaatselijke Ringrij- dersvereniging worden aange schaft. Hond beheerst hoogste graad van behendigheid en gehoorzaamheid. door Henk Postma vlissingen - De Duitse herder staat bekend als een zeer leergieri ge, gehoorzaame en intelligente hond. Hij is sociaal, maar ook tem peramentvol, waaks en bescher mend, moedig en trouw aan zijn baas en diens gezin. Tenminste, als hij goed wordt opgevoed. Van alle Zeeuwse bazen is B. Anto- nisse uit 's Heer Arendskerke ver uit de beste. Met zijn driejarige Duitse herder Connor v. Matchen- ka won hij zaterdag in Vlissingen het provinciaal africhtingskam- pioenschap. Dat was geen verrassing. Antonis- se won dat kampioenschap de afge lopen elf jaar al zes keer. Eerst drie jaar achter elkaar met de herder Omar vom Kahlenbach. Daarna twee keer met opvolger Kylath v. Nispenplatz, die vorig jaar zelfs Ne derlands kampioen werd. En nu dus met weer een andere hond die B. Antonisse uit 's Heer Arends kerke won zaterdag voor de zes de keer het Zeeuws kampioen schap africhten voor Duitse her ders. Met weer een andere hond. hij opvoedde tot de hoogste gra den van gehoorzaamheid en be hendigheid. Het dier gedroeg zich zaterdag als 100 procent speurder, het sprong, beet en loste als een 99 procent pakwerker, en bleef maar 3 pro cent verwijderd van de ultieme ge hoorzaamheid. Daarmee stak de herder met kop en schouders bo ven zijn vijf rivalen uit. De tweede plaats was voor P. Jan sen uit Kruiningen met de bijna 5-jarige Early v. Rietnisse. Op de derde plek eindigde H. Haak uit Axel met 4-jarige Axel v. Scalindjo. De organisatie was in handen van" de Kringroep Walcheren. in een kostuum van Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, ©0113-27 00 25 www. ste utelgoes.nl Zeeland telt zo'n 150 houders van Duitse herders die in verenigingsverband proberen het beste uit hun honden te halen. Zes van hen streden in Vlissingen om het provinciaal africhtingskampioenschap. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17