Vrouwen gevraagd in top van PKN H NIEUWS GETIPT VOOR U Rustige stembusgang op Oost-Timor Campina melk nóg gezonder IM N N 10 I Dinsdag 10 april 2007 PZC Voorzitter synode Protestantse Kerk neemt afscheid. door Wiebe van der Hout UTRECHT - Scheidend synodevoor zitter Jan-Gerd Heetderks vindt zijn functioneren in de hoogste re gionen van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) een eer. De meewarigheid over het synodelid maatschap, waarvoor uit den lan de maar moeizaam vrijwilligers - vooral vrouwen - te vinden zijn, baart hem zorgen. Voor de kerk is het 'een ramp' dat de synode vooral uit mannelijke 55-plussers bestaat. Jan-Gerd Heet derks zegt het scherp. Als bij na-vijftiger treedt hij deze maand terug als voorzitter van de generale synode van de Protestant se Kerk in Nederland (PKN). Om ruimte te maken voor een vrouw? Het blijft even stil. Diplomatiek: „Ik laat me daar niet over uit. Dat moet de synode uit maken." Heetderks rekent voor dat in het moderamen (dagelijks bestuur) van de synode drie vrou wen en vier mannen zitten, een betere verdeling. Om daar later op terug te komen: het is twee-vijf na een recente verandering. „Vrou wen hebben thuis nog zo'n belang rijke rol dat ze helaas vrijwilligers werk sneller op lokaal niveau doen." De scheidend preses geeft toe dat de vergadercultuur met zoveel mannen traditioneel blijft. „Vrou wen zorgen voor andere omgangs vormen. Het valt niet mee om met 160 mensen te experimenteren, maar wij zoeken wel verbetering. De synodecommissies, met tien tot twaalf deelnemers, bieden meer mogelijkheid tot vernieu wing dan de grote vergadering." Behalve vrouwen ziet Heetderks ook graag meer jongeren vanuit de regionale besturen (classes) naar de synode gaan. „Predikanten moe ten in kerkbladen en kerkenraden het belang van de synode uitdra gen. Ik denk ook dat de websites van kerken mogelijkheden bie den." De synode moet symbool zijn van eenheid voor de kerk rich ting samenleving en overheid. Dat is niet eenvoudig in de PKN, die ook breed en pluriform moet zijn. De fusie tot die PKN kostte (te) veel energie. „De synodes van de drie kerken waren hechte clubs. Melk is melk. maar Campina melk is voortaan nóg gezonder. Campina melk is afkomstig van Nederlandse boerderijen. De koeien grazen zoveel mogelijk lekker buiten in de wei en krijgen daarnaast speciale, natuurlijk evenwichtige bijvoeding. Goede voeding en verzorging zijn belangrijk, want hierdoor geven Campina koeien nog gezondere melk. Met 20% meer onverzadigde vetzuren. En dat is goed voor u. Want wat goed is voor de koe is goed voor de melk en dus voor u. Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 8 7 1 5 6 9 4 1 9 6 2 8 9 9 5 1 2 9 7 4 8 1 3 9 4 6 5 1 3 7 9 We vergaderen nu gelukkig veel minder dan in de jaren negentig." Heetderks vindt het moeilijk de vaart erin te houden. Zo stuitten de voorstellen om hbo-theologen in te zetten bij het dreigende predi kantentekort op fel verzet van aca demisch gevormde predikanten. „Het mag nooit zo zijn dat in de synode een belangengroep puur voor zichzelf opkomt. Het gaat om het belang van de kerk. Ik denk dat de nieuwe voorstellen om 'Het is een ramp dat de synode vooral bestaat uit mannelijke 55-plussers' geen hbo-predikanten maar wel een ambt voor kerkelijk werkers in te stellen meer ruimte bieden." lan-Gerd Heetderks kijkt tevreden terug op het werken aan de in houd van het kerkelijk leven na de fusie. Op gebied van jeugdwerk, missionair en diaconaal vlak en so ciale gerechtigheid kwam eindelijk weer wat uit de handen. Tevreden constateert hij dat de kerken naar buiten treden met oecumenische projecten als 'Intercity naar Pasen'. „Dat elan spreekt ook uit de popu laire notitie 'Leren leven van de verwondering'. De bede na de fusie was ook: 'Kom Heilige Geest vernieuw uw kerk'. De seculariserende samenle ving heeft ons nodig. De beelden over christenen en de kerk klop pen vaak niet." Heetderks betreurt dat hervorm den en gereformeerden niet mee gingen naar de PKN. „Historisch blijft dat hangen." De VGKN (Voortgezette Gereformeerde Ker ken in Nederland) en de her- steld-hervormden ziet hij niet te rugkomen, al denkt hij dat de voortgezet-gereformeerden zo klein zijn dat ze op den duur el ders aansluiting zullen zoeken. Prognoses dat in 2020 72 procent van de Nederlanders geen lid meer is van een kerk ziet Heetder ks niet als een noodlot. „Wij moe ten reageren. Met missionaire pro jecten naar buiten treden, in Vi- nex-wijken en via internet. Laten we de 'best practices' als voorbeeld gebruiken." Dat gebeurt volgens Heetderks al met jeugdlcerken en campagnes als van 'Kerkinactie'. De grootste misser van de afgelo pen tijd vindt Jan-Gerd Heetderks Jan-Gerd Heetderks de stroeve overgang naar een lan delijke ledenregistratie. „Op de in gewikkeldheid daarvan hebben we ons verkeken." Heetderks keert te rug naar zijn Brabantse gemeente Oosterhout. Tijdens zijn synode voorzitterschap, meer dan een dag taak, werd hij vervangen. Als predi kant en privé - hij verloor zijn vrouw toen hij net synodevoorzit ter was - wil hij tijd nemen om zich na vier hectische jaren als pre ses te oriënteren op zijn toekomst. Aantal gevallen van intimidatie en geweld zou meevallen. door Esther de Jong DILI - Lange rijen vormen zich voor de stembureaus in Oost-Ti- mor. Ouderen, mannen en vrou wen met kinderen in een draag- doek - allen staan geduldig in de hete zon te wachten tot ze hun stem mogen uitbrengen. Iets meer dan de helft van de één miljoen Oost-Timorezen mag deze tweede paasdag zijn stem geven aan een van de presidentskandidaten. In de aanloop naar de verkiezingen was de sfeer gespannen, tweehon derd relschoppers werden gearres teerd en dertig mensen raakten ge wond. De stembiljetten zijn op eerste paasdag in het hele land verspreid. Paarden en kruiers werden ingezet om de meest ontoegankelijke ge bieden te bereiken. Tijdens deze verkiezingsdag is volgens de kies raad een 'noodsituatie' ontstaan, omdat er in het hele land een te kort aan stembiljetten was. De kie zers stonden in lange rijen voor de stemlokalen, maar er waren geen middelen meer om hun stem uit te brengen. Volgens de VN zijn de twee campagneweken relatief rus tig verlopen. Toch heeft de helft van de deelnemende kandidaten geklaagd over intimidatie en be dreigingen. „We vrezen dat het ver kiezingsproces wordt gemanipu leerd. Er is veel intimidatie, veel ge weld en er zijn veel bedreigingen", lieten vier kandidaten weten tij dens een gezamenlijke persconfe rentie in de hoofdstad Dili. Verkiezingswaarnemer en Oost-Ti- mor-specialist Damien Kingsbury heeft de geruchten gehoord. „Er zijn inderdaad een klein aantal voorvallen geweest, maar die inci denten vallen binnen de parame ters van vrije en eerlijke verkiezin gen", zegt hij. Na het sluiten van de stembureaus lijken de verkiezin- De stemmen kunnen geteld worden. De uitslag van de presidentsverkiezing in Oost-Timor wordt morgen verwacht. foto Antonio Cotrim/EPA gen rustig te zijn verlopen. Toch vrezen veel mensen voor een ge weldsuitbarsting bij de bekendma king van de resultaten. Morgen wordt de officiële uitslag ver wacht. Peilingen vooraf wezen uit dat er drie potentiële winnaars zijn. Onder hen de huidige premier lo se Ramos-Horta. Een charisma tische man, met een indrukwek- 'Kiezers stonden in een lange rij, maar er waren geen middelen om te stemmen' kende achtergrond. Niet alleen heeft hij twee ministersposten ver vuld, hij was ook jarenlang een van de vrijheidsstrijders voor Oost-Timor. Een rol waarvoor Ra- mos-Horta in 1996 de Nobelprijs voor de vrede kreeg. Zijn twee grootste opponenten zijn Francis co 'Lu Oio' Guterres van de linkse vrijheidsbeweging Fretilin en Fer nando 'La sama' de Araujo van de Democratische Partij. Fretilin is een gevestigde partij met een enor me achterban. De Araujo heeft vooral aanhang onder de jonge Oost-Timorezen. Het huidige staat- hoofd, de ex-vrijheidsstrijder Gus- mao is geen kandidaat. Het presi dentschap is in Oost-Timor groten deels een ceremoniële functie. Gus- mao wil een gooi doen naar het ambt van premier. Later dit jaar worden in Oost-Timor parlements verkiezingen gehouden, De win naar van de verkiezing heeft vijftig procent plus een stem nodig om zich president van het armste land in Azië te mogen noemen. Analis ten betwijfelen of het een van de kandidaten gaat lukken. Zo niet, dan worden er over een maand weer verkiezingen gehouden. De twee kandidaten met de meeste stemmen zullen het dan tegen el kaar opnemen. Oost-Timor werd in 2002 onafhankelijk na een jaren lange guerrillastrijd tegen bezetter Indonesië. De eerste stap naar on afhankelijkheid werd in 1999 gezet toen de bevolking in een referen dum ervoor koos zich af te schei den van Indonesië. Het was een keuze die uitmondde in een exces sieve geweldsgolf, veroorzaakt door pro-indonesische milities. De internationale gemeenschap greep in en in 2002 werd het land officieel onafhankelijk verklaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10