h: Het einde van België Ml Wat is een Waal zonder Vlaming en |F andersom. De voordelen voor de Wa- len zijn legio. Ze worden verlost van Filip Dewinter, één van de grootste STANDPLAATS voorstanders van de Vlaamse onaf hankelijkheid. Een man ook die het (j00r niet heeft op allochtonen en op Wa- Spectrum v13 PZC Zaterdag 7 april 2007 Francois Bayrou. den op stabiele parlementaire meerderhe den, wat leidde tot verzwakking van Frank rijk. De president, die tot 1958 een symboli sche functie had, kreeg veel meer macht en vertoont sindsdien gelijkenis met zijn Amerikaanse collega. De Gaulle legitimeer de de machtstoename door de president direct te laten kiezen door de Fransen. De verkiezing noemde hij 'een ontmoeting tussen een man en het volk'. Bovendien was hij voorstander van referenda, die hij van tijd tot tijd organiseerde om te contro leren of het volk hem nog steunde. De dag na een verloren referendum in 1969 trad hij af e Franse president is het machtigste democratische m staatshoofd ter wereld", 1 S zegt Olivier Rozenberg van het onderzoekscentrum voor Franse poli tiek, Cevipof „De enige voorwaarde is dat het parlement de president steunt, wat meestal het geval is." Rozenberg somt op welke machtsmiddelen de president alle maal ter beschikking heeft: hij of zij is niet alleen regeringsleider en - zo beloven alle kandidaten - voert noodzakelijke hervor De extreem rechtse kandi daat Jean-Marie Le Pen. ret einde van België is in zicht. Het gros van de Belgen e denkt dat het land over vijf tig jaar niet meer bestaat, zo blijkt uit jt een enquête van de kranten de Stan- daard en Le Soir. Hoog tijd om de ba- i lans op te maken. Pascal Thewissen len> die hij als buitenlanders be schouwt. De man wil zelfs de Rode Duivels afschaffen en een eigen Vlaams voetbalelftal oprichten. TEn ook Yves Leterme mogen ze hou- den in Vlaanderen, die spant toch "~^|M maar samen met de 'Ollanders' zo TyL £jj^B bleek onlangs toen hij na een onder- onsje met Balkenende zomaar het wegenvignet afvoerde. En daarmee Wallonië van 24 miljoen euro op jaarbasis beroofde. Het koningshuis verkast naar Wallonië. De Belgische royals spreken amper Neder lands en echt populair zijn ze ook niet on der de Vlamingen. Die wonen op hun beurt niet langer in het land van Mare Dut roux en hun politici verschijnen niet - zo als de Waalse minister Michel Daerden - dronken voor de camera. Wallonië heeft ook José Happart, de be ruchte ex-burgemeester van Voeren en te genwoordig voorzitter van het Waalse par lement, die weigert om ook maar één woord Nederlands te spreken. Soit, het zij zo. Geen enkele Waal hoeft nog Neder lands te leren. Dus waarom nog lang fili- busteren, zoals de Belgen zeggen. Opsplit sen, dat rare koninkrijkje. In de Belgische media is er weer volop be langstelling voor de tegenstellingen tussen Noord en Zuid sinds het omstreden nep-journaal van de RTBF waarin het ein de van België werd aangekondigd. Zeker omdat nogal wat Walen (negen op de tien kijkers geloofden het) erin trapten. Blijk baar vinden ze het niet ongeloofwaardig dat Vlaanderen zich van België losmaakt. En dat mogen de media zichzelf aanreke nen. Ze zijn er de voorbije jaren niet in ge slaagd een genuanceerd beeld van elkaar te geven. Sterker nog: de desinteresse voor el kaar is schrikbarend groot. De kranten Le Soir en De Standaard zijn daarom een se rie gestart. Hun doel: objectief over elkaar berichten, wars van karikaturen en voor oordelen. Walen zijn lui, Vlamingen racis tisch is er zo ééntje. Hoe lovenswaardig ook: vraag is of dat lukt. De werkloosheid ligt in Wallonië ho ger dan in Vlaanderen en in Vlaanderen stemmen meer mensen voor extreem rechts. Uit de enquête van de Standaard en Le Soir blijkt bovendien dat de Belgen he lemaal niet willen scheiden. Liefst 93 pro cent van de Vlamingen en 98 procent van de Walen vindt dat België moet blijven be staan. En die verschillen? Ach. Vlamingen hou den nou eenmaal van mayonaise met veel eieren en Walen van mayonaise met ci troen, zo viel te lezen in één van de artike len. En juist die diversiteit maakt dat de mayonaise pakt, om nog maar eens zo'n prachtige Belgische uitdrukking te gebrui ken. Wallonië zonder Vlaanderen is een bana nenrepubliek en Vlaanderen zonder Wallo nië wordt op den duur gewoon ingelijfd bij Nederland. En daar is niemand in Bel gië, met uitzondering van misschien Filip Dewinter, gelukkig mee. mingen door, maar hij is ook verantwoor delijk voor buitenlands beleid. Hij leidt de strijdkrachten en kan zonder parlementai re toestemming oorlog verklaren en over de inzet van atoomwapens beslissen. Hij is de hoogste magistraat, die de voorzit ter van de Grondwettelijke Raad benoemt en zodoende invloed heeft op de rechterlij ke macht. Het parlement kan hem niet tot de orde roepen of om uitleg vragen. Tot voor kort was het bovendien onmoge lijk de president af te zetten. Na een recen te hervorming is het parlement voortaan wel bij machte de president naar huis te sturen. Dat blijft uiterst lastig. De drie kandidaten die het best scoren in de peilingen, Royal, Bayrou en Sarkozy, willen allen de macht van het parlement uitbreiden. Bayrou pleit voor een Zesde Republiek, waarin de scheiding tussen de uitvoerende (president en regering) en de wetgevende macht (parle ment) beter verdeeld is. Royal wil een soortgelijke hervorming en spreekt van een Nieuwe Republiek. Beiden pleiten voor een ge deeltelijke evenredige verte genwoordiging, waardoor een partij als het Front Na tional van Le Pen in het par lement zou plaatsnemen. In het huidige districtenstel sel is het voor extreem links en extreem rechts vrij wel onmogelijk zetels te winnen. Sarkozy, die volgens de pei lingen de beste kans maakt op de overwinning, vindt het vooral belangrijk dat de president verantwoording af moet leggen aan het par lement en dat hij maximaal twee termijnen mag die nen. Er is nu geen limiet. De bevolking stelt ook vraagtekens bij de sterke machtsconcentratie binnen één persoon, maar vindt in meerderheid dat Frankrijk grotere prioriteiten kent dan institutionele hervor mingen. In peilingen noemen de meeste ondervraagden huisvesting, werkgelegen heid of lastenverlichting als belangrijkste inzet van de verkiezing. „Met een nieuwe republiek los je de pro blemen niet op", zegt politicologiestudent Malik Mimene (24). Zeifis hij, zo vertelt hij op een terras bij het kunstcentrum Cen tre Pompidou, een echte gaullist en dus te genstander van grootschalige veranderin gen. Net als voor veel generatiegenoten is de ko mende verkiezing voor hem van uitzonder lijk belang. Tijdens zijn leven heeft hij eigenlijk maar één president gekend, Chirac, zoals jonge Nederlanders niet beter weten dan dat Bea trix dé koningin is. Op 6 mei mag Mimene meebeslissen wie de nieuwe monarch wordt van de Republiek. Nicolas Sarkozy, volgens de peilingen de grootste kans hebber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 97