v12 Zaterdag 7 april 2007 PZC De Republiek kiest een nieuwe monarch De Franse kiezer maakt de komende maand uit wie de nieuwe president wordt. De nieuwe man of vrouw behoort tot de kleine groep van belangrijkste democratische staatshoofden. Dat draagt bij aan de betrokkenheid van de Fransen bij de verkiezing, maar roept ook vraagtekens op. door Olivier van Beemen foto's Michel Spingler/AP Parijs baadt in een fraai lentezonne tje. In een parkje aan de Cham- ps-Elysées geniet een koppel languit in het gras van de prille warmte, terwijl toeristen foto's ma ken bij een bed van violen. Een statige, bronzen oud- president Georges Pom pidou (1969-1974) schouwt het aan. Op de achtergrond klinkt het gezoem van de constante stroom auto's op de tienbaansweg, die de mooiste boulevard ter we reld ook is. Aan de overzijde van het park is achter een hoge muur net een topje zicht baar van het centrum van de Franse macht: het Ely- sée, woon- en werkpaleis van de president van Frank rijk. De politie maant naïe ve wandelaars niet over het trottoir langs de omheining te lopen, maar netjes over te steken. Het Elysée krijgt over een maand een nieuwe hoofd bewoner. Na twaalf jaar pre sidentschap heeft Jacques Chirac van de rechtse partij UMP besloten de hand doek in de ring te gooien. Op 22 april mag de Franse kiezer naar de stembus om een nieuw staatshoofd te kiezen. Twee weken later volgt de tweede ronde, waarin de keuze beperkt is tot de twee populairste kan didaten van de eerste ron de. „De Franse presidentsver kiezing heeft meer impact dan de Nederlandse parle mentsverkiezingen", zegt Bernard ('Willem') Holt- rop, een Nederlandse car toonist die al bijna veertig De socialistische presidentskandidate Ségolène Royal, jaar succes kent in Frank rijk. Hij siert de linkse krant Libération ie- c;ois Bayrou gebakken lucht of een goed al- dere dag op met een karikatuur. tentatief? Of kan de extreme nationalist In zijn atelier aan de voet van de heuvel Jean-Marie Le Pen nog een keer verrassen? van Montmartre is Willem juist bezig met Politiek verkoopt in Frankrijk. Zoals dat in een tekening van Ségolène Royal, de socia- Nederland vooral gebeurt bij voetbaltoer- listische presidentskandidate. „De Fransen nooien, passen Franse bedrijven hun recla- kiezen in een directe verkiezing hun staats- meslogans aan. „Zeg ja tegen een dyna- hoofd, dat veel meer macht heeft dan de misch Frankrijk, stem Ikea", roept de Nederlandse koningin. Dat leeft heel erg Zweedse meubelgigant op. onder de bevolking", zegt hij. Ook tijdschriften en kranten schrijven al Dat is in Parijs goed merkbaar. Het thema maandenlang over niets anders. Boekwin- overheerst gesprekken in cafés en bistro's. kels hebben stapels liggen met titels als: Het weerklinkt in de metro, op straat en Wie kent Madame Royal?, Sarkozy of de op de werkvloer. honger naar macht en De keukens van het Terugkomende kwesties zijn: is de rechtse Elysée: van De Gaulle tot Chirac, de bakker kandidaat Nicolas Sarkozy te autoritair en vertelt. heeft hij wel de allure van een staatsman? Willem vindt de term republikeinse mo- Is Frankrijk klaar voor een vrouw als presi- narchie, die de Fransen zelf vaak gebrui- dent? Mocht dat zo zijn, weet Royal wat ken voor hun staatsvorm, gerechtvaardigd, ze wil? Is kansrijke middenkandidaat Fran- „Je ziet dat de presidenten naarmate ze lan ger zitten, op elkaar gaan lijken. Chirac heeft steeds meer weg van zijn linkse voor ganger Francois Mitterrand. De functie maakt ze hetzelfde, en ze zijn natuurlijk ongelooflijk machtig." Steeds vaker gaan er stemmen op daar ver andering in te brengen, maar Willem ziet de noodzaak niet in van een nieuw staats bestel, dat zou kunnen leiden tot de Zesde Republiek. „Zeker niet als Sarkozy dat zou doen", zegt hij. „Wat krijg je ervoor in de plaats?" Sinds 1958 kent Frankrijk de Vijfde Repu bliek. Een ingrijpende wijziging in de Grondwet op initiatief van generaal Char les de Gaulle, verzetsheld uit de Tweede Wereldoorlog, maakte destijds een einde aan de Vierde Republiek. Daarin kwam de ene na de andere regering ten val, omdat het lastig was coalities te vormen die leun-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 96