Altijd op zoek naar oplossingen v4 Zaterdag 7 april 2007 PZC Zijn grote hobby, zeezeilen, deed hem in Zeeuws -Vlaanderen belanden. Daar kon Hans Zuiderbaan zijn beroep van huisarts uitoefenen en zat hij dicht bij open zee. Daar ook vond hij zijn stamkroeg Porgy en Bess en hij werd uiteindelijk voorzitter van de jazzclub aldaar. „Ik moet gericht aan iets kunnen werken." door Raymond de Frei foto Mechteld Jansen Zo, ik ga weer doktertje spelen. Terneuzenaar Hans Zuider baan zei het tot vorige maand bijna elke ochtend als hij de voordeur achter zich dicht sloeg, maar tegelijkertijd wist hij ook wel dat van die zin der gewoonte geen snars klopte. Hij kan helemaal niet spelen, mas kers zijn aan Zuiderbaan niet besteed. Let maar eens op de stand van zijn ogen. Dan weer stralen ze zekerheid uit, omdat hij weet waarover hij praat. Het andere mo ment vragen ze, zoals een trouwe hond ook naar zijn baasje kan kijken. Hopend op bevestiging dat hij het goed heeft ge daan, onuitgesproken verlangend naar een beetje waardering. Het is maar net waar over het gesprek gaat. Het is ook daarom dat Zuiderbaan niet in de politiek zou kunnen aarden. Ja, hij sloot zich in de jaren zeventig samen met zijn vrouw Hanna aan bij D66, maar echt actief is hij in die partij nooit geweest. „Na het gestuntel van Boris Dittrich in de kwestie Irak vond ik het genoeg en heb mijn lid maatschap opgezegd. Ik heb me ooit bij D66 aangesloten, omdat ik vond dat ze een goed doordacht beleid hadden. Links liberalisme, daarbij voel ik mij het meest thuis. Maar in de loop der jaren stonden mij steeds meer dingen tegen. Ik zou in de politiek mijn ei ook niet kwijt kunnen. Glashard dingen beweren, terwijl je don dersgoed weet dat het anders is. Da's ook nogal in contrast met een baan als huis arts. Weet je, ik denk dat ik wel wethou der zou kunnen zijn, maar geen raadslid. Ik bedoel: ik moet concreet dingen kun nen aanpakken, heel gericht aan iets kun nen werken." Die karaktertrek heeft zelfs iets dwangma tigs, weet Zuiderbaan. Heeft-ie een beetje van zijn opa's. „De ene heb ik nooit ge kend, maar hij was schijnbaar een driftkik ker. Mijn andere opa was een echte be stuurder. Voorzitter van een heleboel clubs, wethouder in Sneek... ze noemden hem in die streek 'de staatsman'. Ook ik wil van nature ideeën omzetten in beleid. Als er naar mijn mening iets niet deugt, probeer ik het aan te pakken. En als ik mijn zin wil hebben, zet ik door. Dat is een kracht, maar tegelijkertijd ook een zwakte. Ik ben soms te driftig, laat anderen niet uitpraten. Daardoor maak je fouten. Meer dan vroeger twijfel ik daar over. Neem bijvoorbeeld mijn rol als voorzitter van jazzclub Porgy en Bess. Ik kan zó enthousiast zijn over een artiest, dat ik er alles aan wil doen om hem naar Terneu- zen te halen. Daardoor kunnen anderen stilvallen. En dan hoor je achteraf dat ie mand het er eigenlijk niet mee eens was. Dat maakt mij dan weer onzeker. Ik draaf soms te veel door." De wil om zaken aan te pakken leidde bijna automatisch naar een rol in tal van besturen. Van lokale, nationale en interna tionale zeilorganisaties bijvoorbeeld. Mede door zijn liefde voor zeezeilen belandde Zuiderbaan in Zeeuws-Vlaanderen. Vijf jaar nadat hij het levenslicht zag verruil den zijn ouders Leeuwarden voor Gouda, waar zijn vader een baan bij een kaarsenfa briek kreeg. Later ging hij aan de slag als ingenieur bij Unilever in Rotterdam. Zoon Hans studeerde ondertussen geneeskunde in Leiden. „Vrijwel elk weekend ging ik met vrien den naar Breskens, want dat was de enige plek in Nederland waar je op zee wedstrij den kon zeilen. Elk weekeinde weer zes uur onderweg, met zijn vieren in een Mi ni. Vanwege mijn hobby zocht ik naar een huisartsenpraktijk tussen de Randstad en Breskens. Eerst had ik nog een romantisch idee om dorpsdokter te worden, maar ik ben dolbij dat ik dat niet heb gedaan. Echt, het lijkt me verschrikkelijk. Iedereen ken nen, mensen die toch wat onderdanig kun nen doen omdat je een dokter bent... ik moet er niet aan denken. Dat is nou het mooie van het wat grotere Terneuzen. Hier kan je als dokter gewoon een stamca fé hebben. Via een advertentie kon ik mij aansluiten bij de praktijk van Huub Nijs- ten. Ideaal, samenwerken. Als het moet kan ik best alleen werken, maar het heeft zóveel voordelen als je ervaringen meteen kunt ventileren." De vorige maand gepensio neerde huisarts heeft dat ook nodig. Niet zozeer om op medisch vlak bevestiging te krijgen, maar vooral voor de interactie. Want waar Zuiderbaan ook gaat of staat, hij zoekt altijd weer mensen op. „Ik vind het zalig om alleen met een be manning op zee te zijn, om even niet meer te denken aan de dingen van de wal. Dat houd ik best een paar dagen vol, maar daarna moet ik toch weer een haven in. Kletsen met mensen, gezellig 'een bolleke' drinken. Nee, ik zou niet zonder al die con tacten kunnen. En da's toch weer heel an ders dan de contacten in mijn praktijk. Als huisarts ben je vaak diepgaand met men sen bezig, maar met meer afstand dan je dat met mensen in je directe omgeving doet. Dat is ook jouw kracht, je biedt op die manier iets professioneels. Let wel, ik neem roerend afscheid van mijn patiën ten, maar of ik ze ga missen? Nee. Voor mijn behoefte om onder de mensen te zijn heb ik genoeg andere mogelijkheden. Wel zal ik de regelmaat missen, dat doe ik ei genlijk nu al. Elke morgen om zeven uur de wekker, ook al was het de vorige avond veel te laat. Elke morgen om half negen de eerste pa tiënt, na tien minuten weer een ander. Ik zag dat meer als ontspanning dan als werk. Echt, ik kon na een weekend zeilen hele maal kapot zitten. Maar na een spreekuur op maandagochtend was ik weer zo fit als een hoentje." Zeilen... het komt telkens weer ter sprake. Zuiderbaan besmette zijn gezin met het vi rus. En met succes, mag je wel zeggen. Dochter Klaartje schopte het als stuur- vrouw zelfs tot de befaamde Volvo Ocean Race, werd in 1998 tweede op het wereld kampioenschap matchracen in Dubai en in 2000 volgde een Europese titel. „Natuur lijk, ik vind het geweldig wat Klaartje pres teert. Aan de andere kant, toen ze mij om advies vroeg over deelname aan de Ocean Race zag ik wel gevaar. Maar goed, dat ver dring je, omdat het zoiets moois is. Ik heb haar wel altijd voorgehouden dat ik vind dat een hobby een hobby moet blijven. Op het moment dat het werk wordt, gaat de lol er eerder af. Nu combineert ze het zeilleven met een baan bij Rijkswaterstaat. Daar gaat ze over de veiligheid van de scheepvaart op de Noordzee." Zuiderbaan blijft een paar dagdelen in de week actief als verslavingsarts en SCEN-arts. In laatstgenoemde rol biedt hij deskundige, onafhankelijke adviezen aan huisartsen die worden geconfronteerd met een verzoek voor euthanasie. Als versla vingsarts probeert hij met een individuele benadering drugsverslaafden weer te laten inzien dat zij wel degelijk 'iemand' zijn. „Een verslaving is een chronische ziekte, geen immoreel gedrag. Vergelijk het bij voorbeeld maar met suikerziekte: je komt er niet van af, maar je kan het wel behan delen. Het grootste probleem met hardd rugsgebruikers is dat ze zich door hun ver slaving in een crimineel milieu moeten be geven. Terneuzen heeft in vergelijking tot andere steden overigens geen bovenmatig harddrugsprobleem, maar door regulering zou het probleem wel kleiner worden. Kijk maar eens naar cannabis. Natuurlijk, de koffieshops hebben een hoop vervelen de effecten, maar puur op het gebied van softdruggebruik hebben wij in Nederland veel minder problemen dan in omliggen de landen..." En daar gaat-ie weer. Verbanden leggen, zoeken naar oplossingen, zaken aan de kaak stellen. Zui derbaan kan het niet laten. Zijn interesses mogen dan nog zo uit eenlopen, uiteindelijk komt het altijd weer op hetzelfde neer: mensen en dingen beter maken. Het zal deze maand niet anders zijn, als zijn stamkroeg Porgy en Bess (overigens ook die van zijn vrouw Hanna, die al jaren als rechterhand van manager Maja Lem- men optreedt) met een uitgebreid pro gramma vol jazz, klassiek, blues en litera tuur zijn vijftigjarig jubileum viert. Zuider baan zal vooraan staan, Zuiderbaan zal klappen en Zuiderbaan zal leiden. Hij moet wel. Hoezo, de beste stuurlui staan aan wal? Zuiderbaan zit al jaren op zee. Hij doet niets liever. Hans Zuiderbaan Geboren: 19 maart 1942 in Leeuwarden Woonplaats: Terneuzen Opleiding: HBS in Rotter dam, Geneeskunde in Lei den. Burgerlijke staat: getrouwd met Hanna, vader van Trijn tje (35) en Klaartje (34) Werk: gepensioneerd huis arts, nog actief als SCEN- en verslavingsarts Hobby's: zeilen, jazzclub Porgy en Bess, jazz, klassieke muziek en maritieme ge schiedenis. Voor mijn behoefte om onder de mensen te zijn heb ik genoeg andere mogelijkheden.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 88