Verzetten van Raad heeftt geen cent over voor Michiel de Ruyter De waarde van een 'oor' delen zaken doen TAiPJnnrl Receptie is definitief van de baan Advies: open-haardgesprekken goed voor Schouwse politiek Vergunning voor opknapbeurt pastorie 30 I Zaterdag 7 april 2007 pzc Subsidieverzoek voor onderwijsproject andermaal afgewezen. door Melita Lanting zierikzee - Het schoolproject Michiel de Ruyter krijgt geen euro cent subsidie van de gemeente Schouwen-Duiveland. Een beroep op het historisch besef van de raadsleden ten spijt. Een poging van de SGP om ten minste een deei van de gevraagde 5000 euro subsidie aan het consu laat Schelde Delta te geven haalde De gemeente geeft geen subsi- die aan de festiviteiten rond Michiel de Ruyter. De Zeeuwse zeeheld heeft volgens de raad geen relatie met het eiland. door Melita Lanting zierikzee - Drink als raadslid ge woon eens een kop koffie met een ambtenaar. Die aanbeveling staat in het rapport van de rekenkamer commissie van de gemeente Schouwen-Duiveland. De commis sie heeft zich gebogen over de vraag of de gemeente leert van haar eigen fouten. De eindconclu sie is dat dat redelijk gaat. „Maar het is niet perfect", zegt K. Mens van de rekenkamercommissie. Niet alleen raadsleden moeten eens wat vaker over de vloer ko men. Ook het college en de ambte lijke top moeten elkaar informeel ontmoeten. Een 'open haardgesprek', heet dat in het rapport. De bestuurders en ambtenaren communiceren nu veel te formeel en daardoor gaan er zaken mis. Soms is onduidelijk wat de raad nu eigenlijk wil en om- bij lange na geen meerderheid. Al leen Alert! en Christenunie vin den ook het herdenkingsjaar van Michiel de Ruyter belangrijk ge noeg om de portemonnee te trek ken. „Wij moeten trots zijn op Michiel de Ruyter" stelt E. van den Bos (SGP). De overige fracties vinden dat scholen zelf moeten betalen voor lespakketten. „Michiel de Ruyter heeft geen enkele relatie met Schouwen-Duiveland", stelde N. de Danschutter namens het CDA. Volgens wethouder W. Renden (zelf voormalig leraar) zijn scholen uitstekend in staat op zelf een les over De Ruyter in elkaar te draaien en daar zijn geen dure les pakketten voor nodig. „Als ik in het onderwijs zat zou ik bijna bele digd zijn als gedacht zou worden gekeerd heeft de raad onvoldoen de zicht op de werkdruk bij de ambtenaren. Het gevolg is weder zijds onbegrip. De rekenkamer- commissie heeft drie kwesties on derzocht. De onderzoeken naar klantvriendelijkheid, naar het aan bestedingenbeleid en de affaire Korte Nobelstraat (veel te duur uit gevallen archeologisch onder zoek). In alle gevallen zijn aanbevelingen gedaan voor verbetering. Uit het onderzoek blijkt dat de gemeente over het algemeen de adviezen wel oppakt, maar moeite heeft om dat op de langere termijn ook vol te houden. Een voorbeeld is de ver betering van de service aan de bur ger. Die is in eerste instantie sterk voor uitgegaan maar stokt inmiddels en daar wordt niets aan gedaan, aldus de commissie. dat ik niet in staat zou zijn drie les sen over Michiel de Ruyter in el kaar te draaien." „Dit is Schouwen-Duiveland op zijn smalst", sneerde J. van Felius naar aanleiding van de afwijzende bijdragen van zijn collega's. „Dit getuigt niet van historisch besef Zonder De Ruyter zouden wij nu onderdeel uitmaken van Frankrijk. Als je deze houding aanneemt, dan moet je ook consequent zijn en verder niet deelnemen aan de festiviteiten die op dit eiland ge pland zijn." Dit zijn onder meer een optreden van het Zeeuws orkest en Sail die Zierikzee aandoet. Een subsidie aanvraag hiervoor is eerder afgewe zen, evenals een verzoek voor een bijdrage aan een dvd over de Zeeuwse zeeheld. zierikzee - De nieuwjaarsreceptie voor inwoners van de gemeente Schouwen-Duiveland is definitief van de baan. Een poging van on dernemersvereniging Neptunus om de gemeentelijke receptie in ere te herstellen is gestrand. „We houden toch een spreekuur en we bezoeken de dorpsraden, daar is voldoende mogelijkheid voor de burger om ons te spre ken", betoogde T. de Gelder (GroenLinks) tijdens de commis sievergadering „Dat zijn formele overleggen", weerlegde W. van den Berg (WD). „De nieuwjaars receptie is een informeel overleg en daar is behoefte aan." „Ie gaat toch niet zomaar bij elkaar zitten om ergens over te praten", reageerde H. Winfield (PvdA). Ook SGP-raadslid E. van den Bos betoogde dat de nieuwjaarsrecep tie een sociale functie heeft en daarom in ere hersteld moet wor den. De beide fracties (WD en SGP) kregen echter geen steun van de overige raadsleden. Woordvoerder A. Deurlo van Nep tunus reageerde teleurgesteld, „lammer dat het afgeketst is. We zullen ons daarbij neerleggen." Welzijnshuis pleit voor frisse wind door Schouwse kindercentra. door Ali Pankow zierikzee - Verzet de bakens bin nen een organisatie die al jaren lang op dezelfde leest is geschoeid en er ontstaat beroering. Sector- hoofd Kinderopvang Marian ten Hagen van het Welzijnshuis Schouwen-Duiveland heeft die on rust bij voorbaat ingecalculeerd bij het opstellen van een drastisch nieuw beleid. Ze heeft een speci fiek Schouws Model ontwikkeld waarin flink de bezem door de kin dercentra wordt gehaald en waar in hogere eisen aan de leidsters worden gesteld. „Natuurlijk geeft dat enige beroe ring in het veld en onzekerheid bij de betrokkenen, maar de nieuwe insteek biedt ook nieuwe mogelijk heden voor een creatieve invulling van de taken", zegt Ten Hagen. Zij heeft in eerdere functies in Amster dam en Utrecht ruime ervaring op gedaan met dit werk. Op Schou wen-Duiveland zien de meeste kindercentra er nog vrijwel hetzelf de uit als vijftien jaar geleden. In houdelijk is er binnen de kinderop vang evenmin veel veranderd. En kele centra zijn dringend aan nieu we huisvesting toe en de vraag naar opvang loopt op sommige plaatsen drastisch terug. Ander zijds blijft er behoefte aan ver spreid aanbod in de kleine kernen. Daarnaast signaleert het sector- hoofd een belangrijke inhoudelij ke reden de kinderopvang in deze gemeente eens flink op te schud den. „Dat voor inrichting en werk wijze in kindercentra heel veel bij het oude is gebleven, heeft waar schijnlijk ook te maken met het imago dat de overheid ons heeft opgedrongen", zegt Ten Hagen. Ze betreurt het dat de overheid deze voorziening doelbewust koppelt aan de arbeidsmarkt, terwijl het juist een belangrijke rol kan vervul len bij vroegtijdig signaleren van achterstand in ontwikkeling. In het Schouws Model wil ze sti muleren dat kinderen in eigen tempo en op eigen manier ervarin gen opdoen om zo stapje voor stapje de wereld te ontdekken. „Door contact met leeftijdsgenoot jes en volwassenen leert een kind al jong bepaalde vaardigheden aan en krijgt het de kans sociale com petenties te ontwikkelen die later in het leven van pas kunnen ko men", luidt in het kort de visie op kinderopvang. Peuterspeelzalen zijn veel meer gericht op het voor bereiden van kinderen op de basis school. Volgens het toekomstscenario zou voor een doorlopende begeleiding van kinderen in de leeftijd van 0-12 jaar de functie van peuter speelzalen ingepast moeten wor den in de kinderopvang. In Scharendijke start daarmee eind mei al een proef. De gecombi neerde opvang komt in het ver bouwde pand van de voormalige Rabobank. Van de leidsters van zo wel peuterspeelzaal als kinderdag verblijf wordt in een aantal opzich ten een andere manier van wer ken gevraagd, waar naar verwacht- ng bijscholing voor nodig is. Het huidige onderkomen voor kin deropvang in de Akkerbloemstraat gaat bij voldoende behoefte dienst doen als locatie voor buitenschool se opvang in huiskamersfeer. Burgh-Haamstede krijgt in het Schouws Model de functie van re gionale voorziening toebedeeld. Van daaruit kunnen kleinere op vangplaatsen in het westelijk deel van de gemeente gecoördineerd worden. „Gezien de bevolkingssa- 'Veranderingen geven altijd onzekerheid bij betrokkenen en beroering in het veld' menstelling en de spreiding denk ik aan nog twee regionale centra, in Zierikzee en Bruinisse", zegt Ten Hagen. Zij ziet in Burgh-Haamstede op korte ter mijn al mogelijkheden voor het creëren van een ideale huisvesting. Het huidige pand aan de Beatrix- weide in Haamstede is verouderd. Daar zijn dagverblijf] peuterspeel zaal en naschoolse opvang geves tigd. Hier worden alleen nog nood zakelijke voorzieningen getroffen om nog enkele jaren verantwoord vooruit te kunnen met dit pand. Het Welzijnshuis heeft inmiddels contacten met woningbouwvereni ging Zeeuwland over nieuwbouw als onderdeel van een mogelijk gro ter bouwproject. De huidige locatie aan de Beatrix- weide past goed in het ideaalplaat- je als omgeving voor kinderop vang: een buitenspeelruimte met in een kostuum van STEUTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl ANALYSE Leert de gemeente van haar eigen fouten? Dat was de inzet van een onderzoek van de rekenkamercommissie. De affaire Korte Nobelstraat ligt nog vers in het geheu gen. Kosten ruim 1 mil joen euro. Zou dit weer kunnen ge beuren? Of - anders gezegd - heeft de gemeente geleerd van haar fou ten? Om daar achter te komen zijn top-ambtenaren en bestuurders om de tafel gaan zitten onder lei ding van een adviesbureau dat het nu eens anders wilde aanpakken. Samen babbelen in plaats van diep- door Melita Lanting gravend onderzoek. Geen oordeel vellen dus, maar het (luisterend) oor delen. Conclusie van het sa menzijn: de gemeente leert van haar fouten, maar de vraag dringt zich op wat de waarde hiervan is. Want de betrokken bestuurders konden de onderzoeksvragen moeilijk beantwoorden omdat ze - naar eigen zeggen - te ver afstaan van de ambtelijke organisatie. Des alniettemin weegt hun mening mee in de eindconclusie. Blijft over de mening van het manage mentteam. Dat is op bepaalde pun ten kritisch (de huidige aanpak om processen te verbeteren moet beter) maar in andere zin is het po sitief Het projectmanagement is goed ontwikkeld, programma's worden naar behoren uitgevoerd en de organisatie toont initiatief Hoewel de ambtenaren ongetwij feld alle vragen naar eer en gewe ten hebben beantwoord, valt ook hiervan de waarde in twijfel te trekken. Immers, de ambtenaren wordt impliciet gevraagd een oor deel te vellen over het eigen func tioneren. Rest de vraag wat te doen met dit rapport. Het ant woord daarop is: niets. Alles wordt immers beter als we maar praten. ZIERIKZEE - De Christelijk Gereformeerde Kerk in Zierikzee mag de pasto rie aan de Meelstraat 37 waarschijnlijk toch verbouwen. De rijksdienst voor monumenten was het eerder niet eens met de verbouwing. De gemeente verleent nu wel een vergunning voor de grondige renovatie, omdat 'woon- gebruik kan bijdragen aan het behoud van het pand', foto Dirk-Jan Cjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68