Werken op de Financieel debacle dreigt voor toeristenbus Sluis Zwemclub is duur uit Geheimen van de struisvogel te boek zaken doen Getij Braakman 'zoveelste luchtballon' STEÜTEL Mariakapel Hulst verhuist naar ingang begraafjplaats Glacisweg 30 1 Zaterdag 7 april 2007 PZC Z Verwarring over subsidie gemeente voor gratis vervoer toeristen. door Frank van Cooten SLUIS - Net als vorig jaar heerst er verwarring over de financiering van de gratis bus voor toeristen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Participanten Stichting Strandex- press, de Recron en de VW wach ten nog steeds op de tien mille subsidie van de gemeente Sluis over 2006. Volgens voorzitter F. Vriends van de Recron dreigt de gemeente dit jaar wederom niet met de gevraagde bijdrage over de brug te komen. „Door het vorige college zijn toezeggingen gedaan. Maar dit college trekt zich daar weinig van aan", zegt een teleurge stelde Vriends. Volgens wethouder L. Wille zijn geen toezeggingen gedaan. Niet door het vorige college en ook niet door het huidige gemeentebe stuur. „In de begroting 2007 is TERNEUZEN - De gemeente Hulst moet Zwemclub Koewacht (ZCK) niet het volle pond aan huur vra gen voor het gebruik van het zwembad. De Terneuzense wet houder A. van Waes gaat daarover zijn collegabestuurder in Hulst aan spreken. Het overgrote deel van de jeugdleden van de zwemclub komt uit de gemeente Hulst. Die worden via de jeugdsubsidierege- ling van de gemeente Terneuzen gesubsidieerd. Koewacht hoort im mers bij de gemeente Terneuzen. „Daarom vinden wij dat ZCK door de gemeente Hulst behan deld moet worden als een Hulster vereniging en dus niet het volle pond aan huur moet betalen", al dus de wethouder. Auteur De Bruijckere is al jaren geboeid door rank en eigenwijs dier. door Frank Cijsel SLUIS - Over struisvogels wordt ver teld dat ze hun kop in het zand ste ken om iets niet te willen zien. Dat verhaal berust duidelijk op een misverstand. Als een struisvo gel in het hoge gras naar insecten of steentjes staat te pikken lijkt het op een afstandje of de kop in de grond verdwijnt. Puur gezichtsbe drog derhalve. Susanne de Bruijckere van struisvogelboerderij Monnikenwerve in Sluis weet zo langzamerhand alle geheimen van dit bijzondere dier op te noemen. Tien jaar na de eerste kennisma king met de loopvogels was het tijd om haar bevindingen in boek vorm uit te geven. „Toen ik de eer ste keer de beesten zag was ik di- geen geld gereserveerd. En ik kan me niet herinneren dat ons door de initiatiefnemers dit jaar formeel om een gemeentelijke bijdrage is gevraagd. Laat ze een brief sturen. Dan kan de gemeenteraad een be sluit nemen." Maar die brief blijkt al op 28 fe bruari dit jaar te zijn verstuurd naar het college, ondertekend door P. de Keunink, voorzitter Stichting Strandexpress, F. Vriends van de Recron en directeur N. van der Ploeg van de VW. In de brief wordt formeel gevraagd uitsluitsel te geven over de subisidies 2006 en 2007 die volgens de onderteke naars van de brief zijn toegezegd. „Nu stort de hele financiële dek king voor dit en vorig jaar als een kaartenhuis in elkaar", betogen de briefschrijvers. Er is wederom verwarring over de financiering van de gratis bus voor toeristen. Desondanks bie den ondernemers het gratis ver voer ook dit jaar aan. door Harold de Puysseleijr HULST - Het Mariakapelletje aan de kruisjng van de Zoutestraat en de IJzerênhandstraat in Hulst ver huist binnenkort naar de ingang van de begraafplaats aan de Glacis weg. Directeur Jos Valckx van Woon- stichting Hulst meldt dat het bede huisje in één keer van zijn funda ment wordt getakeld en op de nieuwe plek geplaatst Het reet verliefd. Zo mooi, zo rank en zo eigenwijs. Inmiddels is het een uit de hand gelopen hobby gewor den met een professionele aanpak. Het verschijnen van het boek is voor mij een belangrijke mijlpaal in het bestaan van ons bedrijf!" De struisvogelhoudster beschrijft in haar boekwerk uitgebreid de rela tie die ze inmiddels heeft opge bouwd met haar dieren. Zo staat ze in een ode uitgebreid stil bij het overlijden van haar lieveling van het stel: Mama Jane. Na het onge lukje met je benen mocht ik je uitge breid insmeren, Alles liet je toe, maar alleen door mij. Toen onze zoon Flo- ris je wilde verzorgen liep je weg tot ik er weer aankwam. De Bruijckere noemt het bruidsri tueel een bijzonder spektakel waar bij de haan in de wei ligt te wal sen. Hij gaat op zijn knieën zitten, zet zijn veren volledig op en legt zijn nek op zijn rug. Daarna laat Want als de gemeente niet met dit geld over de brug komt, moet de reeds uitgekeerde provinciale subsi die van 35.000 euro worden terug betaald. Een groot deel van dat geld is echter vorig jaar reeds uitge geven, onder meer aan een promo tiecampagne. Een financieel deba cle voor de deelnemende partijen dreigt daardoor. Ondanks de financiële problemen kunnen gasten van campings in West-Zeeuws-Vlaanderen vanaf 30 juni gedurende zeven weken we derom gratis met de bus mee tot aan Knokke en tot aan Terneuzen. De Stichting Strandexpress, de Re cron en de VW hakten de knoop deze week door. De ondernemers verenigingen zien weliswaar af van een promotiecampagne, maar komen dit jaar wel voor de eerste keer met evenementenvervoer. Voor twee euro kunnen toeristen met de bus naar evenementen als de Gentse Feesten, het vuurwerk in Knokke en de Visserijfeesten in Breskens. kapelletje is niet alleen een reli gieus symbool maar ook een soort oorlogsmonument. De kapel werd in 1961 neergezet uit dank dat Hulst tijdens de Tweede Wereld oorlog gespaard bleef van ramp spoed. Het gebouwtje krijgt een andere plek omdat er een rotonde wordt aangelegd op het kruispunt van de IJzerênhandstraat en de Koolstraat. Bovendien komen er 35 appartementen in de buurt. hij zijn lokroep horen middels een dof geluid dat tot ver in de omtrek te horen is. Het roepen van de struishanen lijkt op het geluid van een koe op grote afstand. De haan is vanaf het derde levensjaar pa- ringsrijp en samen met twee vol wassen hennen vormt hij een trio. Om de kennis van de dieren uit te breiden was de familie twee keer te gast op enkele farms in 'moeder- Mooi paasweekend betekent topdrukte voor milieustraten. door Joeri Wisse HULST - Het laat zich dezer dagen niet moeilijk raden waar de mi lieustraten in Zeeuws-Vlaanderen zich bevinden. Hoopjes puin, afge knipte takken en stukjes hout wij zen de weg naar de 'gemeentelijke vuilnisbak'. „Het spoot van ellende", noemt lohnny Jansen, opzichter van de milieustraat bij Terneuzen het la chend. Het paasweekend betekent topdrukte. Mooi weer en de vrije dagen vormen immers perfecte omstandigheden om te klussen in en om het huis. Ook Wim van Remortel uit Sint lansteen profiteert daarvan. „Ik ben mijn serre aan het verbou wen. Het blijft een paar dagen droog, dus dan kan dat goed." Zijn karretje ligt vol geladen met planken en golfplaten. Een enor me donker-eikenhouten kast ligt er als deksel bovenop. „Die stond in de serre. 25 Jaar oud, volgens m'n vrouw. Die heeft dat net nog uitgerekend. Hij heeft duizend gul den gekost. Dat is dus veertig gul den per jaar. Netjes toch?" Ondanks het feit dat z'n vrouw 'nog sentimenteel was' over het ja ren zeventig-meubel moet Wim de kast toch eigenhandig aan stuk ken slaan. „Hij mag er niet zo in. Dat slokt te veel ruimte op. Geluk kig heb ik een hamer gekregen van die mannen hier, anders had ik die kast weer terug naar huis moet nemen." Het personeel de milieustraat moet goed opletten of het wel al leen particulieren zijn die afval ko men brengen. lansen: „Als iemand met een bedrijfswagen aankomt, merk je het al snel genoeg, maar die kunnen ook geleend worden. Een bedrijf valt eerder door de mand als ze bijvoorbeeld elke week op de milieustraat komen. Kleine klusbedrijfjes willen dat nog wel eens proberen." Op dat moment komt een bedrijfs wagen van Multraship de Terneu zense milieustraat opgereden. land' Zuid-Afrika. „Een grote at tractie daar is het struisvogel rij den. In Europa is dat verboden. Al les is daar veel grootschaliger. Bij zonder was de ontdekking van een albino, een zeer zeldzaam exemplaar." 'Struisvogels op de boerderij', uitge ver: ADZ Vlissingen, prijs 15 euro. ISBN: 978-90-9021485-6 „Kijk, hier is het wel duidelijk dat die wagen geleend is, omdat er co niferen in liggen. Dat is duidelijk geen bedrijfsafval", zegt Jansen. De bomen zijn van Jacqueline Tak uit Terneuzen. „Dit is lang niet al les, het is een haag van twintig me ter die weg moet. De mannen zijn aan het rooien, en wij mogen de bomen wegbrengen." Dat we midden in het snoeisei- zoen zitten, merken ze ook in de Hulster milieustraat. Medewerker Theo van Renterghem: „De afgelo pen zes weken zijn er 25 contai ners met 'groen' weggebracht." Van Renterghem werkt op de nieuwste en volgens eigen zeggen mooiste milieustraat van Zeeland. „Ik heb op bijna alle straten in de provincie gewerkt, maar dit is de overzichtelijkste." Dat is belangrijk, want zeker in de 'Het vervelendste is dat mensen komen vlooien in de afvalcontainers' spitstijd (vrijdagmiddag en zater dag) is 't enorm druk op 'het bor des'. „Maar vanaf hier kun je alles overzien. Zo houd je in de gaten dat het goede afval in de juiste con tainer terecht komt. En je kunt ook de bruin- en witgoedcontai ners zien." Dat is belangrijk, want sommige bezoekers hebben nog wel eens de neiging om een oude televisie, gas stel of stapel videobanden mee te nemen uit de blauwe containers. Maar de milieustraatmannen moe ten onverbiddelijk zijn: mensen mogen niets meenemen. „Alles wat hier wordt gebracht, is eigen dom van de milieustraat", zegt Van Renterghem. Over die regel ontstaat nog wel eens een discussie. En sommigen gaan morren wanneer hen ge vraagd wordt hun rommel even op te vegen, weet Van Renterg hem. Overigens vallen de bezoe kers van de milieustraat in Hulst al les mee, weet hij. Die pakken de bezem uit zichzelf en maken nog eens een praatje. „Een echt sociaal gebeuren." TERNEUZEN - Het idee van gedepu teerde Van Zandbrink om van de Braakman-Noord een natuurge bied te maken met zoute getijden- natuur is de zoveelste luchtbel rond een weer niet haalbaar alter natief voor natuurcompensatie. Dat zei wethouder J. van Schaik in de Terneuzense raadsvergadering. De gemeente is volgens hem ook nog maar een paar dagen geleden door de gedeputeerde ingelicht. „We hebben er op gewezen dat er al een motie uit 2004 van de ge meenteraad ligt tegen terugbren gen van het getij in de Braak man-Noord, omdat Dow daardoor in de knel kan komen." Burge meester Lonink noemt het plan ondemocratisch omdat er geen overleg was met de gemeente en Dow. De belangen van natuur en landbouw mogen van hem niet op Dow afgewenteld worden. pagina 38: ZLTO opgelucht in een kostuum van 'fit- Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl Susanne de Bruijckere met zoon Floris tussen de struisvogels. De Bruijckere schreef een boekje over de eigenzinnige loopvogel. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62