Soort Titelstrijd woedt Provoost haalt Italië is overtuigd van Engels complot na rellen in Rome Fans Tottenham Hotspur krijgen de schuld van rellen in Sevilla 50 Zaterdag 7 april 2007 PZC Land is doodsbang dat het nu niet geschikt is als gastland voor EK. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Italië is verontwaardigd, be ledigd en kwaad. Dat de Engelse ambassade in Rome en de Engelse regering opheldering willen over het gedrag van de Italiaanse politie tijdens de Europa Cupwedstrijd AS Roma-Manchester United (2-1) afgelopen woensdag, is helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. Men bevroedt een complot: Italië beentje te lichten opdat het niet het EK van 2012 mag organiseren. „Wij accepteren geen lessen van wie het Heizeldrama op zijn gewe ten heeft." Aan het woord is niet een leider van de Romeinse 'Ul tra', maar de katholieke parlemen tariër Mauro Fabris. Zijn partijge noot en minister van Justitie Cle mente Mastella, hekelt het gedrag van de Engelse supporters en zag vanaf de Vip-tribune niets anders dan een normale 'preventieve ac tie' van de politie, die werd uitge- Tijdens de wedstrijd sloeg de poli tie met gummistokken in op een aantal van de 4500 meegereisde Engelse supporters. Volgens vrij- sevilla - De fans van Tottenham Hotspur worden door de Spaanse autoriteiten verantwoordelijk ge houden voor de rellen die zich donderdagavond in Sevilla afspeel den rond de Uefa Cupwedstrijd te gen de plaatselijke club. Zeven fans van de Engelse voetbalclub moeten voor de rechter verschij nen. Een groot aantal Britten raakte ge wond in de gevechten die uitbra ken in de eerste helft van het duel wel alle Britse media gebeurde dat zonder criteria en de beelden die de BBC en andere zenders hebben uitgezonden versterken dat idee - in Engeland. De Uefa heeft een on derzoek ingesteld en komt dinsdag met haar conclusies. Supportersgeweld tegen de politie is nog een open zenuw in Italië. Een kleine twee maanden geleden werd een politieman vermoord door een jeugdige fan van het Sici- liaanse Catania tijdens een massa le vechtpartij na de eilandderby Catania-Palermo. Ook toen werd de vrees uitgespro ken dat het supportersgeweld in combinatie met de verouderde sta dions de kandidatuur van Italië voor het EK in gevaar zou breng en. De Italianen zijn er nu van overtuigd dat de Engelsen de Uefa willen beïnvloeden, die over tien dagen in Cardiff een beslissing neemt over het EK van 2012. Italië concurreert met de combina ties Oekraïne-Polen en Kroatië- Hongarije. Het land is favoriet, maar doodsbang dat het nu wordt gezien als een niet geschikt gast land. Engeland zou erop aansturen dat geen van de kandidaten ge schikt geacht wordt en een erva ren vierde land de boel moet red den. Engeland zou zich in de wan delgangen volop aanbieden. (2-1). De raddraaiers wierpen vuur werk en stoelen richting de Spaan se politie. T\vee agenten raakten se rieus gewond. Volgerts een Spaan se official waren veel fans van Tot tenham zwaar beschonken. Ze vie len stewards en politieagenten aan. Er waren geen gevechten tus sen rivaliserende supportersgroe- pen. Volgens mediaberichten zou slechts een groep van twintig tot dertig Engelse fans voor proble men hebben gezorgd. Het kampioenschap wordt niet alleen meer met de bal beslist. door Dick Sintenie DEN HAAG - Met nog vier competi tiewedstrijden te gaan, verdedigt PSV een voorsprong van drie pun ten op Ajax en vijf op AZ. Het zou voldoende moeten zijn om de landstitel te prolongeren, maar in Eindhoven knikken de knieën. De concurrentie voert de druk op, ook buiten de lijnen: „NEC heeft dit seizoen al elf keer de nul gehou den." NEC is vanavond, in Nijmegen, de tegenstander van PSV. Normaal ge sproken een opponent die de voor naamste kandidaat voor het lands kampioenschap geen schrik aan jaagt. Maar voor PSV lijkt sinds de winterstop niets meer normaal: uitgeschakeld in het bekertoer nooi, uitschakeling in de Cham pions League nabij en compleet van slag in de competitie. Henk ten Cate, trainer van Ajax, volgt de verrichtingen van de kop loper in de eredivisie met argus ogen. Vóór het duel PSV-Liverpool zei hij: „PSV voelt elk pijntje in de ze situatie. De wedstrijd tegen Li verpool levert altijd schade op, hoe dan ook. Lichamelijk of geeste lijk, of allebei." Het werd dat laatste, want behalve de 3-0-nederlaag raakte PSV op nieuw twee spelers kwijt met een blessure: Jefferson Farfan en Edison Méndez. „Het wordt voor al mentaal zwaar", gaf PSV-trainer Ronald Koeman nog diezelfde avond zijn gevoelens prijs. „Kleine pijntjes worden nu grote pijnen. Het gaat in de hoofden spelen en dat is niet altijd weg te praten." Mentale druk, dus. Ten Cate noemt de finale reeks van vier wedstrijden en alles wat zich om die duels heen afspeelt een mind game. Shota Arveladze, spits van AZ: „Elke uitslag, positief of nega tief, beinvloedt de volgende." Psychologische oorlogsvoering hoort bij het spel, meent dr. Rico Schuijers, sportpsycholoog. Ten Cate: „Het zal mij niet verbazen als PSV tegen NEC punten Iaat lig gen. NEC heeft dit seizoen al elf keer de nul gehouden." Of de uitgedaagde partij, PSV, in de war raakt van dergelijke prikke lende teksten, ligt eraan hoe ze in de club worden geïnterpreteerd, zegt Schuijers. Wat dat betreft is er in Eindhoven wel iets veranderd. PSV wordt immers voor het eerst in dertig zorgeloze maanden ge confronteerd met sportieve tegen slag. Daar komt bij dat de huidige trainer Koeman, anders dan ze bij PSV gewend zijn van diens voor ganger Guus Hiddink, in het open baar eerlijk en hard oordeelt. Na het gelijkspel tegen NAC (1-1) be weerde Koeman dat PSV 'mis schien wel boven zijn stand heeft geleefd' en dat met alle blessures, een smalle selectie en een overvol programma 'het lijntje een keer breekt'. Het sportieve verval van PSV wordt (deels) toegeschreven aan het blessureleed dat twee toonaan gevende spelers trof, verdediger Alex en spits Arouna Koné. Schuijers: „Als je de aandacht richt op datgene wat je mist, maak je jezelf zwakker dan je misschien al bent. PSV moet zich niet focus sen op het resultaat van de eerstko mende wedstrijd, maar op de ma Resterend competitieprogramma top drie in eredivisie Speeldag 31, zaterdag 7 april: NEC-PSV; zondag 8 april: RKC Waal- wijk-Ajax; NAC Breda-AZ. Speeldag 32, vrijdag 13 april: Ajax-NAC Breda; zaterdag 14 april: PSV-FC Twente; zondag 15 april: AZ-Vitesse. v Speeldag 33, zondag 22 april: FC Utrecht-PSV; Ajax-Sparta, AZ-Heeren- veen. Speeldag 34, zondag 29 april: PSV-Vitesse; Willem ll-Ajax, Excelsior-AZ. nier waarop je tot dat resultaat moet komen." Oud-doelman van PSV, Hans van Breukelen, kwam onlangs tot dezelfde conclusie: „PSV moet vooruit kijken en als ze terugkijken, dan alleen naar de mooie momenten, zodat het goe de gevoel weer terugkomt. Ieder een moet ophouden met dat doemdenken." Dat is makkelijker gezegd dan ge daan, weet spits Patrick Kluivert. „Natuurlijk praten we over wat er fout gaat. Waarom winnen we niet zoals we voor de winterstop wonnen? Andere ploegen ruiken hun kans. Als team moet je daar mee om kunnen gaan, maar het is hartstikke moeilijk." Het is het verschil tussen een ploeg die een bijna zekere landsti tel alsnog kan verspelen en twee achtervolgers die, zoals Kluivert zegt, opeens hun kansen ruiken. Dat Ajax met de geblesseerde Jaap Stam en Zdenek Grygera morgen tegen RKC ook twee belangrijke verdedigers mist, mag volgens Ten Cate geen rol spelen. „Daar moe ten we niet te zwaar aan tillen. Te gen FC Twente (4-1 winst) was Stam er ook niet bij, toen speelde debutant Gregory van der Wiel een wereldpartij." AZ, dat morgen uit speelt tegen NAC, mag zich eveneens kansheb ber noemen in de titelrace. Daar naast strijdt de ploeg op nog twee fronten voor een prijs: de KNVB- beker en het Uefa Cuptoernooi. Of dat voor zijn selectie moeilijk te verhapstukken is? Trainer Louis van Gaal: „Demy de Zeeuw en Danny Koevermans voetbalden twee jaar geleden nog in de eerste divisie, Stijn Schaars was geen ba sisspeler bij Vitesse, Julian Jenner was dat niet bij NAC, Ryan Donk speelde slechts zeven duels bij RKC, Boy Waterman heeft een half jaar niet gekeept bij Heeren veen en zo kan ik nog wel even doorgaan. Het is dus een retori sche vraag die je stelt." Na een kor te stilte: „Maar we gaan er wel voor!" Van Gaal tempert de verwachtin gen al vanaf de eerste dag van het seizoen. Arveladze: „Dat is zijn Voor mensen met een autisme - spectrum stoornis (ass) zijn structuur en voorspelbaarheid kernbegrippen. Welke consequenties heeft dit voor de manier waarop zij hun leven inrichten als het gaat om wonen, leren en werken? www.eleos.nl Dammer kan op NK voordelige standen niet omzetten in winst. door Koen de Vries SOEST - De naam van de locatie waar de afgelopen tien dagen de Nederlandse kampioenschappen dammen werden gehouden, had geen aanmoedigend effect op Ben nie Provoost. De 21-jarige inwoner van Aagtekerke eindigde in het Stayokay-hotel in Soest op de der tiende en voorlaatste plaats. Dat was een grote tegenvaller, hoe wel de Walchenaar voorafhad aan gekondigd dat zijn klassering on dergeschikt zou zijn aan zijn spel. Provoost was in Soest vooral om te leren en pas daarna om te sco ren. Aanvalluh!, was zijn credo en hij zou wel zien waar dat toe zou leiden. Met tien punten uit der tien partijen vond hij zichzelf uit eindelijk toch zwaar onderbetaald. „Ik ben maar één partij wegge speeld en dat was tegen Kees Thijs- sen. Tegen bijna alle andere tegen standers heb ik voordelige standen op het bord gehad", evalueerde Provoost met een groot glas bier in de hand. Zijn laatste partij, gisteren tegen de Drent Peter Schuitema, stond model voor het verloop van Pro- voosts toernooi. Hij kwam goed uit de opening, drong Schuitema naar de randen van het bord, maar zag in tijdnood geen kans de winnende voortzet ting te vinden. Terwijl de klok de laatste secon den wegtikte, duwde Provoost ogenschijnlijk walgend zijn stenen richting zijn tegenstander. Die plaatste de stenen daarop netjes binnen de lijntjes. Toen de vijftig zetten binnen de vereiste twee uren waren gedaan, was de goede stelling verworden tot een stand waarin de kansen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52