Benali op tournee in vrijheidsmaand Djembé slaat aan in Zeeland THE CHANGE YOUR CAREER DAY Hoofdprijs voor BDM en X'Press 40 j Zaterdag 7 april 2007 PZC Abdelkader Benali. foto Sieko Kloosterhuis/CPD Auteur geeft in mei reeks lezingen en schrijft verhaal. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Schrijver Abdelkader Benali speelt dit jaar een belangrij ke rol tijdens de Maand van de Vrijheid, die in mei voor de acht ste keer in Zeeland wordt gehou den. Hij verzorgt een groot aantal lezingen, is bij diverse activiteiten betrokken en schreef speciaal voor de gelegenheid het verhaal Een oom uit Kasjmier. Benali (1975) komt oorspronkelijk uit Marokko. In 1996 debuteerde hij met de roman Bruiloft aan zee'. Met De langverwachte (2002) won hij de Libris Literatuurprijs. Eind vorig jaar verscheen zijn jongste boek: Feldman en ik. Tijdens de Maand van de Vrijheid maakt hij een tournee door de provincie, vooral langs scholen. Ook zijn er twee openbare lezingen: in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg (8 mei) en de bibliotheek in Terneuzen (10 mei). De Maand van de Vrijheid begint op 5 mei met de Van Randwijkle zing door Job Cohen en het Bevrij dingsfestival in Vlissingen, met op tredens van onder anderen Krezip, Jovink en De Voederbietels, Epica, Beef! en Kraak 8c Smaak. Nieuw dit jaar is dat het Bevrij dingsvuur in Wageningen - sym bolisch centrum van de bevrijding van Nederland - wordt opgehaald. Lopers van Zeeuwse atletiekvereni gingen brengen de vlam in de nacht van 4 op 5 mei naar Vlissin gen. Ook in de drie weken na 5 mei zijn er volop activiteiten. Zo vertoont filmtheater Schutters hof in Middelburg diverse muziek- documentaires, over onder ande ren Ellen ten Damme, Metallica, Beastie Boys en Neil Young. Hoog tepunt is de komst van de Ameri kaanse dichter, muzikant en poli tiek activist John Sinclair, die zater dag 19 mei aanwezig is bij de verto ning van The U.S. v.s. John Lennon. In de Zeeuwse Bibliotheek is een film- en discussieavond over de mensenrechten in Burma (24 mei). HZ-Cult zet in Vlissingen een dansfeest op touw met de Jungle Warriors (15 mei). De Druk- De achtste editie van de Maand van de Vrijheid wordt gehouden van 5 tot en met 25 mei. Ver spreid over de provincie zijn er uiteenlopende activiteiten. kerij in Middelburg organiseert di verse lezingen, concerten en expo sities, waaronder het project Zeeuwse wereldvrouwen (30 vrou wen geportretteerd) en actie-affi- ches van Iris de Leeuw. Zeeuwse studenten vertellen op 24 mei over een uitwisselingsproject met Gambia. De twee regionale opleidingencen tra houden een schilderwedstrijd rond het thema 'vrijwaring van ge brek'. Leerlingen van scholenge meenschap De Rede in Terneuzen gaan vrijheid op artistieke wijze verbeelden. Buiten de periode van de Maand, op 1 juni, komt Nout Wellink (president van De Neder- landsche Bank) naar de Roosevelt Academy om te spreken over 'freedom from want', een van de vier vrijheden van Roosevelt. Vertrouwde onderdelen zijn ver der de Multicultidag op de Hoge school Zeeland (15 mei) en de wan deling naar de Wereldvredesvlam in Cadzand (9 mei). De Maand wordt vrijdag 25 mei in 't Beest in Goes afgesloten met de Nacht van de Vrijheid, met onder meer Abdelkader Benali, gitarist Zani Diabaté en zanger Flani Daou- da Sangaré. Ook is er debat onder leiding van Prem Radhakishun. Ritmes van Afrikaanse trommel zijn net dialecten. door Jeffrey Kutterink HEINKENSZAND - West-Afrikanen gebruikten de djembé om met el kaar te praten. „Ze trommelden niet om te zeggen dat er een bord friet klaar stond", lacht Bep fin ders van slagwerkschool Rondom- trom. In Afrika neemt het gebruik afj in Zeeland juist toe. De djembé is een trommel die voornamelijk afkomstig is uit West-Afrika. „Met djembees hiel den dorpelingen elkaar over van al les op de hoogte", weet Linders. „Er zijn enorm veel ritmes. Ik speel veertien jaar, ben 58, maar moet 160 worden om ze allemaal te leren. Het zijn net dialecten." In het voorjaar van 1993 maakten Bep en haar man Leon Linders voor het eerst kennis met het in strument. Na een workshop van Senegalees Aly N'Diaye Rose in Frankrijk, reisden zij eind dat jaar naar Senegal om zich verder in de djembé-cultuur te verdiepen. Een jaar later volgden ze meer work shops bij Aly N'Diaye Rose en Ma- mady Keita. Dat jaar, 1994, richtte het tweetal drumschool Rondom- trom op in Roosendaal. Inmiddels geeft de school ook les in Hein- kenszand, Middelburg, Vlissingen en Oostburg. Het aantal Zeeuwse leerlingen groeit hard en is nu meer dan 100. „De djembé is een toegankelijk in strument. Je hoeft geen noten te le ren lezen en kunt vrij snel mee doen. Degenen die het in de vin- 'Het spelen met groepen van meer dan honderd man geeft een kick' gers hebben, tillen we naar een ho ger niveau. Na elke tien lessen gaan we met iedereen naar buiten en geven we demonstraties. Soms wel met honderd man tegelijk. Dat geeft leerlingen een kick." Bep en Leon besteden veel aandacht aan klank en geschiedenis. „We zien het als een verplichting om leerlin gen niet alleen stomweg wat rit mes te leren. We vertellen erbij wat ze betekenen, waar ze van daan komen en waarvoor ze wer den of worden gebruikt." Tegenwoordig maken ook Afrika nen gebruik van de telefoon. Maar de djembé wordt er nog steeds veel gebruikt." Regelmatig gaan Bep en Leon terug naar Afrika om bij te leren. Ze zijn al langere tijd bevriend met Aly N'Diaye Rose. „We noemen elkaar broer en zus." N'Diaye Rose woont beurtelings in Senegal en Rijswijk en geeft les op het Haags conservatorium. Hij speelt onder andere in percussie groep Drums United van Lucas van Merwijk. „Het is een grote eer dat die groep op 27 april 2008 on ze theatertour afsluit." Want het 12,5-jarig bestaan viert Rondomtrom groots. Als opwar mer geven leerlingen morgen van af 14.00 uur een presentatie in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Van af 4 november volgt een tournee langs theater De Mythe in Goes, het Arsenaal in Vlissingen en het Scheldetheater in Terneuzen. „Zo werken we onder andere aan een bewerking van Blofs Aanzoek zon der ringen." www.rondomtrom.com SEROOSKERKE (W) - Rapformatie BDM Entertainment en dansgroep X'Press hebben talentenwedstrijd Hooikoorts gewonnen. De finale werd donderdagavond gehouden in De Zandput in Serooskerke. De jury prees BDM Entertain ment - genoemd naar initiatiefne mer Bas de Meijer - vanwege de goede presentatie, de mooie afwis selingen, het enthousiasme en de uitstraling. Ook According To You, The Nuclear Brothers, Vota Fon- zie, Latitude en Merihem scoor den hoog. Danswinnaar X'Press versloeg Skillz en lunior Dance Art dankzij hun eigen stijl, goede muziekkeuze, verzorgde bewegin gen en uitstraling. De eindronde van 2nd Influenz, de Bevelandse tegenhanger van Hooikoorts, is zaterdag 21 april in dorpshuis De Burcht' in Kwaden-' damme. Drie finalisten van Hooi koorts krijgt daar nog een kans: The Nuclear Brothers, Latitude en Merihem. De andere kandidaten zijn: Tripp, Tranquillies, DjaZar- Hoo, Joop, Asteroth, CheckMate, He Shot Arrow en Dreams of Mad man. Erelijst Hooikoorts 2003: For The Alliance (mu ziek), Slammin' Steez (dans). 2004: Essence (muziek), Urban Vision (dans). 2005: Outsmarted (muziek), Slammin' Steez (dans). 2006: Ocean's Edge (muziek), Vivrant Thing (dans). 2007: BDM Entertainment (mu ziek), X'Press (dans). RELATIEMANAGER M/V: KOM 10 MEI NAAR ALSOF JE DROOM EINDEUJK UITKOMT Als relatiemanager zou 10 mei wel eens een belangrijke dag voor je carrière kunnen worden. ABN AMR0 organiseert dan namelijk op 7 verschillende locaties een evenement voor relatiemanagers. Op zeer informele wijze ontmoet je de relatiemanagers van onze bank. Zij vertellen je alles over je mogelijkheden en je toekomst bij ABN AMR0. Ga voor alle informatie naar abnamro.nl/careerday

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42