Explosieve groei Waj onguitkering MEUBELSHOW Grenspark Saefitinge biedt kansen voor regionale economie Opluchting over plan getijden 2e Paasdag geopend van 12.00-17.00 uur (.2^S VAN DER SLOOT 3 8 Zaterdag 7 april 2007 PZC Arbeidsongeschikten zaten onterecht in bijstand. door Claudia Sondervan GOES - Het aantal mensen met een Wajonguitkering groeide in Zee land vorig jaar dertig procent meer dan in 2005. Gemiddeld is de groei jaarlijks drie procent. Een deel van die toename komt van mensen die tot nu toe onte recht in de bijstand zaten. Daar naast spelen diagnoses die artsen stellen een rol, denkt stafverzeke ringsarts V. Post van het uitvoe ringsorgaan UWV in Goes. Een studie naar de ontwikkelingen rond de uitkering moet eind dit jaar inzicht geven waarom de toe name zo groot is. De Wajong is een arbeidsongeschiktheidsuitke ring voor mensen met een licha melijke, verstandelijke of psychi sche beperking, waarvoor mensen vanaf zeventien jaar in aanmer king komen. De grote groei aan Wajongers is een landelijke ten dens, constateert Post. Van het Zeeuwse bestand woont een der de, circa 1250 mensen, in een instel ling voor verstandelijk beperkten. In de regio Zuid-West is dat een kwart. Een aantal groeifactoren geldt landelijk, zegt Post. „Er zijn de laatste tijd veel diagnoses met psychiatrie. Dat heeft te maken met de grotere aandacht voor ADHD en autisme-spectrumstoor- nissen. Er worden meer mensen verwezen naar de geestelijke ge zondheidszorg." Daarbij ziet hij de eerste generaties te vroeg geboren baby's de arbeidsrijpe leeftijd berei ken. „In de jaren zeventig en tach tig nam neonatologie een hoge vlucht en bleven meer kinderen le ven, maar wel met handicaps." De hoofdoorzaak lijkt echter admi nistratief van aard. Bij de invoe ring van de Wet Werk en Bij stand, opvolger van de Bijstands wet, hebben gemeenten hun be standen aan uitkeringsgerechtig den nog eens goed nagezien, merkt hij. Gemeenten zijn zelf ver- 1^ Veel Wajongers worden om psychische redenen arbeidson geschikt verklaard. Ook blijven door verbeterde neonatale zorg meer gehandicapte baby's leven. antwoordelijk voor de bijstand, uit keringen als WAO en Wajong zijn een taak van het Rijk via het UWV. „Er zijn mensen die pas na hun uitvallen op de arbeidsmarkt een psychiatrische diagnose kre gen, maar toen al in de bijstand za ten. Ik denk dat nu nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten hun dossiers hebben nagezien." Doordat kinderen met ontwikke lingsachterstanden of psychische en neurologische aandoeningen nu eerder worden herkend en naar het speciaal onderwijs stro men, zullen nog weinig mensen een uitkering uit een 'verkeerde' bron krijgen, vermoedt de verzeke ringsarts. zie ook www.wajongwegwijzer.nl Gemeenten en ondernemers kunnen recreatie ontwikkelen. door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - Een lonkend per spectief Zo ziet directeur Marten Hemminga van de stichting Het Zeeuwse Landschap het voorstel om het Verdronken Land van Saef- tinge samen met de te ontpolde- ren Hertogin Hedwigepolder en het noordelijk deel van de Vlaam se Prosperpolder onder te brengen in een grensoverschrijdend na tuur- en landschapspark. Gedeputeerde Wouter van Zand- brink (PvdA, natuur en water) heeft het idee voorgelegd aan mi nister Verburg van Landbouw en Natuur. Het kan, na grenspark De Zoom-Kalmthoutse Heide, het tweede grensoverschrijdende park in Nederland worden. Gedeputeerde Van Zandbrink merkt op dat een grenspark niet al leen de natuur en het landschap ondersteunt, maar ook de regiona le economie. Er komt geld beschik baar; zowel van Nederland als Vlaanderen en er ontstaan goede kansen voor Europese steun. Ook HZL-directeur Hemminga zit op die toer. „Ie krijgt een grens overschrijdend belangrijk natuur gebied. Daar kun je als gemeenten en ondernemers in de regio iets mee doen." Hij wijst op het plan Waterdunen in West-Zeeuws- Vlaanderen, waarvan is vastgesteld dat het goed is voor 150 nieuwe ar beidsplaatsen. Hemminga vertelt dat jaarlijks zo'n 14.000 mensen op excursie komen in het Verdronken Land van Saeftinge. „En we moeten er vele duizenden teleurstellen om dat er beperkingen zijn gesteld aan de hoeveelheid bezoekers." Een Groot Saeftinge kan meer be zoekers opvangen en zorgen voor een betere spreiding van recreatie ve druk. MINDERHOUD WONEN Westkapelle Zuidstraat 116 Tel. 0118-571212 www.minderhoudwonen Wajong en werk Wajong is een aanvullingsverze kering die het inkomen aanvult tot het minimumniveau. 98 procent van de uitkeringsge rechtigden is volledig arbeids ongeschikt en houdt van zijn 17e tot zijn 65e de uitkering. Een op de vier heeft werk. Eén op de tien bij een gewone baas, de rest bij de sociale werkplaats. Werkgevers krijgen financiële steun en coaching als zij een Wajonger aannemen. De Sociaal Economische Raad maakt dit jaar een plan voor meer werk voor Wajongers. door Rinus Antonisse GOES - Het ZLTO-bestuur krijgt steun van de achterban voor het deze week gesloten akkoord over getijdennatuur langs de Wester- schelde. Gisteren raadpleegde het bestuur van de agrarische stands organisatie de zes afdelingsbestu ren hierover. In het nieuwe plan is het onder water zetten van pol ders in het middengebied van de Westerschelde van de baan. Daar over toonden de afdelingsbestuur ders zich zeer opgelucht, zei ZLTO-voorzitter P. de Koeijer. De boeren maakten wel een voor behoud: ontpolderen van de Hedwigepolder bij Saeftinge moet ook van de baan en er mag geen onvrijwillige grondverwerving plaats grijpen. Bij het overleg wa ren zes Zeeuwse ZLTO-afdelingen betrokken (drie uit Zeeuws-Vlaan- deren, twee van Zuid-Beveland en een van Walcheren). Reagerend op de kritiek die inmiddels is geuit op het akkoord (met name het on derdeel getij in Braakman-Noord), riep De Koeijer op nu verstandig te zijn. „Laten we de mogelijkhe den en onmogelijkheden goed be kijken. Er ligt wel een opdracht voor getijdennatuur. 'Kan niet' kun je altijd nog roepen." Afdelingsbesturen van ZLTO steu- nen het getijdenakkoord, maar vinden dat ontpoldering van Hedwigepolder ook van de baan moet. SCHOENMODE Lange Delft 48, Middelburg Tl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40