Consument 1 GROSSIER Kleertjes voor de écht allerkleinsten Een wiel voor de prijs van een kruiwagen 24 Zaterdag 7 april 2007 PZC KOOPWAAR door Wouter Klootwijk Een oersterke bak van kunststof die een mensenleven meegaat Driehonderd euro per uur verdienen is niet moeilijk. Je hebt er alleen een kruiwagen voor nodig. Ik weet een Praxis en een Gamma vlak naast elkaar. Het kost pre cies een minuut lopen tussen de twee ingangen. Wie zich rijk wil rekenen, gaat eerst in de Praxis kijken wat een demontabe le Fort kruiwagen met gegalvaniseerde bak kost: 45 euro. Dan naar de Gamma waar precies dezelfde Fort 40 euro kost. Dat is 5 euro verdiend in een minuut, dus 300 euro per uur. Nog meer verdienen kan in nog kortere tijd, thuis op de com puter. Internetwinkel Gardenstore voor tuingereedschap vraagt voor weer dezelfde kruiwagen 47,50 euro. Maar zie dan de grote gele, de kruiwagen van mijn dromen. Een stratenma kerswarenhuis biedt hem op internet aan voor iets meer dan 185 euro terwijl een andere handelsonderneming hem voor t30 euro verkoopt. Binnen de seconde die het duurt om de an dere website aan te klikken 55 euro verdiend. Dat is per uur een vermogen. Maar ik had al leen een wiel nodig. Voor mijn oude vriend. Het kan met duiven. En met een hond. Maar ook met een kruiwa gen. Dat je er van gaat houden. Mijn hart brak toen hij opeens een platte band had. Mijn Fort 116B-90 is me dierbaar. Vijftien jaar trouwe dienst, vijftien jaar mishandeld, beton met scherpe randen gesjouwd en stront. Al die tijd heeft hij buiten gestaan. Opeens is er niet meer mee te rijden. De band om het wiel blies zijn laatste adem uit die hij vijftien jaar had ingehouden. Geen lekke band, maar door weer en wind gesloopt. Moe geworden rubber. Twee kruiwagens heb ik. Met de andere, doorgeroeste bak en nog geen tien jaar oud, heb ik nooit een hechte relatie kunnen opbouwen. De Fort paste me beter, letterlijk. Het is aan een kruiwagen niet direct te zien, de subtiele verschillen in maat. Pas als je er twee hebt, van verschillende fabrikanten, merk je bij wat langer gebruik waarom de ene je past en de andere niet. Ik schopte de andere voortdurend tegen zijn hielen. Dat had ik niet met de Fort die ook beter in balans is. De last moet, wil de wagen licht als een veertje rijden, boven de as van het wiel balanceren. Was ik nog hebzuchtiger dan ik al ben, dan had ik de platte band onder de oude kruiwagen als reden aangegrepen om einde lijk de SMB-100 te bestellen. Ook een Fort. Ik had hem voor sinterklaas gevraagd, maar Sin terklaas gelooft niet meer in mij. De SMB-100 is een felgele, voor het zwaarste werk, met een oer sterke bak van kunststof die een mensenleven meegaat en nog iets langer zelfs zodat je er ook nog in naar je laatste adres gere den kunt worden. Of neem de 215-90/2. Ook al een droom van een werktuig, een kruiwagen met twee wielen. Ze zijn naast andere modellen - allemaal even begeerlijk - te bezichtigen op de website www.fort-holland.com. Maar doet iemand dat zijn oudje aan? Afdanken om een platte band? Nee, goede opvoeding heeft toch enig effect. Zuinig moesten we zijn en niks moch ten we verspillen. Mijn binnen banden hadden al wel vijftien plakkertjes voor ik nieuwe kreeg. Ik besluit mijn oude Fort een nieuwe luchtband om te leg gen. Eenvoudig besluit. Moeilijk uit te voeren. Buiten- en bin nenband voor een kruiwagen zijn relatief duur, maar meer nog kost de noodzakelijke professionele hulp om de band om de kunststoffen velg te leggen. Een compleet nieuw wiel kost minder. Maar - nog een verrassing - toch zo veel dat je voor dat geld al bijna een compleet nieuwe kruiwagen kopen kan. Het kruiwagenwiel met rode velg kost bij Gamma net geen 30 euro. Hetzelfde wiel zit ook onder een Fort-kruiwagen met ge galvaniseerde bak, die maar ro euro duurder is dan het wiel al leen. Hoe dat kan, kun je Gamma niet vragen. Maar het knaagt. KWAT TA Een reclameschild van de vroeger razend populaire chocoladerepen van Kwatta. Naar een speelgoedwinkel moeten om kleertjes te kopen voor een veel te vroeg geboren baby. Annie de Krijger begon een winkeltje waar kersverse ouders terecht kunnen. door Diana Hollander foto's CPD Een te vroeg geboren kindje is niet makkelijk voor ouders. Als ze dan voor kleertjes voor de kleine spruit ook nog eens naar een speel goedwinkel moeten omdat baby- kleding pas begint bij maat 50, dan is dat helemaal een hard gelag, vond Annie de Krijger (40) uit Stadskanaal. Ze leefde zo mee met de ouders dat zij een winkeltje be- gon met kleding speciaal voor pre mature baby's. Voor zover bekend is De Krijger de enige in Neder land die zoveel minimaatjes ver koopt. Ze heeft klandizie tot in Bel gië. „We hebben het dan over con- fectiekleding. In de winkels is dat ook te koop, maar het aanbod is beperkt. Via internet is er ook wel wat te krijgen, maar dat is vaak met de hand gemaakt." Dat ouders er behoorlijk mee in hun maag kunnen zitten dat voor hun te vroeg geboren baby zo wei nig te koop is, weet De Krijger als geen ander. Een persoonlijke erva ring heeft de moeder van drie zo nen niet. „Het komt door mijn werk. Ik werk al vijftien jaar als neonatologieverpleegkundige. Ik ben begonnen in het Juliana Kin derziekenhuis in Den Haag en werk nu op oproepbasis in het Wilhelmina Ziekenhuis in Assen." De Krijger heeft al heel wat baby's voorbij zien komen met een ge boortegewicht van tussen een hal ve en anderhalve kilo. „Die kinde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24