Zwaluw verdient steun Buitengebied Elke paal een eigen karakter Vogels van (boeren)erven, zoals zwaluwen behoorden nog niet lang geleden tot on ze allergewoonste soorten. Maar dat is verleden tijd. On ze gewone zwaluwen staan - naast onder meer ringmus- sen en huismussen - zelfs op de rode lijst van bedreigde soorten. door Chiel Jacobusse Onder invloed van het klimaat gebeu ren er af en toe rare dingen. Een boe renzwaluw in december op de dijk bij Saeftinghe was zo'n uitschieter. De fanatieke vogelaars hebben hun eerste voor jaarswaarneming van een zwaluw waarschijn lijk al achter de rug. Gewone mensen als u en ik zien waarschijnlijk de komende weken de eerste zwaluw van het jaar. Zwaluwen doen het niet best in deze tijd. On ze twee gewoonste soorten, de huiszwaluw en de boerenzwaluw, staan allebei op de rode lijst. Reden volop om er iets aan te doen; het zijn nota bene vogeltjes die in onze jeugd tot de al lergewoonste soorten behoorden. Wat gaan we dan doen? Ia, en dan komt het. We kunnen niet zoveel doen. Huiszwaluwen, maar ook boerenzwaluwen zijn vogels die in de directe nabijheid van de mens broeden. Huiszwaluwen onder de dakgoot en boeren zwaluwen op de schuurzolder, waar ze binnen vliegen door dat gebroken ruitje in de nok. Als natuurbeschermingsorganisatie kun je moeilijk de gebouwen gaan opkopen waar onze laatste zwaluwen nestelen. Dat zou trouwens ook niks helpen. Er zijn zat mensen die zich alle mogelij ke moeite getroostten om 'hun' zwaluwtjes on der de dakvorst te behouden, maar die hun aantal toch met lede ogen elk jaar minder za gen worden, om ze tenslotte helemaal kwijt te zijn. Waarmee natuurlijk niet gezegd is dat je dan maar niets moet ondernemen. Koester uw zwaluwtjes als ze er nog zijn, want ze brengen geluk. Dat is echt geen achterhaald volksgeloof. Wat is er aan de hand met onze zwaluwen? Ze ker, tijdens de trek of in overwinteringsgebie- den is er al heel veel mis gegaan. En die lastige Zuid-Europeanen blijven maar op kleine vogel tjes jagen. Maar dat is het niet alleen. Zeker is dat ook hier de nodige problemen spelen. Neem het aantal insecten. Vooral muggen zijn een geliefde prooi voor zwaluwen. Als je het aantal steekmuggen vergelijkt met dat van en kele decennia geleden, dan blijkt hun aantal meer dan gedecimeerd. Niemand die daar van wakker ligt. Je zou haast zeggen: integendeel. Maar feit is dat zwaluwen stukken meer moei te moeten doen om aan de kost te komen. In de tijd dat de nestbouw plaatsvindt, moeten de zwaluwen slik verzamelen. Van kleine bolletjes slik vervaardigen ze hun kunstige nesten. Maar wat kost het soms moeite voor de dieren om een slikkig plekje te vinden. De sloten die vroeger rijkelijk door de bebouw de kom liepen, zijn verdwenen. Wel zo hygië nisch, in plaats van die open rioleringen. Maar het zijn wel dezelfde sloten waarin het wemel de van de muggenlarven. Eigenlijk is ons land schap veel te netjes geworden. En een heleboel dieren moeten het juist hebben van rommelige hoekjes en vieze slootjes. PZC Zaterdag 7 april 2007 21 Een nestje boerenzwaluwen. Net als de huiszwaluw staan de vogels op de rode lijst. foto Chiel Jacobusse De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. tekening Adri Karman Ze zijn nog op veel plaatsen langs de Zeeuwse zeeweringen te vin den. Perkoenpalen. In langgerekte rijen staan ze wind, water en zout te trotseren. Dat is ook aan ze af te zien. Elke paal ziet er anders uit, heeft als het ware een eigen karak ter. De palen verkeren in de zoge naamde spatzone. Typerend daar voor is de aanwezigheid van (gele) mossen. Die zijn dan ook dikwijls op en aan de voet van de palen te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21