Bewoners heetten Turken Di wier volop geskraeveld Nieuwe raadkaart Zaterdag 7 april 2007 PZC Dit jaar, 2007, is het jaar van de molen. Hans Lindenbergh diepte uit zijn collectie een aantal ansicht kaarten op met (verdwenen) mo lens erop. Vandaag de eerste: om welke plaats gaat het? Nadere bij zonderheden over de situatie toen en nu zijn, als altijd, van harte wel kom. Oplossingen kunnen tot en met ui terlijk donderdag 12 april worden verzonden naar: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Rinus Antonisse Heel veel inzendingen van mensen die in Sint Anna ter Muiden zijn geboren en/of er woonden. Het plaatsje is als Mude omstreeks 1200 ontstaan op de linkeroever van het Zwin, vóór sprake was van Sluis, meldt D. Hollevoet uit Heil- le. Het kreeg al in 1242 stadsrech ten. Begin 19e eeuw woonden er verschillende kunstenaars en schrijvers, onder wie schilder Baum en schrijver Eekhout. Menigeen wijst op de monumenta le pomp uit 1789 (in Lodewijk XIV-stijl), die midden op de kaart prijkt. Aan de voorkant het wapen van het stadje (met halve maan). „Kinderen die op 'Sietanne' woon den - waaronder ikzelf - werden door meester Gevaert van de ka tholieke jongensschool in Sluis steevast met de naam Turken aan geduid", schrijft Hollevoet. „Later ben ik erachter gekomen dat de bij naam en halve maan er zijn door dat Mudenaars in een grijs verle den Turkse zeelui zouden hebben gered." Op de voorgrond rechts heeft heel lang een Belgische kolonel ge woond, weet W. Marteijn uit Groe- de. D. Brouwer-Focke uit Vlissin- gen woonde 35 jaar in Sint Anna. Ze herkent woningen van de veld wachter (Bosman) en de dominee (Adriaansen), 'die, zoals de ronde deed, zijn vrouw heeft verdron ken.' Van Jantje Kommers leerde ze de klok in de kerktoren luiden. M. J. Saeré-van den Brink uit Burgh-Haamstede waant zich 300 jaar terug in de tijd; Haar voorva der Mattheus Croquette was toen in Sint Anna schoolmeester en grafmaker. De foto is volgens haar genomen vanaf de school, nu woonhuis. „Ik herkende Sint Anna ter Mui den meteen, omdat ik er afgelopen zomer een expositie had, samen met mijn zus, in het historische stadhuisje", aldus C. Volker-van de Vijver uit Middelburg. Volgens S. van Driel uit Axel werd het stadje vroeger gebruikt als doorgangsrou te voor smokkelauto's. De waardebonnen gaan naar: M. van Sabben, 's Gravenpolder, E. M. A. Mabesone, Middelburg en L. Ducheine, Aardenburg. door Frans van der Heijde Iedereên, die mien een bitje beter kent, weet, da'k een gruwelijken'ekel ebbe an winkelen. As ze tegen mien zeie, da'k ies nieuws moe ebbe, wies ik aoltied nè de staepels overemden, broeken en truien, die a'k zie in mien kleerkaste. Mè dat maekt hin indruk, wan ik schiene ge woon 'an wat nieuws toe' te wezen. Vö mien is 't een straf om uren deu stad te lo pen en ik bin zö moe as een ond en zö blie as een kind a'k er 'wi tegen kan'. Neê, ik ebbe mè liever, da'k tuus mag bluve en 't winkelen an vrouwen over kan laete. In zö'n ge val kan 'k m'n eihen beperke tot het bewonde ren van d'ankopen, as t'r temissen ies te bewon deren valt..! En as ik wil, kan 'k het 'pinspoor' op m'n com puter volge.J A'k zelf niks moe ebbe is winkelen êlemaele een kruus. Ik prieze de zaken d'n emel in, wi of je een stoel kan vinde vö wachtende mannen. Di kan'k ruste en rondkieke. Ruste omda'k aoltied pien in m'n rik en m'n benen kriehe en rondkie ke doe m'n beseffe, da'k soms eêl wat lot genoten ebbe. Eêl af en toe zie'k mannen, die, vö mien onbeg- riepelijk, ook in rekjes zoeke vö d'r vrouwe. Dat bekieken van mensen is vö mien een oase in de woestijn, die a 'winkelen' eêt. A'k het be- harreld kan kriehe, probeer ik z'ook nog af te luusteren, wan da's de moeite waerd. Ie zou 't opschrieve...! Lest was ik ook wi in zö'n zaak. Nie vö m'n ple zier en ook nie mee plezier, mè ik ao m'n eihen geschikt in m'n lot. En de stoel di a'k bemach tigd ao, stoeng op een goeie plekke, eêl geschikt as tiedelijk verbluuf Vlak bie m'n stoeng een hröte bak. Zö'n bak om in te graaien, een bak vol koopjes. En di wier driftig gebruuk gemaekt van die mogelijkheid, deu vrouwen van aolerlei leeftieden. Het was een bak vol onderbroeken, die, af hankelijk van de hroötte, ook wè andere naemen zouwe ebbe. Di wier volop geskraeveld en af en toe ieuw d'r een vrouwe zö'n ding in de lucht om 't beter te bekieken. Vee aode ze 'nie om 't lief, m'n neus doek was nog hröter. Een meid, puber van zö'n vuuftien jaer, was, dienkelijks mee d'r moeder, eêl druk in de were om d'r een geschikt exemplaar uut t'aelen. Moeder graaide ook mee, mè meer doelloos. A'k zö nè d'r omvang keek, docht ik a drek, dat er vö eur nie vee bie zou zitte. Nae vee 'graefwerk' in de hroten oop, diepte dochterlief een stikje textiel op een ieuw 't tegen 't licht. Ie kon 't nauwelijks zie. Gelukkig was't opvallend rood mee een figuurtje d'r op. Vanaf mien plekke leek 't een arte, mè zeker was ik er nie van. Moeder stoeng even nè 't geval te kieken. Ik kon zö an d'r gezicht zie, da ze d'ankoop nie wardeer- de. Mè dochterlief leek vast beslöte om dit stikje lingerie ooit an te doen. En toen a moeder zag, dat het zinloos was om d'r op andere gedachten te briengen, sprak ze de vö mien onvergetelijke woorden: „M'n kind, m'n kind, da jie toch zöies antrekt, je schaemte is amper bedekt!" De reactie van 't meisje was even kribbig as du- delijk. „lae, moeder, z'ebbe nie aolemaele mi van die broeken an as joe. Die draeg je eest een êle stuit an je kont an dan gebruuk je ze nog as poesdoek vö je fiets!" Weg waere ze. Nè de kassa. Even was ik blie, da'k an 't winkelen was..!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20