'Hoogbouw in Nederland is puur prestige.' Koos Vercouteren, faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft PZC Zaterdag 7 april 2007 j 1 5 stad zijn wolkenkrabber Bijna elke week komt er een verdieping bij. Nog even en de Boulevardtoren aan de rand van het Enschedese stadshart nadert zijn hoogste punt. Zijn negentig meter zal slechts een paar jaar de skyline van de voormali ge textielstad in zijn eentje domineren. Als alles volgens plan verloopt verrijst verderop een grotere broer van 120 me ter. Enschede is niet uniek met zijn hon ger naar hoogbouw. In bijna alle provin ciesteden is deze merkbaar. In wereldsteden als Hong Kong en New York heeft gebrek aan grond tot indruk wekkende skylines geleid met wolken krabbers van honderden meters hoog. Hoogbouw in Nederland heeft met der gelijke schaarste heel weinig te maken. Sterker, in veel steden geldt: hoe hoger het gebouw, hoe duurder de grond. Het aantal vierkante meters dat erop komt te staan is maatgevend voor de (pacht-) prijs. En toch zijn er bedrijven die zich huisvesten in kantoortorens en zijn mensen bereid tonnen te betalen voor relatief weinig woonoppervlakte op gro te hoogte. „Hoogbouw in Nederland is puur presti ge", zegt Koos Vercouteren, verbonden aan de faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft. „Veel ste den kampen met structurele leegstand op hun kantorenmarkt. En toch worden er kantoortorens gebouwd." Hoogbouw in Nederland is het resultaat van de manier waarop ons land wordt bestuurd, stelt directeur Wabe van Enk van PropertyNL.com, een onderzoeksin stelling op het gebied van vastgoed. „Ne derland kent veel relatief kleine gemeen ten, die elkaar beconcurreren.' Ze willen allemaal graag grond uitgeven om de ge meentekas te spekken of om werkgele genheid aan te trekken. Daardoor wordt er heel veel gebouwd. Wanneer het rijk of de provincie wel schaarste zouden creëren dan ontstaan er kwalitatief hoog waardige locaties met meer aandacht voor de inrichting." Bouwen in de hoogte heeft ook met uit straling te maken. Vroeger waren het kerktorens, moderne gemeentebesturen zien een wolkenkrabber als een prachtig markeringspunt voor hun stad. Hoogbouw, en dan met name voor huis vesting, stond jarenlang in een slecht daglicht, omdat het werd geassocieerd met naoorlogse nieuwbouwwijken met de Bijlmermeer in Amsterdam als groot ste dieptepunt. „Grijze, monotone gebie den aan de rand van de stad, waar wei nig te beleven valt. De hoogbouw waar wij het over hebben noem ik daarom lie ver ter onderscheiding wolkenkrab bers", zegt Jan Klerks van Hoogbouw. Deze stichting van architecten en be stuurders zet zich al sinds 1982 in voor de promotie van hoge gebouwen in ons land. In hun visie voegen 'wolkenkrab bers' een belangrijk element toe aan het Nederlandse stadslandschap. Lange tijd was in Nederland echte hoog bouw voorbehouden aan de grote ste den. Rotterdam staat nog steeds op num mer een, maar de kleinere steden schui ven dus aan. „Er is een specifieke markt gekomen voor wonen in een wolken krabber. Die is deels ontstaan omdat er nu dergelijke gebouwen zijn", vertelt Klerks. „80 procent van de mensen wil een huis met een tuin. Een deel van de overige 20 procent wil graag een groots uitzicht. En dan niet aan de rand van de stad, maar bij het centrum." Twintig jaar geleden wilde niemand in de stadsker nen wonen, nu wordt dat weer popu lair. „De stadscentra ontwikkelen zich tot podia waar veel gebeurt op allerlei terreinen: uitgaan, winkelen, ontspan nen. Het past binnen de groot-stedelijke ontwikkeling om verschillende functies van de stad niet uit elkaar te trekken, maar juist bij elkaar te brengen. In zo'n dynamisch centrum is het prettig wo nen." Senioren willen graag onderin wonen, zo leert de ervaring, om contact te houden met de omge ving. Veel dertigers en veertigers willen in hun hoogbouwwoning juist af stand tot het stedelijk gewoel en kiezen voor de bovenste verdiepingen. Mits je geld hebt. Een beetje appartement op hoogte kost een paar ton. Zo hoog mogelijk bouwen is volgens Klerks geen doel op zich. „Het is leuk voor allerlei lijstjes, maar voor het cen trum is het een passende bouwvorm. Mits het goed in de omgeving past, na tuurlijk." Op de kantorenmarkt is een andere ont wikkeling gaande. De Zuidas van Am sterdam begint een zakencentrum te worden. Steeds meer bedrijven zien het als een must om zich daar te vestigen, met de top van Akzo Nobel als recent voorbeeld. Wie daar gaat zitten, kiest al snel voor een opvallend hoog gebouw. „Omdat ze een statement ten opzichte van elkaar willen maken", zegt vastgoed- deskundige Van Enk. Terwijl elders in de stad kantoorgebouwen leeg staan. Maar ook buiten Amsterdam gelden de ze regels. Accountants- en adviescon cern Deloitte laat in Rotterdam de Maastoren bouwen, die met 165 meter de het hoogste gebouw van Nederland wordt. De eerste paal is inmiddels gesla gen. De Maasstad verliest de koppositie aan Utrecht als het plan voor de Belle van Zuylen doorgaat: een complex met een hoogte van liefst 264 meter. De weerzin tegen woon- en kantoorto rens is bij omwonenden vaak groot. Ze vrezen verlies van privacy en de komst van rare winden die om de toren waaien. Architecten houden daar echter steeds meer rekening mee, stelt hoog- bouw-promotor Klerks. „Er wordt veel meer geïnvesteerd in de verschijnings vorm. Geen brede, donkere gevels maar slanke, transparante torens." Wanneer de Nederlandse wolkenkrab ber zijn maximum bereikt? „Geen idee", zegt Vercouteren van de TU Delft. Bin nenkort krijgt hij de architect van de Burj Dubai op bezoek. Als deze me- ga-wolkenkrabber in de Golfstaat Dubai gereed is, telt hij ruim 700 meter en is daarmee het hoogste gebouw en con structie ter wereld. „Technisch is er van alles mogelijk. In Moskou zijn plannen voor een toren met de hoogte van een mijl, dus zo'n 1,6 kilometer." Nieuw is het allemaal niet. De bekende architect Frank Lloyd Wright ontwierp vijftig jaar geleden al een dergelijke ko los, weet de bouwkundige. „De belang- rijkse vraag is wie ze kan en wil ontwik kelen." I v. y<-y-*T r «d! i De Maastoren in Rotterdam (rechts naast de Erasmusbrug) wordt met 165 meter het hoogste gebouw van Nederland. artist impression Deloitte Recente hoogbouw (-plannen) buiten de grote steden Almere: WTC 120 meter, kantoren (in ontwikkeling) - Groningen: Emmatoren 150 meter, woningen (plan) - Hengelo: WTC 70-100 meter, kantoren (plan) Eindhoven: De Admirant 105 meter, woningen (2006); Porthos 100 meter, woningen (2006); bij Stationsplein 125 meter, woningen (plan) Enschede: Boulevardtoren 90 meter, woningen (in aanbouw); nieuwe Dish 120 meter, hotel en appartementen (plan) Leeuwarden: Achmeatoren 115 meter, kantoren (2002) Nijmegen: FiftyTwoDegrees 90 meter, kantoren (2006); Achter de Hezelpoort maximaal 120 meter, woningen (plan) Rijswijk: Triangle Tower 143 meter, kantoren (plan) - Tilburg: Westpoint 143 meter, woningen (2004); Stadsheer 101 meter, kantoren en woningen (oplevering dit jaar) Vlissingen: Sardijntoren 85 meter, woningen (1999) Zwolle: IJsseltoren 96 meter, kantoren (2006) 508m Hieronder de tien hoogste gebouwen van Nederland. Daarnaast ter vergelijking de Eiffeltoren, Empire State Building en de drie hoogste gebouwen van de wereld. Westpoint Tilburg (2004) Delftse Poort Rotterdam (1991) Eiffeltoren Empire State Building Parijs New York, Verenigde Staten (1889) (1931) Sears Tower Chicago, Verenigde Staten (1974) Petronas Towers Kuala Lumpur, Maleisië (1998) Taipei 101 Taipei, Taiwan (2004)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15