Wat is nog een menselijke maat 1 4 Zaterdag 7 april 2007 PZC Met zijn 101 meter was de in 1960 gebouwde Euromast in Rotterdam het eerste echt hoge gebouw in Nederland. Het hoogste punt was volgens architect H.A. Maaskant een belangrijke grens: tot daar zou de bezoeker nog een herkenbaar contact met de grond hebben. Maar deze opvatting werd geen wetmatigheid. In 1970 werd de mast met 85 meter verhoogd en de bewoner van de bovenste verdieping van Westpoint in Tilburg, de hoogste woontoren van ons land, kijkt vanaf bijna 140 meter hoogte op de aarde neer. De hoogte waarbij een mens zich nog prettig voelt is persoonlijk. Zelfs iemand met hoogtevrees kan wennen aan wonen in een flat. „De term 'menselijke maat' vind ik prietpraat van architecten, want elk gebouw waar je het plafond niet kan stoffen heeft eigenlijk geen menselijke maat", vindt vastgoeddeskundige Wabe van Enk. „Mensen willen ook verrast worden en daarbij past een extreme maatvoering.' Volgens Henk Schmidt, hoogleraar psychologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam hebben mensen die op grote hoogte wonen amper angstgevoelens. Zelfmoordneigingen schijnen wel vaker voor te komen, maar daarbij is de vraag wat oorzaak en gevolg is. Gedegen wetenschappelijk onderzoek naar geluksbeleving en woongenot onder bewoners van wolkenkrabbers is voor zover bekend niet voorhanden. In de jaren zestig komt wel het woord flatneurose in zwang. Het omvatte een aantal onduidelijke klachten die bewoners van flats op den duur zouden gaan krijgen. De hoogbouw in die tijd bestond uit rijenlange geprefabriceerde woonblokken die uit de grond gestampt waren om de woningnood te bestrijden. De wijken zouden nu achterstandswijken genoemd worden. Problemen van de bewoners hadden meer te maken met de sociale opbouw van de wijk dan met het wonen in een flat. Rotterdam is de eerste paal geslagen voor wat het hoogste gebouw van Nederland moet worden. Steden buiten de Randstad doen hun best de Maasstad naar de kroon te steken. Een beetje provinciestad heeft een 'wolkenkrabber' of wil er graag eentje hebben. Niet de grondprijs maar de behoefte aan prestige bepaalt hoeveel hoogbouw ons land krijgt. door Niek Opten foto Jeroen van Eijndhoven/PVE graphic Chantal van Wessel De Westpoint in Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14