Pasen vieren op rijk rooms Malta v21 PZC Zaterdag 7 april 2007 PZC Rolant Quist cozo Nadur Victoria jg l3la w Middellandse Zee Lijkt Pasen in West-Europa door Kerstmis te zijn verdrongen van de eerste plaats, in het katholieke zuiden is dat niet zo. Daar is het feest van Jezus' verrijzenis met stip het belangrijkste feest van de christelijke jaarkalender. Dat geldt zeker voor het zeer roomse Malta, dat wel wordt aangeduid als de achtertuin van de paus. Passie en Pasen zijn nadrukkelijk aanwezig in kerk en straat. door Willem Staat Tsjeng-boem, tsjeng-boem, knet ter-knetter, knal-knal, bim-bam, bim-bam, klap-klap! De harmonie blaast er lustig op los op het plein, het publiek ap plaudisseert, het vuurwerk knalt en de klokken gaan tekeer. Deze geluiden door breken op paasmorgen de stilte, wanneer het reusachtige opstandingsbeeld van Je zus naar buiten wordt gedragen vanuit de kerk in Nadur, een dorp op het eiland Go- zo. De ingetogen sfeer van de Goede of Stil le Week maakt plaats voor vrolijkheid. De vlaggen gaan omhoog na dagen halfstok te hebben gehangen. Malta, de bloeiende achtertuin van het Va- ticaan, vormt het decor van een rijk rooms leven, zoals dat vroeger ook in de lage lan den bestond. Wie dit wil meebeleven kan haar of zijn hart ophalen vanaf de vrijdag voor Palmpasen tot en met Pasen. Dat is op Malta verreweg het belangrijkste christe lijke feest, evenals in veel andere katholie ke en oosters orthodoxe landen. Zijn rond Kerstmis kerststalletjes te bewon deren achter de ramen van duizenden wo Processie op paasmorgen door de straten van het Gozitaanse dorp Nadur. Achter talloze huiskamerramen op Malta en Gozo zijn passietaferelen te zien. Meestal zijn die het product van huïsyJijt. Passie en pasen op Malta Godsdienst speelt een grote rol in Malta. De bevolking is in overgrote meerderheid katho liek. Op een totale oppervlakte van 316 krft staan bijna 400 ker ken: 1 per duizend inwoners! In de Goede Week zijn er op veel plaatsen processies. Op paaszondag wordt het beeld van Christus op de schouders door de straten gedragen. De ramen van duizenden huizen zijn versierd met 'paas- stalletjes'. Op veel plaatsen zijn exposi ties, 'wirja's', van paasversierin- gen. ningen, in de paastijd zijn er taferelen te zien van Jezus' lijden. Ook de commercie is nadrukkelijk aanwezig. Alle moeders en oma's kopen dezer dagen veelkleurig ver pakte verrassingseieren voor hun (klein)kinderen. Malta kent ook paasbrood- jes. Croissantachtige baksels met een uit sparing waaruit een ei oprijst: symbool van de opstanding. Op de vrijdag voor Palmpasen wordt in de hoofdstad Valletta, de badplaats Mellieha en elders het beeld rondgedragen van On ze Lieve Vrouw, Moeder van Smarten. Daarachter lopen dan duizenden parochia nen, vrijwel allen in het zwart gekleed in eerbiedige stilte. De mis op Palmpasen, dat is de zondag voor paaszondag, wordt voorafgegaan door de gelijknamige processie, waarin ge lovigen palmtakken meevoeren. Dat ge beurt ook in de beroemde Sint Janskathe draal in Valletta. De stoet komt de kerk binnen onder koorgezang, begeleid door een stoet pontificaal uitgedoste geestelij ken onder aanvoering van aartsbisschop Mercieca. De zang in de kerk wordt bege leid door twee identieke majestueuze or gels aan de wand en een sopraan. Wan neer de gelovigen moeten invallen roept ze 'flimkien' (samen). Sommige parochies houden uit concurren- tiemotieven de Goede Vrijdagprocessie al op Palmzondag. Dat gebeurt onder meer in Gharghur, een plek waar normaliter wei nig toeristen komen. Om halfzes begint daar de processie die drie uur duurt. Stuk voor stuk worden de loodzware kruisweg staties met episodes van Jezus' lijden de kerk uitgedragen, het dorpsplein op. Vier mannen dragen voor, vier achter, in gelijke pas. Steeds wordt na enkele minuten halt gehouden, waarna de statie rust op stok ken. Het dragen van de kruiswegstaties is altijd toebedeeld aan dezelfde families. Je draagt mee tot je sterft of niet meer kunt. Daarna neemt, zo je die hebt, je zoon het over. Tussen de zwoegende beelddragers door komt het halve Oude Testament voorbij. Abel die vruchten van het land meedraagt en Kaïn met een knots in de hand, waar mee hij volgens het verhaal zijn broer doodsloeg. Abraham en zijn zoon Izaaak, die blootsvoets lopend een bundeltje hout met zich meedraagt. Verder de profeten Jesaja, Jeremia en Ezechiël en de koningen Melchizedek, David en Salomo. Natuurlijk ontbreken de hoofdpersonen uit het passieverhaal niet: Pilatus, Herodus, Farizeeën schriftgeleerden, priesters en een haan op een stok. Dat dier herinnert aan het verraad van Petrus. En dan zijn er nog de mannen die kruisen meetorsen of lood zware metalen kettingen meevoeren aan hun voeten. Hier wordt wat afgezwoegd. Aan het eind van de tocht moeten sommi ge doodvermoeide deelnemers de trappen van de kerk worden opgeduwd. Wie er geen genoeg van kan krijgen kan op Goede Vrijdag andere versies zien. Zo als de processie op die dag in het mooie dorp Xaghra op Gozo. De Maltese televisie besteedt er ook ruim aandacht aan. Zowel het kanaal van de Labour Partij (Super One) als dat van de Nationalisten (Net) zenden integraal een processie uit. In de kerk van het Gozitaanse dorp Nadur stapt een vrouw snel achteruit wanneer er een foto wordt genomen van de kruisweg statie die zij staat op te leuken met bloe men. „Maar mevrouw, blijft toch staan. Dan kunnen de mensen thuis in Neder land zien wat jullie doen met onze bloe men". Hier en in andere kerken liggen do zen vol peperdure bloemen, afkomstig van de veiling in Aalsmeer. Ook de versiering van de staties wordt altijd gedaan door de zelfde families. Ze steken er een vermogen in. Bordjes met de tekst 'wirja' (tentoonstel ling) verwijzen in de paastijd naar exposi ties van bijzondere producten van volks vlijt. Meestal gaat het om tableaus die ge maakt zijn van gekleurd meel. Maanden monnikenwerk gaan er in het vervaardi gen van de afbeeldingen. Vet pech dus wanneer er een vlieg op gaat zitten of een bezoeker plotseling moet niesen. Na de mis op paaszondag slaan de Malte zen massaal uitbundig aan het eten. Wie deze sfeer wil opsnuiven moet proberen een tafeltje te reserveren in een zo traditio neel mogelijke eetgelegenheid. Een daar van is café Buqett, even voor het Gozitaan se dorp Qala. Je kijkt er uit op het eilandje Comino en het water van de beroemde Blauwe Lagune. Hele families arriveren. Ze nemen de tafels in bezit, waarna de mannen onmiddellijk weer opstaan om plaats te nemen aan de bar of om mee te doen aan het jeu de bou- lesspel. Zodra het eten wordt geserveerd komen ze terug om dit in lokale sneltrein vaart te verorberen. Een culinair hoogstand je is op deze dag natuurlijk het paasmenu. Vier gangen, met zoveel lamsvlees dat je het gevoel hebt de komende drie dagen niet meer op te kunnen staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 141