Deltaplan in vogelvlucht v19 PZC Zaterdag 7 april 2007 Links het landschap in de omgeving van Fijnaart in West-Brabant. Rechts een computei matie van dezelfde plek zoals het er over enkele decennia uit zou kunnen zien. weer mooi met een populatie van vijfduizend niet lan ger bedreigd. De bescherming van de korenwolf is vast gelegd in wetten en regelgeving. Op elke bouwlocatie in het land moet rekening v/orden gehouden met deze wilde ham ster, maar ook met boomkikkers, modder kruipers, bijzondere slakken en andere zeldzame beestjes waar ook Dirkmaat nooit eerder van had gehoord. „Nederlan ders maken zich druk om olifanten en pan daberen ver van hun bed, maar een zeld zaam slakje in hun eigen tuin, trappen ze kapot. Dat is toch hypocriet? Kleine soor ten zijn belangrijk voor grotere soorten, zonder plankton hebben we geen walvis sen. Het gaat om in stand houden van soor tenrijkdom, hoe klein ook." Hij ziet ontaarding en vervreem ding bij de Nederlanders. „Ze gaan massaal naar het buiten land en van Nederland weten ze niks. Als ze hier beter zouden rondkij ken dan zouden ze wijzer worden en ver antwoordelijkheid dragen voor hun leefomgeving. De meesten hebben in Lim burg alleen Valkenburg gezien. Mooie plek jes noemen ze on-Nederlands mooi, het lijkt het buitenland wel! Nederlanders heb ben een volstrekt minderwaardigheidscom plex over hun landschap. En dan moeten allochtonen, die barsten van cultuur en tra dities, zich aanpassen? Waaraan? Aan die non- cultuur, waarvan niemand meer weet waar die uit bestaat? Er is een totaal gebrek aan trots en eigenwaarde. „God schiep de wereld, de Hollanders hun eigen land. Het verhaal van Hansje Brinker met de vinger in de dijk kent buiten Neder land vrijwel iedereen. Wij lijken niet door te hebben dat dat hét verhaal is wat Neder land uniek maakt. Een landje dat negen meter onder de zeespiegel ligt en uitgroeit tot een wereldmacht van formaat. Dankzij de scheepsbouw waren we overal eerder dan wie ook, maar tegelijkertijd ook zo ar rogant dat we alleen landen en continen ten serieus namen die ons op hun stran den verwelkomden met een koning of een keizer in een draagstoel. We voelden ons uitverkoren in de Gouden Eeuw. Daar heb ben we lang op geteerd. Het is die handels geest die aan de basis staat van het verlies van tradities, cultuur en dus ook het land schap. We hadden onze grootmoeder nog verkocht om met Japan handel te mogen drijven." Hij vraagt zich af of Nederlanders een ge voel hebben van thuis komen en waar dat dan in zit. „In de kroeg om de hoek? Het oranjegevoel bij voetballen? Is het zo ba naal? Ik denk dat een Twentenaar, een Fries en een Limburger me dat thuisgevoel nog wel kunnen vertellen. Zij staan nog bol van tradities, hebben hun eigen (streek)taal behouden en sinds kort een ei gen soap. De meeste Nederlanders trekken zich terug op hun erf Ze weten weinig tot niets van hun streek en hebben een heel beperkt wereldbeeld. De Nederlandse tele visie biedt ook niet bepaald een venster op de wereld. Die voedt ons met pokeren, X-factor, De Gouden Kooi en andere hypes. In België was laatst smogalarm. Op alle snelwegen in het land mochten auto's niet harder dan 60 kilometer per uur rijden. Op straat controleerden agenten en de tele visie zond rechtstreekse beelden uit. In Ne derland wisten we van niets, wij keken naar Sterren dansen op het ijs, terwijl wij veel meer auto's hebben dan de Belgen en op dat moment dezelfde weersomstandig heden, maar geen smog? „Op de Duitse televisie hadden ze laatst een anderhalf uur durend programma over de klimaatverandering met schokken de beelden, zoals het ontsnappen van me thaangas uit de Noordzee die tot ontwikke ling van tsunami's kan leiden. Door de druk stortte er opeens een stuk zeebodem in. Duitsland ligt hoger en heeft voor een groot deel geen dijken nodig. Wij liggen negen meter onder zeeniveau maar krijgen 'extreme make-overs' en tuinprogramma's voorgeschoteld. De media hebben een on gelooflijk gebrek aan diepgang. Het is een soort luiheid." Drie jaar geleden bedacht Dirkmaat samen met anderen het 'Deltaplan Nederland weer mooi'. Hij schreef er een boek over en benaderde samen met collega's ieder een die een rol speelt bij de inrichting van het landschap. Bouwers, boeren, milieu mensen, politici en bestuurders werd te verstaan gegeven dat buitenlandse toeris ten niet naar Nederland komen om te zien dat wij ook lelijke wegen, viaducten en be drijventerreinen kunnen aanleggen. „Wij geven miljarden uit aan het lelijk maken en nog geen miljoenen aan het mooi ma ken van ons verrommelde land." Inmiddels hebben 35 grote maatschap pelijke organisaties op het gebied van projectonwikkeling, landbouw, na tuur en milieu het plan onderschre ven. Volgens tellingen van de lobbyisten zouden 102 Kamerleden achter het plan staan. De kosten-batenanalyse die het mi nisterie van Landbouw heeft laten uitvoe ren moet de twijfelaars over de streep trek ken. Volgens de rekenmeesters wordt de investering van twaalf miljard ruimschoots terugverdiend. Vooral van het toerisme wordt veel ver wacht. Een mooi Nederland houdt men sen in eigen land en trekt buitenlandse gas ten aan. Die toeristen moet je volgens Dirk maat niet laten overnachten in nietszeg gende bungalowparken maar in streekei gen accommodaties. „Toon lef en bouw in het Groene Hart een vakantiepark in de vorm van duizend windmolens waarin je C02-neutraal kunt overnachten omdat de wieken voor de energie zorgen. Het zou fantastisch zijn dat je de klank kunt ervaren van duizen den molens die het land voeger droog maalden? Iedereen vergaapt zich aan Kin derdijk en de Zaanse Schans terwijl dat slappe aftreksels zijn van hoe het er ooit uit moet hebben gezien." Moet dan alles blijven zoals het was? „We gaan niet alles terugbrengen, maar we moe ten niet vernieuwen bij het ziekelijke af Het constant veranderen is een doel op zich geworden. Er is niets mis met kneute righeid. De hang naar nostalgie wordt elke dag groter. De vergrijzing werkt in ons voordeel. Mensen hunkeren naar een thuis- komgevoel. Je kunt ook een wereldburger zijn en je cultuur en tradities koesteren." De Britten zweren bij hun countryside en de Fransen kiezen a la campagne. Ne derland moet over twintig jaar het eigen landschap ook roemen. Het 'Deltaplan Nederland weer mooi' voorziet in 200.000 kilometer aan heggen, wallen, elzenhagen, bloemrijke akkerranden en sloten. Langs een kwart van de groene kralensnoer komen nieuwe routes om te wandelen, fietsen of kano ën. Kriskras door Nederland, met op regelmatige afstand een plek om te overnachten. Elke streek moet zelf een plan maken en indie nen. Het wordt getoetst op vier on derdelen: is er rekening gehouden met de cultuurhistorie van de streek, sluit het plan aan op dat van buurgemeenten, zijn er recrea tieve routes en is het mooi? Luidt het antwoord ja, dan krijgt de be wuste gemeente geld om het plan uit te voeren. „Als betrokkenen gaan ruziën, mogen ze over tien jaar achteraan sluiten", aldus Jaap Dirkmaat van de Vereniging Ne derlands Cultuurlandschap. Het geld - geschatte kosten 600 mil joen per jaar - komt uit een Groen fonds. Dat wordt volgens het Del taplan gevuld door bijvoorbeeld het ministerie van Landbouw of door een belastingheffing, analoog aan de waterschapsbelasting. De initiatiefnemers willen zo snel mo gelijk starten. Gedacht wordt aan drie proefgebieden: het Groene Hart, Oost-Groningen, de Hoekse Waard of de Meijerij. De Meijerij is in de ogen van veel mensen al oogstrelend. Volgens Dirkmaat kan het veel mooier. www.nederlandscultuurlandschap.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 139