Vast voor de zoveelste gestolen fiets 15 16 juni 2007 Philips Stadion Eindhoven The Ente GROOTSGENIETENGEWELDIGGEZELLIGGIGANTISCHGEESTIGGASTRONOMISCHGASTVRIJ 1 2 Zaterdag 7 april 2007 PZC Veelplegers kunnen sinds oktober 2004 twee jaar lang worden vastgezet. Om hen van hun verslaving af te helpen, hun psychiatrische stoornis te behandelen en om hen van de straat te houden. archieffoto Niels Westra/GPD Scepsis over en lof voor ISD-maatregel tegen de plaag van veelplegers. door Jan Salden LEEUWARDEN - Veelplegers kunnen sinds oktober 2004 twee jaar lang worden vastgezet. Om hen van hun verslaving af te helpen, hun psychiatrische stoornis te behande len én om hen van de straat te houden. Veelplegers en hun advo caten zijn sceptisch over deze maatregel, maar justitie en hulpver leners enthousiast. Jack* (35) lacht zijn tanden bloot. „Hoeveel winkeldiefstallen ik in mijn leven heb gepleegd? Duizen den! Man, ik deed niks anders. Weet je hoe lang mijn strafblad is? Vijftig kantjes!" Jack* kan met recht een veelpleger worden ge noemd. Hij is zeven als zijn moe der zelfmoord pleegt, groeit op in tehuizen en gastgezinnen, wordt op zijn vijftiende verkracht door een pleegvader en gebruikt een jaar later voor het eerst cocaïne. Vanaf zijn achttiende steelt hij aan de lopende band. Pogingen om af te kicken lopen op niets uit. „Ik had overal schijt aan." Met veelplegers als Jack moet het maar eens afgelopen zijn, is de boodschap van het tweede kabi net-Balkenende in 2003. Ze zorgen voor veel schade en overlast, maar omdat zij relatief kleine vergrijpen plegen, worden zij steeds maar kor te tijd vastgezet. Komt iemand vrij, dan begint het stelen weer van voren af aan. De ISD-maatregel (genoemd naar Inrichting voor Stelselmatige Da ders) moet daar een eind aan ma ken. Veelplegers kunnen twee jaar lang worden opgesloten én wor den behandeld aan hun verslaving en psychiatrische stoornis. Daar mee zijn ze niet alleen zelf beter af, is het idee, maar de samenle ving ook. Die heeft in elk geval een flinke periode geen last meer van deze draaideurcriminelen. Ook Jack verdwijnt in 2005 twee jaar in een ISD, een onderdeel van een gewone gevangenis. „Voor een winkeldiefstal", zegt Jack. De Al melose officier van justitie Karei de Valk kan de verhalen van men sen als Jack wel dromen. „Zij ge ven de schuld aan anderen en win den iedereen om de vinger. Maar als puntje bij paaltje komt, zijn zij zelf niet gemotiveerd genoeg om aan hun problemen te werken. Dwang en drang zijn voor hen de enige oplossing." Voorheen was de tijd simpelweg te kort om de vaak verslaafde en psychisch gestoorde veelplegers te kunnen helpen, zegt Thees Gem ier, manager van de GGZ Reclasse ring in Den Haag. Hij is blij met de ISD-maatregel. „In twee jaar tijd kun je echt iets bereiken." Toch gebeurt dat nog lang niet overal goed, vindt de Groningse advocaat Mathieu van Linde, die dertig ISD'ers onder zijn cliënten heeft. Twintig procent van hen is voor behandeling opgenomen in een kliniek en is daar 'zeer tevre den' over. „Maar anderen wachten al een jaar in de cel. Zij zijn gemoti veerd om iets te doen, maar er ge beurt helemaal niets met hen. Ze raken gefrustreerd." Gemier kent die geluiden ook. In Den Haag hebben klinieken vol doende plekken, maar dat is niet overal zo. „En als de maatregel neerkomt op twee jaar gevangen schap moet je die niet opleggen." Toch ziet officier van justitie De Valk ook in twee jaar 'kale' gevan genisstraf een meerwaarde. Som mige veelplegers zijn volgens hem simpelweg niet te behandelen. „Voor hen geldt dat de samenle ving in ieder geval geruime tijd te gen hen wordt beschermd." Jack woont sinds vier maanden in een flat van de Verslavingszorg in Leeuwarden. Hij heeft het er naar zijn zin, na een 'nutteloos' verblijf van anderhalf jaar in de gevange nis. „Hier heb ik vrijheid en ge sprekken met hulpverleners. In de bajes deed ik niks." *]ack is een gefingeerde naam. ,ikmr**, v - iiRsT tJ I Kaartverkoop door ticketservice via grotere postkantoren, WV's en GWK's. 0900-3001250 0,45 p.m.), AUB Ticketshop, www.ticketservice.nl en de bekende voorverkoopadressen. Informatie over VIP-arrangementen vindt u op www.entertainmentgroup.ni PHILIPS STADI0Na

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12