ISS zonder 1 spierpijn fel I v55 PZC Zaterdag 7 april 2007 In droge tijden gazon voldoende water geven Maai het niet gras Nieuw gazon in het vroege najaar inzaaien Graszoden kunnen het hele jaar gelegd worden Kale plekken moeten I bijgezaaid worden Doorverticuteren krijgt gazon lucht wel wat hulp nodig en moeten bij- gezaaid worden. Met deze behan deling maak je de bovenlaag van de grasmat losser, waardoor er meer lucht tussen de graspollen komt. Het gras kan weer ademen en groeien en dan is er uiteindelijk minder ruimte voor het mos. De moslaag kan ook met strooi- middelen worden behandeld. Alle tuincentra verkopen mosbestrij ders. Strooi het goedje zo gelijkma tig mogelijk over je grasmat. Dat kan met de hand, maar er zijn te genwoordig ook handige strooiwa- gentjes te koop. Die kunnen dan later gebruikt worden voor alle soorten mest die ook nog over het gazon verspreid moeten worden. Wel staat er dan natuurlijk weer een extra apparaat opgeslagen in het toch al overvolle schuurtje. Met de voegenkrabber op steel (de Wiltfang, 35,30 euro) kun je gras tussen voegen staand verwijderen. ETALAGE Het gaat een beetje ver om de trap in huis als kunstob ject te betitelen. Toch is dat precies wat het Edense bedrijf Allstairs Be nelux doet. Met recht: de wentel trap met ingebouwde led-verlich ting of de natuurstenen trap waar van de treden lijken te zweven, zien er bijzonder uit. De prijzen zijn ernaar en kunnen oplopen van 4SOO tot ruim 100.000 euro. Door het anti-mosspul wordt het gazon binnen enkele dagen zwart. Het dode mos kan vervolgens los- geharkt of geverticuteerd worden, waarna het gras zonodig opnieuw ingezaaid moet worden. Lees bij de middelen die je gebruikt wel de aanwijzing op de verpakking. Het ene spul is het andere niet. Is het gazon weer aardig mos loos, dan is het een kwestie van goed bijhouden en ver troetelen. Met meststoffen, vol doende water in droge tijden en - in mijn geval - de hond uit de buurt van de vijver houden. Ziet u het, net als ik, nog steeds niet zitten met dat gazon, begin dan niet direct de boel om te spit ten. De beste tijd om een gazon opnieuw in te zaaien is namelijk effecten van 'verkeerd tuinieren'. De praktijk is echter anders: de meeste tuinliefhebbers hebben er volgens Sleven geen benul van wat de gevolgen kunnen zijn van een verkeerde houding. Ze weten ook niet dat er alternatieven zijn. „Als wij op een beurs staan, kijken mensen er echt van op." Dat is ook de ervaring van Anne- tje de Jong van de Wiltfang in Maartensdijk, een bedrijf dat ge specialiseerd is in de verkoop van degelijk tuingereedschap. „Ik zie nog steeds veel tuiniers die hart stikke gebogen staan." De oplossing is een extra lange steel, waardoor de gebruiker recht op zijn werk kan doen en toch de rug minder belast. Zo'n steel is niet alleen verkrijgbaar voor een schop of schoffel, maar bijvoor beeld ook voor een voegenkrab ber. Voordeel daarvan is dat de tui nier niet meer op de knieën hoeft om de voegen schoon te kunnen schrapen. „Mensen met lichaams problemen letten uitstekend op hun houding", zegt De Jong. Maar wie wel gezond is, ziet volgens haar de noodzaak daarvan niet in. het vroege najaar. De grond heeft nog een goede temperatuur en onkruid groeit in deze periode een stuk minder snel. In de zo mer die dan volgt is het gazon dik en sterk genoeg om op te lo pen. Nu inzaaien kan natuurlijk wel, maar dan ga je veel tijd door brengen met het (ver) plaatsen van de sproeier. Graszoden leggen, dat kan bijna het hele jaar door. Het is welis waar een stuk duurder dan in zaaien, maar daar staat dan wel tegenover dat het gras na regelma tig sproeien weer relatief rap (na zo'n twee weken) te belopen is. Déze zomer is het gazon nog het terrein van de hond. Ik spaar nog even door voor graszoden. Zodat mijn gazon volgend jaar weer net zo groen is als bij de buren. Cor van Dijnen van M 8c Hulp in Deurne, dat eveneens grossiert in aangepast tuingereedschap, onder schrijft die uitspraak. „Een gezon de tuinier ziet er de noodzaak niet van in. Hij wil niet worden geasso cieerd met een mogelijke handi cap." Terwijl klachten gemakkelijk te voorkomen zijn. Van Dijnen wijst op de kruiwagen met twee wielen, die volgens hem veel gemakkelij ker te sturen is dan exemplaren met maar een wiel. Volgens De long is een eerste ver eiste dat het gereedschap is afge stemd op het lichaam. Zo bevat het assortiment van de Wiltfang snoeischaren die zijn gemaakt op de grootte van de hand, maar ook speciale exemplaren voor links- en rechtshandige tuiniers. Bijzonder is de schaar met de zogenaamd rolhandgreep, waardoor de gebruiker aan zienlijk minder druk hoeft te zet ten en de handen dus veel minder belast worden. Ook spades, harken en schoffels zijn afgestemd op de lengte van het lichaam. Tuintips april Schoffel de grond in je border om en verwijder het onkruid. Lege plekken kunnen opgevuld worden met zomerbollen, vas te planten of heesters. Zaai zo- merbloeiers in potten op het terras of in de volle grond. Dood hout bij heesters en bo men moet verwijderd worden. Hiermee voorkom je aantasting van gezonde delen. Zomerwortels en radijs uit zaaien in de moestuin, aardap pelen (poters) moeten de grond in en koolsoorten en bij voorbeeld aardbeien mogen worden geplant. Strooi mest tussen de bloeien de bollen en onder de haag. Pluk de knalrode kevertjes die in de tuin rondscharrelen van je planten en vernietig ze. Dit leliehaantje vreet namelijk gro te gaten in het groen van je le lie. Houd bij het zaaien op rijen re kening met de breedte van de schoffel, zodat u kunt schoffe len zonder jonge planten te beschadigen. Maak vijverpompen- en filters schoon. Wacht met het plan ten van waterplanten tot vol gende maand. Het water moet nog op temperatuur komen. Markeer de plek waar bollen staan die u volgend voorjaar graag weer terug ziet, zodat ze niet beschadigd raken tijdens het beplanten van de border. Handig is ook de schaar die is uit gevoerd met een i.8o meter lange steel, waarmee ook bomen en ho ge gewassen gemakkelijk gesnoeid kunnen worden. Staan, zitten of knielen. Dat noemt Van Dijnen als belangrijke aandachtspunten. Handig hulp middeltje uit het assortiment van het bedrijf is een knielbankje met zachte ondergrond en opstaande randen die het gemakkelijker ma ken om' op te staan. Hij adviseert ook om licht gereedschap te ge bruiken. „Waarmee de druk op het lichaam met de helft af neemt." De Jong benadrukt dat het tuinge reedschap altijd scherp moet zijn. Dat heeft als grote voordeel dat het aanzienlijk gemakkelijker door bijvoorbeeld wortels en takken heengaat. Nog een tip. „Mensen snoeien vaak te lang, terwijl ze soms beter een zaag kunnen pak ken." ■Fi www.dewiltfang.nl www.menhulp.nl www.boerenmedical.com www.allstairs.nl KOES Samsung heeft een nieuwe koel/vriescombi-serie op de markt gebracht. De glanzen de kasten hoeven dankzij het No Frost-systeem nooit meer te wor den ontdooid. Het duurste exem plaar is voorzien van een display waarop de gewenste functie kan worden ingevoerd, bijvoorbeeld ra zendsnel wijn of bier koelen. Prij zen variëren van 499 tot 999 euro. www.samsung.nl WALLCANDY Stickers om mu ren, ramen en plafonds te ver fraaien duiken overal op. Nieuw is 'WallCandy'. Koeien, stippen en auto's zijn enkele van de beschik bare thema's. Handig is 'krijtbord', een stickervel dat een schoolbord vervangt Echte stickers zijn het niet. De vellen kunnen worden verwijderd en opnieuw worden opgeplakt. Prijs: vanaf 25 euro. www.dadakids.nl Nieuwtje van Rösle: Foodcups, een combinatie van een schaal, borden en lepel. Volgens de producent zijn ze voor al handig op feestjes. Op de grote re exemplaren kunnen hapjes wor den geserveerd, terwijl de kleine uitvoering tegelijkertijd bordje en lepel is. De roestvrijstalen Food cups zijn uit één stuk gemaakt. Door de gebogen greep liggen ze gemakkelijk in de hand. Verkrijg baar vanaf 18 euro. >AI\ -\ IX lts,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121