Tuinieren Zwart blad v54 I Zaterdag 7 april 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Als je niet depresief bent, word je het wel van deze hazelnoot In de tuin bloeit het zwartbladige speenkruid, Ranunculus ficaria Brazen Hussey. Het is een plant die ik zo'n dertig jaar geleden in cultuur heb gebracht en die ik nu tot mijn grote verbazing in plantencollecties over de hele wereld tegen kom. Ik kan er wel om lachen. Anderen ontdekten magnolia's in China en rododendrons in Nepal en ik ontdekte speenkruid in een bos in Engeland. De eigenaar van het bos wist allang dat dat zwartbladige speenkruid daar groeide. Hij was alleen nooit op het idee gekomen om het uit te graven, in potjes te stoppen en het te verkopen. Er zijn wel meer van die wilde planten die het tot tuinplant hebben geschopt omdat hun blad een afwijkende kleur heeft. Wie goed bij zijn hoofd is, zou nooit op het idee komen om fluitenkruid in de tuin te planten. Maar het donkerbladige flui- tenkruid was niet aan te slepen nadat die in potjes op tuincen tra verscheen. Misschien dat de wetenschappelijke naam van dit fluitenkruid, Anthriscus syl- vestris Raven's Wing, kopers over de streep trok. Intussen zijn de trendsetters er achter gekomen dat donkerbla- dig fluitenkruid zich net zo uit bundig uitzaait als de gewone groenbladige soort, waardoor de belangstelling voor deze plant iets is afgenomen. Daarnaast is de naam Raven's Wing ook wel overdreven, want ravenzwart is het blad bij lange na niet. Zo'n zelfde onkruid dat alleen om zijn donkere blad wordt aangeplant, Is de donkerbladige weegbree, waarvan het blad zo vaak onder de meeldauw zit dat het vaker wit is dan zwart. Over het algemeen hebben donkerbladige planten cu- riositeitswaarde, of zeldzaamheidswaarde, maar om nu te zeg gen dat ze een waardevolle bijdrage leveren in de tuin... Nou nee. Toch is dat zwartbladige speenkruid een aardige plant. Om te beginnen omdat het blad glimt en ten tweede omdat het een mooie achtergrond vormt voor de goudgele bloemen. Mis schien is dat het wel waarnaar we moeten zoeken: naar blad dat niet alleen donker is maar dat ook nog eens glimt. Donker blad is best te verdragen, zolang het spiegelt. Een zwartbladige hulst bestaat er niet, bij mijn weten, maar hij zou een aan winst zijn, terwijl de donkerbladige hazelaar al jaren in cul tuur is, maar nog nooit een bijdrage in de min heeft weten te leveren. Het blad van deze hazelaar is dof en het resultaat is dat een exemplaar van Corylus maxima Purpurea - zo heet het onding - in de tuin een geest van diepe somberheid uitstraalt. Als je niet depressief bent dan word je het wel van deze don kerbladige hazelnoot. Hoe anders ervaar je de donkerbladige vlier, waarvan het blad glanst. Vooral de cultivar Black Lace, waarvan het blad ook nog eens fijn verknipt en ingesneden is waardoor het een luch tige indruk maakt, is een vrolijke struik. Zeker in juni, wan neer de witte bloemschermen scherp afsteken tegen het don kere blad. Later, als de vlier is uitgebloeid, kun je hem nog goed gebruiken als achtergrond voor oranje en gele dahlia's en voor vuurrood bloeiende crocosmia's. Rood is sowieso een kleur die met veel effect gecombineerd kan worden met don ker blad. Een van mijn favoriete knolbegonia's is de cultivar Switzer land, met glimmend, chocoladekleurig blad en bloedrode bloe men. Knolbegonia's zijn goede potplan ten die, in tegenstel ling tot de meeste potplanten, niet in de zon maar in de schaduw moeten staan. Nu is het wel zo dat het blad van deze donkerbladige knol begonia niet egaal zwart is maar dat het wordt verluch tigd door ragfijne groene nerven. Je zou niet verwach ten dat het effectief was - zwart blad in de schaduw - maar het blad van Bego nia Switzerland glimt zo kwiek dat Skunk cabbage - Lysichiton americanus. het zelfs in het don- foto Romke van de Kaa ker vrolijk stemt. Een strak, sappig groen gazonnetje is een parel voor je tuin. Fijn voor de kinderen om op te spelen, maar ook een mooi podium voor bloeiende borders. Om zo'n gazon te krijgen, moet je nu wel volop aan de slag. door Marcha van Schijndel illustratie Jos Diender Zo groen als bij de buren Achter mijn huis ligt een flinke lap grond waar ik enkele jaren geleden een prachtige tuin op liet aanleggen. Architectonisch verantwoord inge deeld in verschillende 'kamers' om rand met buxushaagjes. Een groot deel van de tuin werd gazon, want ik wilde het liefst een onder houdsarme tuin. Zo eens in de week even met een grasmaaier aan de slag en daarna weer vlot met de benen omhoog en genietend nip pen van een koele rosé. Dacht ik. Wist ik veel dat een gazon hele maal niet onderhoudsarm is. Sinds de hovenier de sappige groe ne zoden legde, heb ik een knap staaltje verwaarlozing laten zien. En sinds mijn hond een racebaan met vuistdiepe sporen heeft aange legd rondom de vijver, durf ik hardop te zeggen: mijn gazon is niet meer te redden. Het is een moslaag met hier en daar een triest sprietje gras, kale plekken, grote velden klaver afgewisseld met flinke dotten paardenbloem. Een heel verschil met het keurige gazonnetje van de buren. Maar er is nog hoop. Als ik de di verse tuinsites op internet mag ge loven, is mijn mosveld nog best te redden. Maar dan moet ik nu wel aan de slag. Een deel van de tuin ligt veelvul dig in de schaduw. Alle ruimte voor mosgroei, lees ik op internet. Lekker kort maaien (dus minder vaak, redeneerde ik) is ook heel slecht. Het gras kan dan minder diep wortelen, waardoor het mos juist meer ruimte krijgt. Eigenlijk heb ik alles wat fout kan gaan, fout gedaan. Om te groeien heeft gras licht, lucht en vocht nodig. Door de groei van mos, onkruid en maaien, ontstaat een soort viltlaag waar water moeilijk doorheen kan. Ook krijgen de graswortels minder lucht. Het toverwoord is dan verticuteren. Huur bij het plaatselijke tuincentrum of de doe-het-zelfzaak een verticuteer- machine of koop een verticuteer- hark. En dan aan de slag. Met die verticuteermachine lijkt het alsof je de hele grasmat aan gort trekt. De machine spuugt gro te plukken mos uit en het achterge bleven gras ziet er mogelijk nog ar moediger uit dan voor de behande ling. Maar dat trekt snel weer bij. Grote kale plekken hebben echter Een dagje tuinieren gaat niet zelden gepaard met een fikse portie spierpijn en rugklachten. Volgens specialisten omdat het tuingereedschap niet is afgestemd op het lichaam. Alternatieven om lijf en leden te ontlasten zijn echter volop verkrijgbaar. door Paul Ceerts foto's CPD Werken in de tuin, dat is voor veel tuinliefhebber sy noniem voor ont spanning. Maar niet zelden gaat een dagje tuinieren gepaard met een fikse portie spierpijn of rug klachten. Volgens verpleegkundige Sabine Sleven hangen die klachten vooral samen met een verkeerde houding die de tuinier aanneemt. „Sta je continu voorover gebukt, dan wordt de druk op de ruggenwervel groter", legt ze uit. Mede daardoor Anti-trillinghandschoenen (de Wilt- fang, 25,90 euro) vangen trillingen van elektrisch tuingereedschap op. ontstaan allerlei ongewenste pijn tjes. Sleven is als gespecialiseerd ver pleegkundige in dienst bij Boeren Medical, een bedrijf in Tilburg dat hulpmiddelen op de markt brengt waardoor ouderen of mindervali- den hun zelfstandigheid zo lang mogelijk kunnen behouden. Daar onder bevindt zich ook een collec tie tuingereedschap dat lijf en le den ontlast. Hoewel de doelgroep van het be drijf beperkt is, vindt Sleven dat ie dereen zou moeten stilstaan bij de Op de plantschep met korte steel (M Hulp, 17,65 euro) kan een arm- steun bevestigd worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 120