Bergwandelen voor luilakken v43 PZC Zaterdag 7 april 2007 snelheid: ±20 km/u gewicht29 kilo prijs: 5000,- lichaam leunt voorover gyroscoop geeft tegenkracht combinatie van krachten duwt de Segway vooruit achterwaarts leunen laat de Segway langzamer rijden en tenslotte stoppen infographic RV, bron: ANP/AFP/KRT Door verplaatsing van het zwaartepunt wordt de Segway bestuurd. gyroscoop Wat is een Segway? Leg dat maar eens uit. Denk aan een ouderwetse dok tersweegschaal, maar dan op wie len, en je bent een heel eind. Of anders: een Romeinse strijdkar, maar dan kleiner en zonder paar den. Deze moderne, zelfbalance- rende step rijdt namelijk bijna van zelf Stap op het ding, ga wat voor over hangen en hup, weg is de Seg way. Stoppen? Gewoon wat achter over hangen. Sturen gaat met een klein hendeltje. Het is fabeltas- tisch, dat is het. En nog stil en mi lieuvriendelijk ook. In diverse grote steden is de Seg way, overgewaaid uit de VS, al ont dekt als een ideaal vervoermiddel voor toeristen. Het is weer eens wat anders dan de overbekende stadswandeling of bustoer. In Ne derland doen ze nog wel wat moeilijk over de Segway maar in het buitenland lijkt de opmars niet te stuiten. In Oostenrijk, in Serfaus om pre cies te zijn, hebben ze helemaal goed begrepen waar zo'n ding het best op zijn plaats is: in de bergen. Niks zwoegen en zweten op steile bergpaadjes maar ontspannen naar boven zoeven. In Serfaus, vooraan in Tirol, rijden sinds vorige zomer een stuk of tien Segways rond. Maar ook hier kijken boeren, koeien en toeristen nog altijd verrast op als er weer een groepje 'luie wandelaars' voor bijglijdt. Want het blijft een maf gezicht, zo'n colonne Segways. Voordat het zo ver is, moeten de rijders wel eerst de strenge instruc tievideo bekijken (met veel aan dacht voor wat je vooral niet mag doen) en buiten wat proefrijden. „Voorzichtig opstappen", advi seert instructeur lohan, anders loopt de Segway als vanzelfbij je weg. Maar wie eenmaal staat, hoeft de volgende uren geen pas meer te verzetten. Het hangen en sturen is effe wennen, maar binnen tien mi nuten rijdt ons hele gezinnetje rond alsof er al jaren zo'n karretje in de garage staat. „Zo'n ding wil ik wel voor mijn verjaardag", roepen Sophie en Thom in koor. Dat schijnen veel gebruikers te zeggen maar papa Met twee stokkken in de hand schijnt wandelen in de bergen stukken makkelijker te gaan. Maar waarom Nordic walking als het nóg makkelijker kan? Op een Segway bijvoorbeeld, een soort zelfrijdende step die iedereen moeiteloos over de steilste bergpaadjes sleurt. door Hans van Alebeek foto CPD hoeft er niet zo lang over na te denken als hij het prijskaartje van dik 5000 euro ziet. Zullen we niet eerst gewoon een ritje van 25 euro p.p. gaan maken? Ook leuk, toch? Wat heet leuk, het is geweldig. Het eerste stukje door het dorpje is nog wat eng en onwennig maar dat gevoel is gauw voorbij. En ze ker als Johan met zijn toversleutel- tje de machines een tandje opscha- kelt: sturen gaat nu echt vinnig en het ding haalt dan met gemak een vaartje van 20 kilometer per uur. Gewoon door voorover te hangen, dat is nog eens bergwandelen. Zelfs voor steile hellingen draait de Segway zijn bandjes niet om. Zelden zo ontspannen genoten van een bijna anderhalf uur duren de tocht door de Alpen. Zo ook de kinderen die normaliter nog niet met een stok de bergalm op te slaan zijn. Nee, met deze blitse karretjes zijn ze niet te houden. Met een Seg way wordt wandelen nog eens cool. Hoewel het leger Nordic wan delaars daar ongetwijfeld anders over zal denken. Bergwandelen voor luilakken, dat is het. Speciaal voor de bergen heb ben de Segways in Serfaus extra grote banden met een stevig profiel. Desondanks blijft het opletten bij op- en af ritten of kuilen en scheuren in de weg. Een helm is verplicht. De accu van het elektronische apparaat is goed voor zo'n twin tig stevige bergkilometers. Een tour door de omgeving van Serfaus duurt ongeveer twee uur, inclusief voorberei ding en proefrijden. De prijs: 25 euro p.p. Minimum leeftijd: 16 jaar. www.serfaus-fiss-la- dis.at Algemene informatie over Oos tenrijk: www.austria.info Serfaus ITALIË infographic FSvD Dankzij de Segway ontspannen genieten van de prachtige omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109