v18 Zaterdag 7 april 2007 PZC Nederland moet Jaap Dirkmaat. Boomlange krijger, voor de duvel niet bang. Verketterd door bestuur ders én milieulieden. „Pfff.. Wanneer zijn de tijger en de pandabeer nou eindelijk ge red? Het Wereldnatuurfonds bestaat 46 jaar maar het blijft maar dooretteren. On begrijpelijk. Er gaan miljoenen om in na tuur- en milieuorganisaties maar ik schrik er steeds weer van hoe slecht ze zijn voor bereid. „Dat milieuclubs gaan jeremiëren dat het milieu uit is, ja zeg, daar ben je toch zelf bij? Als je dan toch zoveel miljoenen hebt, dan koop je toch zendtijd? Ie kunt toch niet zo'n grote bek hebben als je geen op lossingen of visie hebt? Als Vereniging Das en Boom hebben wij ons destijds als doel gesteld dat de das in vijftien jaar gered moest zijn. Dat is gebeurd en de vereni ging kon zich opheffen. Landschaps-, na tuur- en milieuorganisaties zouden helde re doelen moeten stellen en werken met afrekenbare termijnen. Net als derde wereldorganisaties hebben zij de neiging om zichzelf in stand te houden in plaats van de problemen op te lossen. Zij sissen met druppels op een gloeiende plaat. Wij willen een emmer vullen! Leuk initiatief hoor, klimaatbosjes, maar met vierduizend notenbomen red je het klimaat niet. „Ons deltaplan levert alleen al dertien mil joen bomen op, de 370 miljoen struiken die worden geplant even buiten beschou wing gelaten. De tijd van kleine beetjes is voorbij. Het is qua klimaat vijf over twaalf. In de komende tien jaar moet worden ge handeld, dan breekt de pleuris hoe dan ook uit." Dirkmaat kreeg in 2000 als voorzitter van de Vereniging Das en Boom de Prins Bern- hard Cultuurfondsprijs. Volgens het jury rapport maakte de vereniging korte met ten met het voortdurend gemarchandeer met beschermde diersoorten en hun leefge bieden. Hij legde kostbare bouwprojecten stil voor het behoud van de korenwolf en stortte een diepvrieslading aangereden das sen op het bordes van het Gelderse provin ciehuis. De ingewanden hingen eruit. Zijn 'meedogenloze' aanpak werkte. De das trip pelt inmiddels veilig door tunnels en is Bijna alle geriefbosjes zijn in de loop der jaren geruimd. Net als ontelbare kilome ters hagen, heggen en houtwallen. Ze zijn weggevaagd tijdens de ruilverkavelingen vorige eeuw. Grote efficiënte boerenbedrijven moesten er komen met onmetelijke akkers, be grensd door prikkeldraad. Bijna alle beeklo pen werden rechtgetrokken, 35.000 kilome ter aan veldwegen, lanen en kerkenpaden verdween. Sinds de ruilverkaveling kun nen we het landschap niet meer in terwijl wegen, woonwijken en bedrijventerreinen oprukken. Uit wanhoop hebben mensen de neiging om elke boom heilig te verklaren. Zoals aan de slootkant in Bodegraven. „Plant lie ver bomen in plaats van die laatste te kap pen en terug te zagen", verzucht de buurt bewoonster. „We kijken van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat naar het verkeer op de N12." Op een afstandje slaat Jaap Dirkmaat de scène gade. Hij is directeur van de Vere niging Nederlands Cultuur landschap. „Er is zoveel ge kapt en gerooid dat men sen niet meer met natuur om weten te gaan." Hij wijst naar een scheve popu lier in het geriefhoutbosje. „Die is broos, gevaarlijk en uitheems. Hier hoort eigen lijk een es of een els, maar als er gekapt moet worden, denken mensen kortzich tig. Ze denken aan zichzelf. Als je nu ingrijpt, staat er over twintig jaar een mooie boom voor je kinderen." Hij is al lang blij dat hij de overheid zover heeft kun nen krijgen dat ze eindelijk de zorg voor het cultuurhistorisch landschap serieus neemt. „Schaam je, hebben wij tegen over heden gezegd. Ons erfgoed verpietert en het is jullie plicht dat te onderhouden! Dat keihard aanspreken heeft tot nu toe nog geen landschapsorganisatie durven doen." Jaap Dirkmaat, directeur van de Vereniging Nederlands Cultuurlandschap: „God schiep de wereld, de Hollanders hun eigen land." Net als de wethouder de zaag wil zetten in een dikke wil- gentak, komen twee buurt bewoners aanlopen. De man in overall schudt zijn hoofd, de vrouw met bemodderde schoe nen foetert. Commotie bij een stukje grond van amper tien bij tien meter. Het is een van de drie geriefhoutbosjes in Boskoop die een opknapbeurt krijgen. Een zwakke populier moet worden gekapt. De rest van het geboomte moet worden terug- gezaagd zodat de lagere struiken en plant jes weer licht krijgen. Boeren hebben eeu wenlang niet anders gedaan. De bosjes be zorgden hen hout voor warmte, bezemste len of palen. Het waren de hotels op de route van otters. Hooguit enkele honderden meters lagen ze uit elkaar, nu soms zestien kilometer. jaap Dirkmaat redde de das en de korenwolf. Hij is vastbesloten Nederland weer mooi te maken en Nederlanders hun trots en eigenwaarde terug te geven. Met houtwallen, hagen, miljoenen bomen en een vakantiepark in de vorm van duizend Oudhollandse molens. „De tijd van kleine beetjes is voorbij." door Monique de Knegt foto's Valentijn te Plate/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 102