Aanslag werpt schaduw over einde gijzeling 'Turkije houdt zijn onderdanen bewust dom' PZC Vrijdag 6 april 2007 7 Premier Blair maakt na thuiskomst Britten een vuist naar Iran. door onze correspondent Esther Gotink londen - Terwijl de vijftien Britse marinemensen huiswaarts keren na twaalf dagen gevangenschap in Teheran, uit premier Tony Blair on verminderd harde taal over Iran. „Elementen van de Iraanse rege ring steunen, financieren en bewa penen terrorisme in Irak." Blair reageert daarmee op een zelf moordaanslag eerder op de dag in het Zuid-Iraakse Basra waarbij vier Britse militairen omkwamen. Blair vindt het nog te vroeg om te zeggen dat deze aanslag het werk was van door Iran gesponsorde mi litanten. Maar hij maakte wel van de gelegenheid gebruik opnieuw druk uit te oefenen op Teheran: „Enerzijds zijn we blij dat onze mensen veilig en ongedeerd zijn te ruggekeerd uit hun gevangen schap, maar anderzijds worden we geconfronteerd met de naakte reali teit van wat er gaande is in Irak. De internationale gemeenschap moet vastbesloten zijn bij het for muleren van haar eisen, of het nu gaat om kernwapens of om perso nen binnen de Iraanse regering die het terrorisme steunen." De thuiskomst van de vijftien Brit se matrozen en mariniers is door de terreuraanslag in Basra een stuk minder feestelijk dan verwacht. Er is geen regeringsdelegatie en geen feestelijk welkom in de aankomst hal van vliegveld Heathrow. Daar poseren ze even voor de ca mera's waarna ze met twee heli kopters naar een marinebasis vlie gen. Daar wacht een emotioneel weerzien met hun familie, een me disch onderzoek en een debrie fing. Bij het verlaten van Teheran heb ben de soldaten ieder een tas vol Perzische souvenirs en snoepgoed ontvangen, een cadeau van presi dent Ahmadinejad. Op de staatste levisie zwaaien twee Britten en zeggen 'teshakkor', Perzisch voor 'dank u wel'. Faye Turney, de enige vrouw on der de vijftien vrijgelaten marine mensen, zegt: „Ik voel me gewel dig, erg gelukkig dat ik naar huis mag. We zijn hier goed behandeld maar het zal fijn zijn om terug naar huis te mogen en mijn fami lie te zien." Zowel Iran als Groot-Brittannië menen in het gijzelingsdrama een morele overwinning te hebben be haald. Premier Blair zegt dat de vrijlating is bewerkstelligd 'zonder enige deals'. Conservatief woordvoerder Ber nard Jenkin noemt de gebeurtenis echter een 'enorme terugval' voor de Britse regering. „President Ahmadinejad heeft zich erg popu lair gemaakt onder moslims. Hij noemde de vrijlating van de solda ten een cadeau aan de Britse bevol king, maar het was een ziek ca deau. Terwijl wij Saddam Hussein ophingen aan de vooravond van het Offerfeest, liet hij onze solda ten vrij aan de vooravond van Pa sen. Welke boodschap denk je dat dat overbrengt op de mensen in het Midden-Oosten? Het is t-o voor het Iraanse regime." De vijftien hebben gisteravond in een gezamenlijke verklaring laten weten de tijd in Iran als 'zeer zwaar' te hebben ervaren. „De af gelopen twee weken zijn zeer zwaar geweest, maar door samen te blijven als een team wisten we de moed erin te houden", aldus de verklaring die werd voorgelezen door een officier op een militaire basis in Devon in het zuidwesten van Groot-Brittannië. Premier Blair roept de wereld op vastbesloten te blijven tegenover Iran. De gegijzelde marinemen sen laten weten het 'zeer zwaar' te hebben gehad. De vijftien Britse mariniers die twaalf dagen hebben vastgeze ten in Iran, poseerden gisteren kort na terugkomst in Londen. In een gezamenlijke verklaring lieten de mariniers weten de tijd in Iran als 'zeer zwaar' te hebben ervaren. „De afgelopen twee weken zijn zeer zwaar geweest, maar door samen te blij ven als een team wisten we de moed erin te houden", aldus de verklaring die werd voorgelezen door een officier op een militaire basis in Devon in het zuidwesten van Groot-Brittan nië. foto Alastair Grant/AP 'zMilliyet Turkse kranten bij een kiosk in Istanboel. Zelfs de dagbladen openen tegen woordig met de laatste aflevering van een popularie tv-serie. foto Juan Vrijdag/ANP Niveau van educatieve programma's en journaal flink gedaald. door onze correspondent Fidan Ekiz istanboel - 'Jong, dynamisch en opgeleid'. Zo prijst de Turkse rege ring het eigen land binnen de Eu ropese Unie aan. Dat positieve zelf beeld laat in de praktijk veel te wensen over, vinden de Turken zelf De kritiek is vooral gericht op gebrek aan voldoende onderwijs. In het land waar het opleidingsni veau laag is en dertien procent van de bevolking analfabeet, konden de mensen voorheen nog wat op steken van televisie, radio of kran ten. Sinds twee jaar is het aanbod aan educatieve programma's ech ter gedaald tot het nulpunt, tot groot ongenoegen van de bevol king. Niemand weet precies wan neer de neergang is ingezet. Wa ren het de eerste entertainment- shows met een hoog roddelgehal te, of de televisiesoaps die de se rieuze programma's verdrongen? Plotseling was het helemaal ge daan met de documentaires en an dere educatieve programma's. Op de Turkse televisie begon een ware kijkcijferoorlog. Meer enter tainment betekent meer kijkers. En dus gingen zelfs de nieuwsbul letins eraan. Het journaal begint nu met een zielig verhaal over een arme burger die iets vreselijks heeft meegemaakt en gaat daar tien minuten op door. Daarna wor den alleen onderwerpen met veel actie behandeld: berovingen, op lichtingen, vechtpartijen of een dronken automobilist die niet mee wil naar het politiebureau. Alles wordt snel en met veel bombasti sche muziek gepresenteerd. De kij kers krijgen oud of helemaal geen nieuws voorgeschoteld. Aandacht voor wat zich elders in de wereld afspeelt is er niet. Tenzij het nieuws direct of indirect betrek king heeft op Turkije. Het journaal wordt afgesloten met bloopers, ge filmd met verborgen camera's. „Bloopers in het nieuws, het is schandalig", reageert sociologe Leyla Güngoren. Van het journaal moeten de mensen het juist heb ben, benadrukt zij. Naast talloze entertaintmentshows kunnen de mensen alleen nog soapseries vol gen. Güngoren: „In het begin geno ten de mensen er nog van, nu zijn velen ze spuugzat." De Turke me dia denken er echter anders over. Zelfs kranten openen tegenwoor dig met de laatste aflevering van een populaire tv-serie. Dat de Tur ken nu in opstand komen, juicht de sociologe toe, al hadden ze dat wat haar betreft wel eerder mogen doen. Güngoren meent dat het op de scholen al fout gaat. „Kinderen leren op de basisschool alleen maar over het leven van Atatürk (de stichter van het moderne Tur kije). Het is niet zo gek dat Turkije zo lang in zichzelf gekeerd is ge weest." Om je los te maken van de oppervlakkige eenvormigheid is geld nodig. Geld om boeken te kunnen kopen of naar een interna tionale school te kunnen gaan, stelt Güngoren. „Je kunt een scho tel-antenne kopen voor buiten landse tv-zenders. Maar dat is voor veel mensen een luxe. De over heid en de media weten dat, maar houden de mensen liever bewust dom." Faye Turney herenigd met dochter Molly and echtgenoot Adam. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7