Algen zijn dit jaar vroeg en talrijk KORTING ciatzég'k' Water van Rijn moet via Zeeuwse delta naar zee gaan stromen PAASZATERDAG 7 APRIL OP ALLES* IJ SS E LD IJ K MODES Oefenen tegen hooligans PZC Vrijdag 6 april 2007 5 Plaag is schadelijk voor mosselculturen in de Waddenzee. LEEUWARDEN - Badgasten kunnen zich tijdens de paasdagen al opma ken voor een flinke algenplaag langs de Noordzeekust. De algen kunnen huidirritatie veroorzaken en vormen in de branding schuim, dat in grote plukken op het strand aanspoelt. Beelden van de kunstmaan Envi- sat, die maandag zijn gemaakt, ge ven een algenbloei te zien die bo ven het kritische niveau ligt. De ge gevens zijn bewerkt door weten schappers van de Vrije Universiteit in Amsterdam, die de piek in de al genbloei 'vroeg' noemen. Normaal beleeft de bloei haar hoogtepunt begin mei. De plaagalg Phaeocystis komt elk jaar op grote schaal voor langs de Nederlandse kust. Het microwe zentje gedijt op de voedingsstof fen die door de rivieren op zee worden geloosd en heeft baat bij warmte en zonneschijn. Een regelrechte plaag komt dan ook niet als een verrassing, want de Noordzee was deze winter war mer dan ooit in de voorgaande 150 jaar. Maart was extreem zonnig en ook april begint voor de algenkolo- nies veelbelovend. Volgens zeebio logen wordt het kustwater geleide lijk schoner, waardoor de algen 1^ Door hoge temperaturen krijgt Nederland rond de paasdagen al te maken met een algenplaag. Al gen zijn schadelijk voor de mos selculturen. minder voedsel hebben. De stijgen de temperatuur lijkt dit echter ruimschoots goed te maken. Explosies van Phaeocystis-groei zijn schadelijk voor de mosselcul turen in de Waddenzee. Mosselen stoppen met eten als ze door de al gen worden omringd. Bij grote uitbarstingen van algen- bloei kan het zwemmen in zee worden ontraden. Rijkswaterstaat heeft hiervoor op dit moment nog geen aanleiding gezien. Een algen- piek duurt meestal maar enkele da gen. Voor een virtuele toer kijk op: www.ijsseldijkmodes.nl Lepelstraat 1, Yerseke 0113-571539 OSSENDRECHT - Hooligans gaan de confrontatie aan met de Mobiele Eenheid. Het geweld is niet echt, maar onderdeel van een oefening. Vandaar dat de toeschouwers op de achtergrond rustig toekijken. Cisteren werd op het terrein van de Politieacade mie in Ossendrecht een internationale oefening gehouden met Nederlandse en Belgische ME'ers. foto Pieter Franken/ANP Politie waarschuwt voor vals geld ROOSENDAAL - De politie in West-Brabant waarschuwt mid denstanders voor valse bankbiljet ten van 200 euro. In de afgelopen twee weken zijn twaalf valse coupures van zeer goe de kwaliteit aangetroffen in Roosendaal, Etten-Leur en Breda. Het valse geld is met moeite van echt te onderscheiden, aldus een woordvoerder. Vooral bedrijven hebben te maken gekregen met de valse briefjes. De politie heeft inmiddels zes aangif ten opgenomen. Verzorgingshuizen 'niet brandveilig' UTRECHT - Ongeveer 90 procent van de verzorgingshuizen is niet brandveilig, concludeert het Colle ge Bouw Zorginstellingen in een rapport. Er zouden honderden mil joenen nodig zijn om de tehuizen brandveilig te maken. Het college constateert dat veel gebouwen ver ouderd zijn. 's Nachts is er boven dien nauwelijks personeel om be woners bij een brand te redden. Volgens de koepel van verzorgings huizen ActiZ hebben de tehuizen simpelweg geen geld om 's nachts meer personeel in te zetten. 10% Grootste opgave ligt bij de afVoer van rivieren en niet bij de kust. door Jeffrey Kutterink GOES - Nederland moet de Rijn af buigen naar de Zeeuwse delta of het IJsselmeer. Dit staat in een ad vies van het Milieu- en Natuur- planbureau (MNP) over de gevol gen voor Nederland van klimaat verandering. Met de 'ombuiging' zijn twee vliegen in één klap te slaan, denkt T. Blauw van de pro vincie Zeeland en secretaris van Deltateam. Het advies van het MNP lekte gisteren uit, vooruitlo pend op de publicatie van het tweede VN-klimaatrapport. Het planbureau stelt dat voor Ne derland de grootste opgave ligt bij de afvoer van rivieren en niet bij de kust. Met de huidige kustbe- scherming is een zeespiegelstijging tot 1,5 meter bij te houden. Maar de Rijn kan door zo'n hogere zee spiegel zijn water moeilijker kwijt, in het jargon heet dat het wegval len van het vrij verval. Daarnaast kan de Rijn grotere watermassa's van bijvoorbeeld smeltende glet sjers niet aan. In dit verband zijn volgens het MNP vooral Rotterdam en Dor drecht kwetsbaar. Het afbuigen van de Rijn naar het noorden en zonodig naar het zuiden is dan op termijn nodig. Daar zouden ook stukken land onder water moeten kunnen worden gezet. „Er is geen reden tot paniek, het is bij te be nen. Maar we moeten wel naden ken over de toekomst na 2100", al- Om wateroverlast in Nederland te voorkomen, moet de Rijn meer ruimte krijgen, vindt het Milieuplanbureau. Dat kan onder meer via de Zeeuwse wateren. dus een MNP-woordvoerster. Alle woningbouwplannen moeten in elk geval worden onderworpen aan een klimaattoets, vindt de MNP. T. Blauw van de provincie Zeeland denkt dat het afbuigen van de Rijn via de Delta een oplossing is voor de afvoer van de toenemende hoe veelheid rivierwater. Nu loopt het water uit Rijn en Maas via de Nieu we Waterweg en het Haringvliet naar zee. „Wanneer je een con structie bouwt in de Philipsdam waar het water doorheen kan stro men, sla je twee vliegen in een klap. Ie geeft ruimte aan de rivie ren. En je maakt het Volkerak Zoommeer weer zout." Dat is nu zoet en mede bedoeld als waterre servoir voor irrigatie van land bouwgronden. Maar door blauwal- gen is het water niet bruikbaar. De discussie of het water in het meer zoet of zout moet zijn, loopt nog. 'Vraag naar de voorwaarden in de bouwmarkt of kijk op www.garmr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5