Zijn er nog Nederlandse Flandriens? Pijnlijke podiumplek Posthuma Liefdesverdriet vloert judoka Mark Huizinga I Waregem Hooglede rf —J 46 Vrijdag 6 april 2007 PZC Rabo naar Ronde van Vlaanderen met twee Spaanse kopmannen. door Ad Pertijs DE PANNE - Met Oscar Freire probe ren de Ronde van Vlaanderen te winnen? Het lijkt de omgekeerde wereld voor de Nederlandse Rabo- bank-wielerploeg. Juan-Antonio Flecha, die andere Spaanse kop man van de oranjebrigade onder streept het met een anekdote. Hij vertelt hoe een Spaanse ploeg (Banesto) jaren geleden eindelijk de moed bij elkaar had geraapt om een Vlaams progamma te rijden. „Na een aantal koersen stond de GP Pino Cerami op het program ma. Stonden ze over de kaart gebo gen en vroegen zich vertwijfeld af waar Pino en Cerami lagen." Koersen in Vlaanderen is volkscul tuur. Zelfs gistermorgen om acht uur bij de start van de amper terza ke doende ochtendrit van de Drie daagse van De Panne stond er een massa volk de helden op te wach ten. Op de vraag aan specialist Ste ven de Jongh of er nog Nederland se Flandriens zijn, antwoordt hij: „Die zijn er in principe niet. Een Flandrien kun je alleen zijn als je hier bent opgegroeid." Met andere woorden: Als je er alle wegen, bochten, hellingen en keien kent. Toch voelden vroeger mannen als Jan Raas, Adrie van der Poel en Hennie Kuiper zich he- 91 e Ronde van Vlaanderen zondag 8 april 2007 gjw^| totaal: 259 km tjyl* ^ifcfirugge TorhouCi lemaal thuis in de Vlaamse klassie kers. „Het was een andere tijd", zegt Erik Dekker, nu ploegleider bij Rabobank. „In die tijd werd je prof als je de Ronde van Noord-Holland of Limburg had ge wonnen. De overgang naar de Vlaamse koersen was voor hen simpel. Ze deden direct mee voor de zege. Nu gaat dat niet meer. Zo eenvoudig als toen pik je als jonge profwielrenner niet meer aan." De ProTour werkt ook al niet mee. De lucratieve 'Formule t' van het wiel rennen bestaat grotendeels uit koersen waarin geklommen moet worden. Lang voor de ProTour se lecteerde Rabobank zijn renners al op klimcapaciteiten. Dekker er kent dat daarmee in het verleden mogelijk toekomstige keienvedet ten over het hoofd zijn gezien. „Soms vraag ik me af of ik ook ge selecteerd zou zijn in een van die klimtests van Rabobank. Ik had als junior nog nooit een berg gezien." Servais Knaven hoefde ook niet langs de RAP (Rabo Ardennen Proef) om prof te worden. In 2001 won hij Parijs-Roubaix. Als een echte Flandrien. „Hier in Vlaande ren hebben wij als Nederlanders meer te zoeken dan in de bergen", zegt Knaven. „Natuurlijk zijn er ook jongens die goed kunnen klimmen, maar veel meer dan wij denken past de Nederlandse wie- Iercultuur bij die van Vlaanderen. Een Nederlander leert koersen op 'Een echte Flandrien kun je alleen zijn als je hier bent opgegroeid' de vlakkere wegen. In criteriums en later in Vlaamse koersen." Dek ker: „Natuurlijk is de Ronde van Vlaanderen na de Tour mega be langrijk voor Rabobank, maar we kunnen er moeilijk op inkopen." Alweer die ProTour. Klimmers, maar ook renners met snelle be nen zijn vereist. „Zonder snelle be nen win je bijna geen koers meer." Het is de reden waarom hij Joost Posthuma heeft aangeraden voor lopig te kiezen voor etappekoer sen. „Via een tijdrit kan hij die wel winnen. Maar ook al rijdt Joost hier rond De Panne nog zo goed, zondag is hij weer gewoon knecht voor Oscar." Posthuma komt aar dig vooruit op de Vlaamse wegen. „Maar ik voel me geen Flandrien hoor. Ik ben een Tukker. Ooit, over een paar jaar hoop ik mee te kunnen doen om de zege in Vlaan deren of Parijs-Roubaix." Koen de Kort en Bas Giling kwa men in 2004 als eerste en tweede over de streep in de jongerenversie van Parijs-Roubaix. „Hopelijk kan ik me er in de toekomst een keer helemaal op richten", zegt De Kort, die rijdt bij het Astana van Aleksandr Vinokoerov. Hij vindt niet dat Rabobank in haar oplei ding de Vlaamse koersen onderbe licht. „Ze leiden op om het beste uit een renner te halen." Bas Giling verkende twee jaar lang bij T-Mobile zijn grenzen. Het was geen doorslaand succes. „Veel wer ken voor anderen, weinig eigen eer te behalen." Een ding leerde hij er wel: „Dat mijn terrein hier ligt." Hij wil een coureur voor de Vlaamse koersen worden. „Waar om denk je dat ik in Geraardsber- gen ben komen wonen." Tristan Hoffman, nu ploegleider bij T-Mobile, geeft hem groot ge lijk. „Ik heb er spijt van dat ik in mijn profjaren niet naar de Vlaam se Ardennen ben getrokken. Puur om er de streek en de wegen te le ren kennen. Samen trainen met Peter van Petegem. Als je dat doet, heb je er voor de rest van je car rière profijt van." Meerbeke ULkrr^ Wedstrijden ProTour 2007 BELGIË 1 2 3I lp 6 7 8 9 1011 121314 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 1. Molenberg 463m 3,8% 10. Eikenberg 1000m 6,2% 2. Wolvenberg 645m 7,9% 11. Boigneberg 1050m 5,1% 3. Kluisberg 925m 6,8% 12. Leberg 950m 4,2% 4. Knokteberg 1260m 7,3% 13. Berendries 940m 7,0% 5. Oude Kwaremont 2200m 4,0% 14. Valkenberg 540m 8,1% 6. Paterberg 360m 12,9% 15. Tenbosse 450m 6,9% 7. Kortekeer 1000m 6,4% 16. Eikenmolen 610m 5,9% 8. Steenbeekdries 700m 5,3% 17. Muur-Kapelmuur 475m 9,3% 9. Taaienberg 53 Om 6,6% 18. Bosberg 980m 5,8% door Ad Pertijs de panne - De achillespees van wielrenner Joost Posthuma stond gisteren op knappen. Het hinder de hem niet om in de afsluitende 'tijdrit naar de tweede plaats van de Driedaagse van De Panne te rij den. „Ik had geen trap meer moe ten doen of het was echt afgelo pen geweest", zei de Tukker, die zes seconden tekortkwam op win naar Alessandro Ballan. De Rabobank-renner zette giste ren in De Panne wel zijn deelna me aan de Ronde van Vlaanderen op het spel. Vandaag meldt hij zich in het ziekenhuis voor een echo. „Dan zal blijken of de blessu re te behandelen is voor zondag of niet," zei ploegarts Dion van Bom mel. De vraag of het verstandig was om met de pijnlijke achillespees, die ook de knie in problemen bracht, door te knallen, deed volgens Post huma en zijn begeleiders slechts gedeeltelijk ter zake. „We wisten dat hij niets kapot kon trappen. We namen alleen het risico dat het herstel van de blessure langer duurt dan wanneer hij direct was afgestapt", aldus Van Bommel. Het is ook de nieuwe benadering die Erik Dekker momenteel door voert in de Rabo-ploeg. „De Drie daagse van De Panne was het doel voor [oost. Niet de Ronde. Daarin moet hij knechten voor de kop mannen." Posthuma hoorde het instemmend knikkend aan. Dek ker: „Dit zijn voor Joost reële doe len. In het verleden richtten ren ners als hij zich te veel op de grote re koersen." En daarom verbeet Posthuma de pijn. In de ochtend etappe, gewonnen door Steeg- mans, kon hij niet aanzetten bij de tussensprints, waar zijn concurren ten Ballan en Paolini wel tijdwinst boekten. Ballan pakte acht bonifi catieseconden. Posthuma ééntje. Dekker: „Feitelijk is hij dus de ren ner die het minste tijd nodig had voor deze drie dagen." Over een week of drie is hij weer in balans, zegt coach De Korte. door onze sportredactie BELGRADO - Dat Mark Huizinga met zijn hoofd niet bij het judo was, vertelde hij vorige week al tij dens een persconferentie. De judo ka was meer bezig met zijn relatie die na vier jaar was verbroken. De 33-jarige Schiedammer zag de trai ningen slechts als afleiding voor het liefdesverdriet, zei hij. Gisteren hakte Huizinga de knoop door: hij gaat niet naar het EK. Zijn coach, Chris de Korte, deed geen poging Huizinga om te pra ten. „Mijn hele manier van wer ken, zoals in het verleden bijvoor beeld ook met Theo Meijer en An- gelique Seriese, is erop gebaseerd dat de judoka's moeten willen. Zo niet, dan houdt het voor mij op." De afzegging kwam voor De Korte niet als een verrassing. „Deze situa tie zat hem al een paar maanden dwars. Woensdagavond kreeg hij van zijn ex-vriendin een extra douwtje dat hij even niet aankon. Bij Mark bleef in zijn hoofd sche meren dat het misschien nog goed zou komen, maar hij kreeg nu te horen dat het definitief was." De Korte maakt zich geen zorgen over Huizinga. „Hij is op allerlei ge bied een geweldenaar en kan dit zelf oplossen. Tuurlijk is het klote dat hij net op dit moment men taal niet in staat is een topprestatie te leveren, maar over een week of drie is hij volgens mij weer hele maal in balans. Dan zien we op de A-toernooien de oude Huizinga weer." Technisch bondscoördinator Cor van der Geest, uiteraard ook aan wezig in Belgrado, maakte nog niet eerder mee dat liefdesverdriet een Nederlandse judoka weghield van een titeltoernooi. Mark Huizinga wordt op het EK vervangen door Henk Grol. Ondanks een achillespeesblessure reed Joost Posthuma (links) gisteren naar de tweede plaats in de Driedaagse van de Panne. foto Vincent Jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48