berg superchips uit Zaamslag Samas verwacht fors verlies Deskundigen zijn verdeeld over interesse Ahold voor Hema Groenlinks is bezorgd over Brabantse Wal PZC Vrijdag 6 april 2007 43 producent Lays. Zelf mag hij ook graag een chipje eten. foto Camile Schelstraete het land staan, neemt Dieleman re gelmatig monsters om te zien of het wel goed gaat met ze. Is er nog wat extra mest nodig, heeft er een ziekte toegeslagen of zijn de aard appels gestrest? Dat kan, verzekert Dieleman. „Te weinig water, te veel zon of te koud: dan gaat de aardappel suikers vormen. Die zijn funest voor de bakkleur. Daar krijg je die zwarte vlekjes van." De knollen mogen niet te groot worden, want hebben de chips niet genoeg ruimte in de zakjes dan breken ze snel. Maar de aard appels moeten wel lang genoeg doorgroeien om een goed onderwa tergewicht te krijgen. Tijdens de groei kan de aardappel meer of minder water opslaan. De hoeveel heid droge stof in de knol is bepa lend voor de bakkwaliteit. Er blijft meer van over en een 'droge' knol houdt ook minder olie vast. In een van de loodsen aan de Een- drachtweg 6 is een laboratorium- pje ingericht. Er liggen zakjes met monsters van diverse percelen. 'Te weinig water, te veel zon ofte koud: daar raakt de aardappel gestrest van' Het hele jaar door test Dieleman de aardappelen om te bepalen waar ze het meest geschikt voor zijn: die met het hoogste gehalte droge stof worden Light-chips, de grote knollen Superchips (in een extra grote zak). De aardappels die gebruikt worden voor de Sensa tions (zwaar gekruid) moeten een laag suikergehalte hebben, want die bakken ze iets langer door. En als ze dan te 'zoet' zijn, krijg je bruine chips. Voor paprika-chips zijn geen speciale eisen. Iedere maand stuurt Lays een paar doosjes chips naar Dieleman. Hij moet die beoordelen op suikers, roest, rooibeschadiging, groen, paars, rot en nog veel meer chips-mankementen. „Het is een test die je moet afleggen om te la ten zien dat je nog steeds je diplo ma van chipskeurder waard bent." Hij wijst op het certificaat aan de muur. Om het hele jaar door te kunnen leveren, teelt Dieleman verschillen de soorten aardappelen. De Lady Rosetta, de Hermes, de Lady Clai re en de Saturna bijvoorbeeld, die op verschillende tijden geoogst kunnen worden en een tijdje be waard kunnen worden in een koel cel. „Zandaardappels kun je niet lang bewaren, kleiaardappels wel. Wat iedereen graag wil is een aard appel die weinig suikers zet, vroeg geoogst kan worden en lang be waard kan blijven." Op drie weken in juli na levert zijn bedrijf, goed voor 200 hectare aardappelen, doorlopend aan de chipsfabriek in Veurne. Per jaar 10.000 ton, ofwel 10 miljoen kilo. Een hele berg chips. an Essent bij Geertruidenberg. Essent wil foto Lex van Lieshout Tijd is mogelijk niet rijp voor verbreding bij supermarktketen. AMSTERDAM - Analisten en super marktdeskundigen zijn het er niet over eens of de overname van He- ma door Ahold een goede stap zou zijn. Het Financieele Dagblad meldde gisteren dat Ahold in de race zou zijn voor Hema. Jan-Willem Grievink van het Food- Service Instituut ziet zo'n overna me wel zitten. „Hema heeft wel wat weg van Marks Spencer in Groot-Brittannië. De kennis van non-food kan je doorvoeren in de supermarkten. Succesvolle concep ten als 'AH to go' kun je weer in winkels van Hema doorvoeren." Volgens Grievink kunnen super markten de komende jaren niet meer groeien in voedingsmidde len. Supermarktspecialist Gerard Rutte is daarentegen negatief over een dergelijke stap. „Ahold heeft zijn handen vol aan de Verenigde Sta ten en Albert Heijn in Nederland gaat als een speer. Waarom zou den ze nu gaan schakelen?" Ook analisten zijn verdeeld. ING ziet niets in het plan. „Aandeel houders zullen niet blij zijn. Zij willen waardeherstel en geen waar- devernietigende aankoop." Zakenbank Petercam vindt het niet het juiste moment voor een aankoop door Ahold. „Het bete kent een grote investering in een ander concept terwijl de onderne ming in het midden van een her structurering zit." SNS Securities kan zich de belang stelling van Ahold voorstellen maar denkt niet dat het rondkomt. „Het jaar 2007 is een transitiejaar voor Ahold met de herstructure ring in de Verenigde Staten en de verkoop van verschillende bedrijfs onderdelen." De supermarktketen en de moe der van Hema, het detailhandels concern Maxeda, willen geen com mentaar geven. Kantoorinrichter struikelt over slepend automatiseringsproj eet. HOUTEN - De kantoorinrichter Sa mas heeft gisteren een winstwaar schuwing gegeven. Een automatise ringsproject levert meer proble men op dan de directie had ver wacht, met een fors nettoverlies tot gevolg. Samas verwacht over de tweede helft van het gebroken boekjaar 2006/2007 een hoger nettoverlies dan de min van 11 miljoen euro over de eerste zes maanden. Bo vendien kost het automatiserings project zo veel geld dat een aande lenemissie noodzakelijk is. Samas wil voor 35 miljoen euro nieuwe aandelen uitgeven. Totdat het zover is, kan de kantoorinrich ter door met een tijdelijke lening van de banken. Ook is een bestaan de lening verlengd. In februari en maart bleken de pro blemen bij de uitvoering van het project, genaamd Harmony, steeds groter te worden. In Frankrijk heeft Samas zelfs besloten voorlo pig de automatisering niet te verbe teren. „Het is een uiterst vervelende ver traging in de uitvoering van onze strategie", zei bestuursvoorzitter Hans van der Ven. In Nederland is het fout gegaan toen Samas be staande orders wilde invoeren in het nieuwe systeem. Samas ziet nu als prioriteit de kwa liteit van de dienstverlening op or de te brengen. De kantoorinrich ter kent al een aantal moeilijke ja ren. Sinds 2003 heeft het bedrijf honderden banen geschrapt. Het aantal opdrachten is in de tweede helft van het boekjaar, dat is geëindigd op 31 maart, 8 procent toegenomen. De omzet over de laatste zes maanden van het boek jaar is volgens Samas 19 procent hoger uitgevallen. Aanleg Maintenance Valley zou schade toebrengen aan natuur. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - GroenLinks is bang dat de uitbreiding van de vliegba sis Woensdrecht schade toebrengt aan de natuur. Voor de zogeheten Maintenance Valley moet de vlieg basis worden uitgebreid met 30 hectare industrieterrein. De nabij gelegen Brabanste Wal wordt daar door verstoord, meent Groen- Links-Kamerlid Duyvendak. Hij wil daarom dat de ministers Cramer (PvdA, Milieu) en Verburg (CDA, Natuur) er bij de provincie Noord-Brabant en de gemeente Woensdrecht op aandringen het aan de vliegbasis grenzende bedrij venterrein De Kooi te renoveren. Maintenance Valley levert West-Brabant en Zeeland naar ver wachting enkele honderden tot mogelijk ruim tweeduizend extra banen op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45