Economie ita Aardappelen schillen is uit Een hele sbest 20% korting illegale belegger 42 I Vrijdag 6 april 2007 pzc PASCAL VAN DRIEL VRAGEN AAN Internetbedrijf Het Zeeuwse Reizenpaleis heeft een vestiging geopend in de virtuele wereld Second Life. Dat loopt zo goed dat het bedrijf personeel moet aannemen. Naam: Pascal van Drie! Leeftijd: 30 Woonplaats: Goes Functie: directeur/eigenaar van Reizenpaleis.nl. door Jeffrey Kutterink Reizenpaleis.nl is geen reisbureau. Wat wel? We presenteren een selectie van het aanbod van bekende reisorganisa ties op een website. Dat scheelt internetters veel zoeken en maakt het hen makkelijker een reis te boeken. We bestaan inmiddels drie jaar. Hoeveel unieke bezoekers zijn er per dag? Er surfen dagelijks 5000 unieke mensen naar onze website. Daarmee is het een groot succes. Met verschillende reisorganisaties hebben we een contract en krijgen per maand een vast bedrag. Andere betalen ons com missie voor elke internetter die via ons een reis boekt bij die organisatie. Waarom opent een internetbedrijf een vestiging op Second Life? We richten ons op internetters. Op Second Life zitten mensen die affini teit hebben met het medium en vaak reizen boeken via het net. Ik ver wacht dat Second Life de komende jaren heel populair wordt. Hoe werkt het? Als je Second Life op je pc hebt geïnstalleerd, kun je ons vinden op het eiland Zandvoort. Als je de vestiging op Sunset Island resort shopping boulevard binnenstapt, zie je posters aan de muren hangen. Door erop te klikken kun je doorklikken naar de websites van reisorganisaties, die bestemmingen 'firstlife' aanbieden. Wat is er zo anders dan een bezoek aan de website? Het is minder statisch. Je waant je in een echt kantoor en medewerkster Vakantiekoningin Klaar helpt je op weg. Dat is een virtueel poppetje, waar ik zelf in werkelijkheid achter zit. Het directe contact met bezoe kers is heel belangrijk en een meerwaarde boven de site. I Het is de omgekeerde wereld. Een internetbedrijf met openingstijden? Ik neem in juli iemand aan om zelf langer achter de virtuele balie te kun nen zitten. De medewerkster is er nu regelmatig, maar ik wil dat uitbrei den. Dat zal vooral 's middags en 's avonds zijn; dan komen de meeste bezoekers. Tot en met 2e paasdag... op de voorjaarscollectie van Mama-licious en alle voorjaarsbabymode! Kom dan nu snel naar Van Belle Baby Vlissingen 2e paasdag zijn wij geopend van 12.00 tot 17.00 uur Consument heeft geld over voor panklare kookaardappel. door Ben Jansen oud-beijerland - Het is een wei nig geliefd, tijdrovend karweitje: aardappelen schillen. Sommigen hebben er zo'n hekel aan of heb ben zo weinig tijd dat aardappelen in gekookte vorm slechts zelden op tafel komen. „lammer", vindt directeur Heero Gramsma van de Nederlandse Aardappeltelersorganisatie (Neda- to) in Oud-Beijerland, „want ge kookte verse aardappelen zijn ge zond en lekker." De afzetorganisa tie van zeshonderd aardappeltelers in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland reikt consumenten die aardappelen schillen als een vervelend corvee zien, de helpen de hand. Als enige in Nederland le vert het bedrijf ongekookte, ge schilde aardappelen aan de consu ment. Het gemak dient de mens. Voorbewerkte aardappelen liggen al lang in de supermarkt. Dat zijn echter allemaal producten die zijn bestemd om te bakken of te fritu ren. Gramsma: „Voor wie een ge wone, lekkere gekookte aardappel wil eten, zat er maar één ding op: schillen." TWaalf jaar geleden kwam daar ver andering in. Het Aardappelschil- bedrijf Nederland (Asn) in Dron- ten zag het licht. Het bedrijf ont wikkelde technieken om aardappe len koud te schillen met minimale beschadiging van de cellen, waar door smaak en vochtgehalte intact blijven. Nedato zag brood in deze markt en nam Asn over. Gramsma: „We hebben flink geïn vesteerd in deze activiteit en zijn van plan dat de komende jaren te blijven doen. Liefst dichter in de buurt waar onze telers produce ren, zodat de aardappelen minder ver hoeven te worden getranspor teerd. Dus in Zuidwest-Nederland. Hier in Oud-Beijerland hebben we een sorteer- en verpakbedrijf en andere voorzieningen die bij de verwerking van geschilde aardap pels van pas komen. Het ligt dus voor de hand uitbreiding van de schilcapaciteit hier tot stand te brengen." Gramsma signaleert een daling in de afzet van ongeschilde aardappelen en een toename van de vraag naar voorbewerkte aard appelproducten. Een kilo onge schilde aardappelen kost ongeveer 8o cent. Dezelfde hoeveelheid ge schild komt neer op 1,75 euro. Gramsma: „Steeds meer consu menten hebben dat er voor over. Geschilde aardappelen zijn een ge maksproduct. Vergelijk het maar met zakjes voorgesneden en voor gewassen sla of boerenkool. Het is veel goedkoper zelf een krop sla of een stronk boerenkool te snijden. Kennelijk is die hogere prijs geen bezwaar. Kroppen sla zijn soms zelfs moeilijker verkrijgbaar dan zakjes kant en klare sla. Dat zie ik in de verhouding tussen ongeschil de en geschilde aardappelen nog niet zo snel gebeuren, maar de trend is onmiskenbaar. De ver koop van ongeschilde aardappelen neemt jaarlijks met 1,5 tot 2 pro cent af en in de sector van koelver- se aardappelproducten doet zich een groei voor van rs tot 20 pro cent per jaar." Nedato levert geschilde ongekook te aardappelen in drie rassen: de kruimige Melody en Victoria en de vastkokende Lady Christel. De telersorganisatie laat onder meer op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat nieuwe teelttechnie ken en nieuwe rassen uitproberen om smaak, vorm en verwerkbaar heid verder te verbeteren. Nedato 600 telers op 7000 hectare aardappelareaal in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland - 10 procent van het Nederland se areaal wordt via de coöpera tie afgezet - totale afzet ongeschilde aardap pelen in Nederland: 350.000 ton per jaar totale afzet voorbewerkte aard appelen in Nederland: 60.000 ton per jaar - 90 medewerkers (in voltijd banen) - omzet in 2006: 70 miljoen euro Jaco Dieleman teelt aardappelen voor chips-) Jaco Dieleman uit Zaamslag eet graag chips van eigen land. door Ondine van der Vleuten zaamslag - Er zijn consumptie aardappelen, frietaardappelen en chipsaardappelen. Met die laatste verdient Jaco Dieleman zijn brood. De aardappelteler uit Zaamslag mag zelf ook graag chips eten. Bij voorkeur paprika, het liefst van ei gen land en alléén van zijn vaste af nemer, Lays. „Soms vragen we wat chips van eigen partijen aard appelen terug." Als Zeeuws streekproduct, zeg maar. Een chipsaardappel vraagt veel aan dacht. Nog terwijl de knollen op IIIao^Ip ikplpoopi* Fusie tussen Nuon en Essent onzeker. V amsterdam - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) waarschuwt beleggers niet in te gaan op aanbie dingen van beleggingsdiensten door Ashton Trading Corporation. Dat maakte de AFM gisteren be kend. De AFM heeft drie klachten ont vangen van personen die in Neder land telefonisch door Ashton Tra ding Corporation zijn benaderd. Het bedrijf biedt in Nederland be leggingsdiensten aan zonder over een vergunning te beschikken of onder een vrijstelling te vallen. Het aanbieden van beleggingsdien sten zonder dat een instelling be schikt over een vergunning dan wel onder een vrijstelling valt, is een wettelijke overtreding in Ne derland. Aandeelhouders lopen miljoenen euro's mis als de fusie strandt. door Chris van Alem arnhem - De fusie tussen Essent en Nuon staat op losse schroeven. Wat nu? Hoe groot is de kans dat de fusie niet doorgaat? Groot. Bijna een kwart van het aandelenkapitaal (de provincies Noord- Holland en Friesland) is te gen. Een fusie van deze grootte en impact is niet met meerderheids besluiten afdwingbaar. Bovendien ziet een grote meerderheid van de Tweede Kamer niets in de fusie. Wanneer wordt duidelijk hoe het ver der gaat? Snel. Op 18 april is de aandeelhou dersvergadering van Essent, op 25 die van Nuon. Daar kunnen al knopen worden doorgehakt. Nog meer beren op de weg? Ja. Kartelautoriteit NMa kan voor waarden aan de fusie stellen dat beide bedrijven en aandeelhou ders er om die reden van af zien. Wat wil minister Van der Hoeven van Economische Zaken? Zij wil de netwerken snel afsplit sen. Ofschoon beide bedrijven ook zonder netwerken willen fuseren, is het de vraag of hun aandeelhou ders daar het nut van inzien. Hebben de aandeelhouders er last van als de fusie strandt? Ja, behoorlijk. Als de fusie lukt dan mogen ze met de vingers in de snoeppot zitten. De aandeelhou ders van Essent mogen 600 mil joen euro zomaar verdelen, die van Nuon 300 miljoen. Wat schiet de klant ermee op? Weinig. De kans dat de energie duurder wordt door de fusie is niet denkbeeldig. Waarom willen Nuon en Essent sa mengaan? Ze willen zo groot worden zodat een buitenlandse concurrent hen niet opeet. Hoe gaat het nu verder? De energiebedrijven zullen zeggen dat ze niet of te weinig aan duurza me opwekking kunnen doen als ze hun netwerken moeten afstaan. Want dan worden ze voor de ban ken minder kredietwaardig. Met dat argument proberen ze de poli tiek onder druk te zetten. Masten in de buurt van de Amercentrale var fuseren met Nuon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44