Zeeland Scholen leiden hun Leander voelt zich De jacht op de docent is geopend Politie maakt te lange werkdagen Masturberen (2) De krant 10 weken voor €15,-! D7f Jr £Aj 2 I Vrijdag 6 april 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Masturberen in relatie tot Ernst Happel, Johan Cruijff en diens zaakwaarnemer alias rabbijn Pascal Pop - daar ging het hier vorige week over. Dominees, pas toors en naar nu blijkt dus ook rabbijnen waren/zijn heel erg tegen masturberen. Zelf heb ik er altijd wel pap van gelusten. Ken het lichaam, begin bij jezelf! Al op jeugdige leeftijd zijn de geneugten van het lijf niet uit te vlakken. Masturberen, jon gens en meisjes (en ook ouwelui): er is he-le-maal niks mis mee! Laat die dominees, pastoors en rabbijnen maar kletsen vanuit hun religieuze gekte uit het jaar nul. Het jaar nul? Voor me ligt het boekje Hypnose en Suggestie, dat professor Albert Willem van Renterghem in mei 1903 schreef Van Renterghem was al rond 1885 een nieuwlichter op het gebied van hypnosetherapie. Hij had een praktijk op de Grote Markt in Goes en daar werd hij in 1887 'ontdekt' door Frederik van Eeden, de psychiater/schrij ver, die altijd open stond voor nieuwe ontwikkelingen. Van Ee den vond de 'hypnosetherapie' van Van Renterghem geweldig. Hij maakte de Zeeuwse dokter in Amsterdam enthousiast voor het stichten van de eerste kliniek voor psychotherapie. In die kliniek heeft Van Renterghem zegenrijk werk verricht voor de geestelijk lijdende mens. Maar op één punt was de bui tenkerkelijke Van Renterghem toch net zo knettergek als alle dominees, pastoors en rabbijnen van zijn tijd: masturberen be schouwde hij als een zeer ernstige afwijking. Therapie was de oplossing. Uit zijn dagboek van 1903: 'Ik heb hier een jong- mensch, die op 15 October en 5 november opnieuw voor de verlei ding is bezweken.' Volgende week in het afsluitende deel van deze miniserie een behandeling a la professor Van Renterghem van een jongen, 'die zich sedert 2 jaren schuldig maakt aan Onanie'. Och arme! Laat die dominees, pastoors en rabbijnen maar kletsen COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (1alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-312609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, eaz@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam @pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Het Zeeuwse onderwijs kan komende jaren honderden vacatures moeilijk of niet invullen. Het Calvijn College in Goes en scholen in Zeeuws-Vlaanderen zagen de bui hangen en leiden nu zelf leraren op. door Jan van Damme Het zijn de ba- by-boomers die in grote aantallen het onderwijs gaan verla ten. Velen zijn nu 55-plus. Dit jaar wordt onder lei ding van de Hogeschool Zeeland een project opgezet om nieuwe le raren in Zeeland te werven en op te leiden en zo het dreigend lera rentekort te voorkomen. Het Calvijn College in Goes en de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen hebben daar niet op gewacht en begonnen al eerder zelf leraren op te leiden. Het Calvijn College, scholenge meenschap op reformatorische grondslag, is sinds 2001 bezig. Daar wordt over de 'duale route' gesproken: een nauw samenwer kingsverband met hogeschool Driestar in Gouda. Het Calvijn heeft als erkende opleidingsschool zeven leraren, die het certificaat docentopleider hebben gehaald. Daarnaast zijn er nog eens dertig als studentbegeleider opgeleid. Wim Westenberg is de coördina tor van de interne lerarenoplei ding. Jaarlijks melden zich in Goes 15 tot 20 studenten aart. Dat zijn dus eigen leerlingen, die het havo- of vwo-diploma op zak hebben. Het gaat om een erkende vierjari ge voltijd-opleiding. Eén dag per week moet de student naar Gouda, de rest van de week blijft hij op de opleidingsschool. Hij wordt geplaatst op een locatie, waar hij niet zelf leerling is ge weest. Een maatschappelijke stage en stages op niet-reformatorische scholen zijn verplicht. Aan het eind van het tweede jaar volgt een assessment om te bezien of de stu dent in het daaropvolgende jaar een aantal uren les kan geven. „We leiden op voor onze school én voor de BV Nederland", zegt Westenberg. „En het mooie is, dat deze opleiding studenten trekt, die anders niet voor het onderwijs zouden kiezen. Dat is van belang voor de arbeidsmarkt. Eind vorig jaar hadden we nul vacatures." Op het Terneuzense Zeldenrust- Steelantcollege is Annette Lievaart projectleider en opleidingsdocent. De interne opleiding daar is een initiatief van de directeuren van de scholen in Zeeuws-Vlaanderen en draait nu voor het tweede jaar. Belangrijkste doelstelling is jonge mensen in de eigen regio te hou den. Annette Lievaart: „Ie zag stu denten vertrekken naar lerarenop leidingen in Tilburg, Utrecht en Rotterdam. En je zag ze niet terug komen." In samenwerking met Fontys Hogeschool in Tilburg is een opleiding opgezet, waarbij er drie dagen per week voor de vak inhoud is gereserveerd, waarvan twee in Tilburg. De resterende twee dagen zijn voor pedagogiek en didactiek, stage en praktijkles. Van de huidige 28 studenten zijn er circa zeven voltijd, die meteen na hun middelbare school zijn in gestroomd. door Ondine van der Vleuten Voor OPDC De Vliedberg in Goes is de krapte op de lera- renmarkt zeer vervelend. Op De Vliedberg zitten kindeten die wat extra hulp nodig hebben bij het le ren. „Wat wij zoeken is niet alleen een goede docent, maar een die nog wat meer in zijn mars heeft. Een docent-plus", verklaart direc teur J. Huijskens. Het is niet ongebruikelijk dat een goede leraar wordt weggekaapt. „Vorig jaar zijn vier zeer capabele docenten bij ons weggekocht en die vacatures kregen we maar heel moeilijk vervuld. We hebben wa ter bij de wijn moeten doen: uit nood gekozen voor mensen die in tern nog moesten worden bege leid. Dat legt extra druk op de an dere docenten." Op 10 maart zette Huijskens een vacature voor een docent hand vaardigheid vmbo op de digitale vacaturebank IobTrack.nl. De slui tingsdatum was 20 maart. Er kwa men vijftien reacties. Huijskens noemt het opvallend dat van de sollicitanten het merendeel welis waar affiniteit met handvaardig heid had - een timmerman bij voorbeeld - maar geen onder- wijs-achtergrond. De rest bestond uit zij-instromers. Drie van de sol licitanten voldeden goed en zijn uitgenodigd voor een vervolg gesprek. „We hebben deze keer ge luk gehad. Leander Janse door Jan van Damme Leander Janse (21) is nu vier dejaars op de interne leraren opleiding van het Calvijn College in Goes. Als hij dit jaar af studeert, heeft hij zijn tweede graads bevoegdheid Duits op zak. En kan hij zo doorstromen in de school. Vorig jaar mocht hij 11 uur lesgeven aan tweede klassen. Dit schooljaar is hij 18,5 uur ingeroos terd, hij staat nu ook voor vwo-3. In groep 8 van de basisschool had Leander Janse uit Arnemuiden al een toekomstbeeld voor zichzelf Toen er gevraagd werd of je in de kleding van je 'gedroomde' beroep wilde komen, verscheen hij in pak met stropdas. Leraar, het onder wijs, dat was het wel. Na mavo en havo op het Calvijn College kreeg hij van zijn mentor het advies om zijn vleugels uit te slaan. Hij meldde zich voor Duits aan op de Fontys Hogeschool in Tilburg en ging op kamers wonen. „Ik ben vrij beschermd, reformato risch opgevoed. In Tilburg kwam Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Ik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. ik betaal vervolgens per kwartaal 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso (ik heb de laatste 3 rond geen proef gehad! Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0300 - 0231 231 (gratis) Gratis Sudoku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum 7 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et peisoonsgegevens in het colofon treft u nadere informatie Arbeidsinspectie turft in vijf maanden tijd 301 overtredingen. door Marcel Modde MIDDELBURG - De meeste politie korpsen in Nederland overtreden de arbeidstijdenwet. Volgens on derzoek van de inspectie krijgen agenten in 24 van de 26 korpsen, waaronder Zeeland, niet altijd de voorgeschreven rusttijd tussen hun diensten. Alleen Groningen en Amsterdam-Amstelland doen het goed. De arbeidsinspectie heeft de korpsen van mei tot sep tember vorig jaar doorgelicht. De knelpunten liggen vooral bij arres tatieteams, recherche en mobiele eenheid. De inspectie is diensten tegengekomen van ruim twintig uur en met minder dan vier uur rusttijd. Met te lange werktijden worden volgens de Nederlandse Politie bond onverantwoorde risico's ge nomen. De Raad van Commissaris sen belooft de situatie binnen drie jaar geheel op orde te hebben. Het korps Zeeland heeft voor 2007 als doelstelling het aantal overtre dingen van de arbeidstijdenwet met 40 procent te reduceren, aldus woordvoerder A. Don in een reac tie op het rapport. Dat gebeurt aan de hand van periodieke inventari satie van de roosters en de prak tijk. Die is soms echter weerbar stig, zegt Don. „Meldt iemand zich ziek en een teamchef zit met een nachtdienst in z'n maag, dan moet een collega toch bijspringen." Meer personeel aannemen zit er met het huidige budget niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2