Geld en werk Belastingdienst is paradepaardje af PZC Vrijdag 6 april 2007 23 FISCAAL Wil Vennix Kritiek op de Belastingdienst is makkelijk. Maar het kan geen kwaad eens wat langer stil te staan bij de problemen waarmee de dienst de laatste tijd wordt geconfronteerd. De Belastingdienst is ja renlang een parade paardje van de Neder landse overheid ge weest. Hoewel men een niet be paald populaire taak moet uitvoe ren, is de Belastingdienst er toch in geslaagd zich om te vormen tot een moderne, efficiënte en service- gerichte organisatie. Sinds de poli tiek echter ook de uitvoering van de toeslagen aan de Belasting dienst heeft opgedragen, is het mis gegaan. De voorheen zo geoliede machine piept en kraakt als nooit tevoren. 'Onze dienst kampt op een aantal plaatsen met problemen. Daar heb ben burgers en bedrijven last van en daar hebben onze eigen mede werkers ook last van'. Eerlijkheid kan de top van de Belastingdienst bepaald niet worden ontzegd, want met deze zinnen opent het voorwoord van het jaarverslag 2006 van de dienst. Behalve dat dit eerlijk is, heeft het ook een ele ment in zich van 'de aanval is de beste verdediging'. Zo wordt klip en klaar gezegd dat hetgeen waar over de Tweede Kamer, de Algeme ne Rekenkamer en de Nationale Ombudsman steeds praten en waarover de media dan vervol gens weer uitgebreid be richten, 'vaak over de zelfde fouten gaat'. Enige ve rongelij kt- heid klinkt dus wel door, temeer nu volgens het manage ment ondanks de problemen de meeste zaken gewoon goed gaan. Vervolgens krijgt de politiek in di plomatieke bewoordingen onder uit de zak. De huidige chaos wordt namelijk in hoge mate veroorzaakt door de uitvoering van de huur-, zorg- en kinderopvangtoeslag. Het managementteam van de Belas tingdienst maakt er nauwelijks een geheim van dat zij de wijze waarop deze nieuwe taken haar sinds 2006 in de maag zijn ge splitst, onverantwoord vindt. Kritiek op de Belastingdienst is er altijd geweest en zal er altijd blij ven. Dat kan terecht zijn of onte recht en wordt vaak door de om standigheden van het geval ge kleurd. Wie de kritiek ziet op het functioneren van de dienst als ge heel moet wel beseffen dat het aan tal beslissingen dat de dienst moet nemen ongekend groot is. De stroom inkomende en uitgaande post - op papier dan wel elektro nisch - is gigantisch. Naar schat ting neemt de fiscus jaarlijks circa 50 miljoen beslissingen, variërend van de toekenning van een paar tientjes zorgtoeslag tot een aanslag van honderden miljoenen voor een multinational. Geen enkele an dere overheidsdienst komt daar zelfs maar in de buurt. De IB-Groep (die de studiefinancie ring toekent) blijft bijvoorbeeld op ruim vier miljoen beslissingen per jaar steken. Dit soort aantallen vergt veel van een organisatie, zeker nu het be lang van de beslissing voor de des betreffende burger of onderne ming veelal aanzienlijk is. Hon derd euro is voor de BV Neder land natuurlijk niets, maar de bijstandsmoeder uit Gronin gen die haar zorgtoeslag twee maanden te laat krijgt, kan daar flink door in de problemen komen. Op het terrein van de be lastingheffing spelen momenteel enkele gro te projecten. Zo moe ten ondernemers sinds enkele ja ren alle aangiften elektronisch in dienen. Deze operatie is, alles bij een genomen, redelijk gladjes ver lopen. Daarnaast is de heffing van de pre mies voor de werknemersverzeke ringen vorig jaar overgeheveld van het UWV naar de Belastingdienst. Een actie die toegejuicht wordt door de meeste werkgevers, want voorheen hadden zij met twee uit voeringsinstanties te maken, die de regels soms helemaal verschil lend toepasten. Deze overheveling heeft meer kruim gekost en de pro blemen zijn zeker nog niet over wonnen. Daarbovenop is dan nog de uitvoe ring van de toeslagen gekomen. In feite gaat het hier om een com pleet nieuw takenpakket voor de fiscus en dit heeft dan ook flink wat zand in de machine gestrooid. Het leed is bovendien nog niet ge leden: de toekenning van de voor lopige toeslagen voor 2007 ont spoort flink, terwijl nog be gonnen moet worden aan het defini tief ma ken van de toeslagen over 2006. Daarvoor zal het nodig zijn om bij honderdduizenden mensen infor matie op te vragen. En dan heb ben we het nog niet over het terug vorderen van bedragen waarvan achteraf blijkt dat ze ten onrechte zijn uitgekeerd. Het grote aantal problemen bij de toeslagen noopt de Belastingdienst om alle beschikbare middelen in te zetten. Dat leidt onherroepelijk tot minder inzet op het gebied van de belastingheffing. Tel daarbij de recente stakingen en acties in ver band met de lopende CAO-bespre kingen en de chaos is compleet. Het is dan ook geen won der dat het klachten re gent. De Belasting dienst probeert met man en macht de schade te beperken, maar er kent zoals gezegd rui terlijk dat dat lang niet altijd lukt. Het voorwoord van het jaarverslag 2006 sluit met de vaststelling dat het, na alle problemen, weer de goede kant op gaat: 'We blijven on ze burgers en bedrijven centraal stellen en we blijven vertrouwen op de inzet van al onze mensen'. Laten we hopen dat deze wens uit gaat komen. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belas tingadviseurs in Tilburg. illustratie Ronald Visser en Jos van Koolwijk ALLEMENSEN Albert Verlinde nog drie jaar bij RTL Albert Verlinde heeft een nieuw contract getekend met RTL Ne derland voor de duur van drie jaar. Dit maakte de zender giste ren bekend. 'Mister showbizz' is vooral bekend als gezicht van RTL Boulevard. Verlinde was van af het begin van het programma in september 2001 betrokken bij RTL Boulevard. Het programma trekt dagelijks circa 1 miljoen kij kers. De presentator had de afge lopen jaren ook zijn eigen talk shows Albert en AVnu. Op dit moment is hij te zien als jurylid in de De Weg Naar Fame, waarin wordt gestreden om een rol in de musical. Whitney krijgt voogdij over dochter Bobbi Whitney Houston krijgt de voog dij over haar 14-jarige dochter Bobbi. Dat heeft een rechter in Orange County, Californië, woensdag bepaald. De 43-jarige zangereswier scheiding van Bobby Brown nu bijna rond is, was in tranen tijdens de hoorzit ting. Na afloop wilde ze geen ver slaggevers te woord staan. Hous ton en Brown' zijn veertien jaar getrouwd geweest. Volgens een advocaat van Brown zal hij in ho ger beroep gaan tegen de voog dij-uitspraak. Lindsay en Hilary leggen ruzie bij Lindsay Lohan and Hilary Duff, allebei actrice en popster, heb ben de strijdbijl begraven. De da mes hebben elkaar de afgelopen vijfjaar publiekelijk belasterd. De onenigheid begon nadat ze beiden gelijktijdig zanger/acteur Aaron Carter probeerden te vero veren. De voormalige rivalen zijn nu vriendinnen. „We zijn al lebei volwassen", zegt Duff in het tijdschrift People. Lohan noemt Duff'heel leuk...ze is een fijne meid'. Bauer en Meeuwis kletsen radioshow vol Frans Bauer en Guus Meeuwis hebben deze week in de Rem- brandt-studio een radioprogram ma van twee uur opgenomen. De show, waarin de Nederlands talige top twintig centraal staat, wordt tijdens het paasweekeinde uitgezonden. De twee Braban ders praten uitvoerig over hun aanstaande concerten. Maar ook over hun kroost, leven met een poliep op je stembanden en huwelijksaanzoeken. Als aanstaande bruidegom krijgt Frans Bauer ook nog wat tips van Guus Meeuwis. Het programma Cuus Meeuwis foto CPD is zondag vanaf 12.00 uur te be luisteren op Radio Rembrandt, herhaling maandag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23