Meningen Het is moeilijk leren van je eigen begrotingsfouten Bevallen in huiselijke sfeer in Vlissingen m ffaiwtyvw KEUKENSTUDIO 1 2 I Vrijdag 6 april 2007 PZC Nederland zou tijdens hoogconjunctuur moeten sparen voor slechte tijden. door Thomas Olivier AMSTERDAM - Met een economie die op volle toeren draait, lijkt er geen vuiltje aan de lucht voor het nieuwe kabinet-Balkenende. Maar de wittebroodsweken van het kabinet zijn nauwelijks voorbij of daar is de eerste kritiek, uit de mond van president Nout Wellink van de Nederlandsche Bank. Het begrotingsbeleid van het nieuwe kabinet had best wat ambitieuzer gemogen, vindt Wellink. Minister Bos van Financiën reageerde na af loop van de ministerraad schou derophalend. De nieuwbakken schatkistbewaarder mikt op een overschot op de begroting van procent in 2011. „Dit is een voor spelbare reactie voor een bankpre- sident. Die zijn altijd kritisch." Toch komt de kritiek van Wellink niet uit de lucht vallen. Met een snel vergrijzende bevol king wordt het hoog tijd dat Ne derland overschotten op de begro ting boekt. Bovendien wordt de wereld steeds meer één geheel. Dat heeft voordelen, zoals goedko pe elektronica uit Azië, maar er zijn ook risico's. Wellink: „We wor den kwetsbaarder voor een omme keer in het sentiment." Met ande re woorden: als zich aan de andere kant van de wereld een economi- President Wellink van de Neder- landschade Bank vindt dat de re gering moet leren van fouten uit het verleden: sparen dus, nu de economie goed loopt. sche crisis voltrekt, voelt Neder land dat meer dan in het verleden. Om op die ontwikkelingen in te spelen moeten we meer sparen. Eind jaren negentig gaf het kabi net, met minister Kok aan het roer, de meevallers van de econo mische voorspoed vooral uit. Toen de groei in de jaren daarop een deuk opliep, was de spaarpot al leeg. Ruim zeven jaar later is een nieuwe hoogconjunctuur aange broken. Hoog tijd dus om het spaarvarken te vullen nu het nog goed gaat. Maar minister Bos gaat juist soepe ler te werk bij het opstellen van de begroting dan zijn voorganger Zalm. Leuk, want daardoor houdt hij nu meer geld over om uit tege- ven aan zaken als zorg en onder wijs, alleen er is een groot nadeel als het mis gaat. Wellink: „Dan komt de klap veel harder aan." www.hz.nl UW MENING Wie wil er nog lid worden van de vak bond? Een reactie via www.pzc.nl „Als het in de toekomst weer even wat minder gaat krijgt de vakbewe ging wel weer wat meer leden. Om meer werknemers aan zich te binden zal men meer aan indivi duele belangenbehartiging moeten doen dan nu al het geval is. Ook zal de vakbond er op een of ande re manier voor moeten zorgen dat het lidmaatschap van de vakbond meer persoonlijke voordelen ople vert, bijvoorbeeld nog meer collec tieve kortingen op allerlei zaken, die echt zoden aan de dijk zetten. Vooral ook voor jongere werkne mers. In de CAO's meer gelegen heid geven individuele wensen van werknemers mogelijk te ma ken. En actueel: zorgen dat het ont slagrecht niet wordt versoepeld en tijdelijke arbeidskrachten echt een vast contract krijgen na de tijd die hier voor staat." A. van de Hoeven TE GAST Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 Openingstijden: maandag t/m do. 9.30 - 17,30 uur vr. 9.30 - 21.00 uur - za. 9.30 - 16.00 uur 's-Avonds op afspraak vrijdag koopavond! 2e Paasdag geopend van 10.00-17.00 uur Jikkie van der Giessen, uit Veere, lid van D66 Ik zie in Zeeland een beweging gaande om in Goes tot een topzie- kenhuis te komen met een concen tratie van hoogwaardige specialis men. Daardoor kan thuisbevallen op Walcheren in gevaar komen. Een kinderarts moet in geval van nood de zelfstandig opererende verlos kundigen bij thuisbevallingen bij kunnen staan. En die kinderartsen zijn er dan 's nachts en in de week einden niet meer. Veiligheid en ge zondheid van moeder en kind staan hierbij centraal en dat hoort ook zo. Dit alles kan wel betekenen dat Walcherse vrouwen niet meer kun nen kiezen voor thuisbevallen. Dit is een aantasting van de keuzevrij heid om in een huiselijke omge ving te kunnen bevallen. Voor Walcheren kan daarom de realisatie van een huis waar je kunt bevallen een uitkomst zijn. Een zorghotel of een soort beval- huis aan zee biedt de oplossing voor het probleem. Uit artikelen in de krant blijkt dat de verhouding tussen verloskundi gen en ziekenhuisdirectie ver hardt. Jammer en onnodig. Hoewel in Nederland op grote schaal thuisbevallingen plaatsvin den, laat onderzoek ook een ande re tendens zien. De afgelopen twintig jaar valt er een significante toename waar te nemen van beval lingen in het ziekenhuis. Vrouwen zoeken daar de zekerheid, de aan wezige expertise en de beschikba re apparatuur. Toch kan de sfeer van een ziekenhuis - door velen als kil en klinisch ervaren bij het wonder van nieuw leven - ook lei den tot toename van stress. Onder zoek geeft aan dat de bevallingen niet altijd even soepel verlopen ten gevolge van een gebrek aan te ervaren intimiteit. Is daar niet iets aan te doen? Na tuurlijk wel! Voor Walcheren zou een huis waar je kunt bevallen een uitkomst zijn. Dat huis zou uitste kend in Vlissingen kunnen staan, wellicht als onderdeel van een zorghotel. Waarom Vlissingen? De aanrijtijd van Vlissingen naar een hoogwaar dig ziekenhuis in Goes voldoet ruimschoots aan alle wettelijke normen en is niet langer dan bij voorbeeld de rijtijd van een huis in Veere naar een ziekenhuis in Vlissingen. Er zijn er in Nederland al een aan tal die hun succes bewijzen. Vrou wen die gaan bevallen, kunnen kie zen uit kamers met verschillende sferen, zodat je bevalt in een ruim te waar je je thuis kunt voelen. De wachtkamers zijn huiskamers, niets doet denken aan een zieken huis. Voor veel vrouwen is zo'n be- valhuis een uitkomst. Niet ieder een is groot behuisd of kan de noodzakelijke rust thuis creëren. Daarnaast biedt het bevalhuis nog de mogelijkheid om in een warm blijvend bad een kind te baren, een vorm die meer en meer geko zen wordt. Het zou goed zijn als de verloskundigen en de zieken huisdirectie deze optie zouden uit werken. Dit omdat het winst oplevert voor de verloskundigen - het werk blijft behouden - en voor de aanstaande moeders die niet naar een kil zie kenhuis hoeven. Een koppeling aan een zorghotel biedt de voorde len van een haalbare financiering. Nederland kan uniek blijven met een eeuwenoude traditie van in een huiselijke omgeving bevallen en het beroep van verloskundige blijft zoals altijd een zelfstandig be roep. Rest nog de plek waar dit moet ge beuren. Vlissingen levert een zeer interessante mogelijkheid; Hotel Brittania bijvoorbeeld. Zorg en be vallen aan zee, met zicht op de kust en met rustgevend geruis van de zee op de achtergrond. Al bij het eerste levensmoment in con tact met het mooiste van Zeeland. Wat kan een mens zich nog meer wensen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12