Meningen onteigening zou toelaten uit het straatbeeld Biologische boer moet innoveren Waarom de Kamer tOch ^-Amsterdammer verdwijnt langzaam BESTEL NU VIA INTERNET, TOT 6.000,- VOORDEEL! Jan Hop SsangYong Goes SsangYong ssangyong breekt de auto markt open! PZC Vrijdag 6 april 2007 1 1 Hoe kleiner de oppervlakte die moet worden ontpol- derd, hoe groter de twijfel in de Tweede Kamer of nog moet worden doorgebeten. De Tweede Kamer is blij met de alternatieven die gedeputeerde Van Zand- brink (PvdA, natuur en water) na overleg met belangengroeperingen heeft aangedragen voor de ontpol- dering van 300 hectare landbouw grond. Nu de andere helft nog, want in het verdrag met Vlaande ren staat immers dat in totaal 600 hectare getijdennatuur moet wor den aangelegd. De locaties zijn daarin zelfs benoemd: de Hedwi- ge- en Prosperpolder en een uit breiding van 't Zwin. Het zal niet makkelijk zijn om ook voor de eerstgenoemde locatie een alterna tief te vinden. Van Zandbrink be schouwt ontpoldering van de Hedwige- en Prosper min of meer als een voldongen feit. Daarom stelt hij voor die op te nemen in een nieuw te vormen grenspark Groot Saeftinge. De Tweede Kamer stribbelt nog te ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal gen, evenals het Zeeuwse actieco mité tegen ontpoldering. Maar het is de vraag hoelang de Kamerfrac ties van SGP, Christenunie, CDA, WD en SP nog een gesloten front vormen. Deze partijen bepaalden vorig jaar dat het kabinet niemand mag onteigenen om aan grond voor ontpoldering te komen. Lie ver nog moest het kabinet alterna tieven vinden om ontpoldering he lemaal te voorkomen. De 295 henare van de Hedwige- en Prosperpolder zijn in bezit van de Vlaamse baggeraar C. De- Cloedt. Een deel daarvan heeft hij weliswaar verpacht aan boeren, maar als minister Verburg (CDA, Landbouw) de door Zeeland aan gedragen alternatieven voor het middengebied overneemt, is hij de enige met wie nog zaken moeten worden gedaan om de rest van de grond voor getijdennatuur te ver werven. DeCloedt is geen boer die met bedrijf en al van zijn land wordt gezet, maar een welgestelde zakenman. Tot dusver heeft hij aangegeven niet te willen verko pen, maar dat zou wel eens een strategie kunnen zijn om de prijs van zijn grond op te drijven. Hij lacht ongetwijfeld in zijn vuistje. De Kamermotie die de Nederland se regering verbiedt om hem te onteigenen, versterkt zijn onder handelingspositie. Voorlopig houdt een meerderheid van de Kamer vast aan de motie. Dat is logisch, want daardoor wordt de druk op het kabinet ge handhaafd om een alternatief te vinden. Dan blijft de Hedwige- en Posper gespaard en hoeft wellicht helemaal niet te worden ontpol- derd. Maar wat als dat alternatief niet wordt gevonden en Verburg de Kamer voorstelt om de uiterste consequentie te nemen van de in gestelde Rijksprojectenprocedure? Oftewel: onteigening van De Cloedt. Nee zeggen en vasthouden aan de motie betekent dan het spekken van zijn portemonnee. Mocht ontpoldering van dit ge bied echt onvermijdelijk zijn, dan is niet denkbeeldig dat een Kamer meerderheid toch kiest voor kwaadschiks in plaats van goed schiks. Steeds minder inwoners Amsterdam mogen zich Mokumer noemen. AMSTERDAM - De echte Mokumer sterft uit. Sinds 1992 is het aantal in Amsterdam geboren inwoners met 25 procent geslonken. Ras-Am- sterdammers zijn bijna allemaal vijftigers en zestigers. Van de 734.027 inwoners die de hoofdstad vorig jaar telde, verdie nen er nog maar 204.000 het pre dikaat Mokumer: geboren en geto gen in de stad. Dit blijkt uit de be volkingscijfers die de dienst Onder zoek en Statistiek van de gemeen te Amsterdam gisteren heeft gepu bliceerd. De echte Amsterdam mers wonen vooral buiten het cen trum: in Noord, Slotervaart, Os dorp en Betondorp. Daar bewo nen zij betaalbare eengezinswonin gen en oude arbeidershuizen. Autochtone Amsterdammers zijn er in twee soorten: zij die in Am sterdam zijn geboren, en zij die uit de provincie zijn gekomen. Terwijl de groep geboren Mokumers slinkt, groeide de groep binnenko mers sinds 1992 met vijf procent. Zij wonen vooral in de grachten gordel, Oud-Zuid en in de studen tenwoningen van de Houthavens. De nieuwkomers vormen een eli te: ze zijn hoogopgeleid en verdie nen relatief veel. Vroeger trok Am sterdam ook armere en laagge schoolde buitenstaanders. Die tijd is, met het verdwijnen van de oude industrie, voorbij. De rest van de Amsterdamse bevol kingsgroei van vier procent over 2006 komt voor rekening van al lochtonen, vooral niet-westerse zo als Turken, Marokkanen en men sen uit Afrika, Azië en Zuid-Ame- rika. Hun aantal is sinds 1992 met 43 procent gegroeid. Per saldo be staat Amsterdam nu voor 34 pro cent uit niet-westerse allochtonen. Nog maar de helft van de Amster dammers is autochtoon: iemand van wie beide ouders in Neder land zijn geboren. Westerse allochtonen, bijvoor beeld Amerikanen en Europea nen, dragen eveneens flink bij aan de bevolkingsgroei. Het is inmid dels dertien procent meer dan in 1992. De aanwas van nieuwe inwo ners bestaat verder vaak uit twinti gers die als student naar de stad ko men, of er hun eerste baan heb ben gevonden. In tegenstelling tot vroeger blijven deze jongeren steeds langer in Amsterdam han gen. Het aantal van buiten komen de jongeren dat langer dan tien jaar blijft, is zeer sterk gestegen: met dertig procent. Ondanks bescheiden groei valt er nog een wereld te winnen. door Nico Hylkema DE STEEG - Biologische landbouw zit in de lift, maar echt hard gaat het niet. En de biologische sector lijkt soms verdacht veel op een gangbare landbouw zonder kunst mest en bestrijdingsmiddelen. Consumenten gaven vorig jaar meer geld uit aan biologische voe ding. De uitgaven stegen met 9 pro cent tot 460,3 miljoen euro. Dat lijkt een forse groei. Maar als aan deel in de totale voeding, blijft de groei van biologische producten achter: een plusje van 0,1 procent. „Maar," zo sprak directeur Bert van Ruitenbeek van brancheorga nisatie Biologica, „het is een mooi groeicijfer." En de biologische land bouw heeft volgens hem het tij mee. Duurzaamheid is 'in' en de biologische landbouw staat bij uit stek voor duurzaamheid. Maar dan moet er wel iets gebeu ren. De bio-boeren gebruiken nog te veel dezelfde rassen die gangba re boeren ook gebruiken. „Er moe ten meer biologische rassen ko men," vindt voorzitter Arie van den Brand van Biologica. „Maar nieuwe rassen zijn een beetje strij dig met de trend onder consumen ten," vreest bijzonder hoogleraar biologische plantenveredeling Edith Lammerts-Van Bueren van de Wageningse universiteit. „De klant wil eigenlijk al maar zoetere en smakelozer voeding. De echte smaak van veel gewassen gaat daar door verloren." Het terug krijgen van die echte smaak door het in troduceren van nieuwe rassen gaat daarom tegen de stroom in. Toch is dat de weg die de biologische landbouw moet gaan om de voe ding echt gezonder te maken. De Britse bio-boer Peter Seggers trekt de toekomst van de biologi sche landbouw nog wat breder: „De productie van voeding, inclu sief landbouw, voeding, transport, productie van kunstmest en ver werking is goed voor 50 procent van de uitstoot van kooldioxide, het voornaamste broeikasgas. Daar is een wereld te winnen, ook voor de bio-boeren die vaak met verou derde tractoren rijden en net zo veel olie gebruiken als de gangbare collega's." Bovendien bemesten biologische boeren het land ook met onrijpe mest die de teloor gang van de bodem als opvang van kooldioxide in de hand werkt. „Composteren die mest en andere reststoffen en met de compost het land bevruchten," stelt Seggers. „Dat zou wel eens een belangrijke bijdrage kunnen zijn aan de terug dringing van de broeikasgasuit stoot." De biologische landbouw is een ni chemarkt, aldus voorzitter Peter Blom van de gisteren ingestelde Bioraad. Dat is niet erg, maar de sector moet wel uit de ideologi sche niche komen en de kennis ter beschikking 9tellen aan de gangba re landbouw. Daar is tenslotte de meeste vooruitgang te boeken. Rexton Direct prijsvoordeel 4.000,- Gratis Dynamic pakket tw.v. 2.000,- Uw voordeel 6.000,- Ga naar www.ssangyong.nl en profiteer van het internetvoordeel Jan Hop SsangYong Roosendaal Keulsveld 2, 4705 RS Roosendaal, Telefoon (0165) 391 850 Amundsenweg 37, 4462 GP Goes, Telefoon (0113) 250 858 Prijs incl. BTW en BPM, exclusief kosten rijklaar maken. Brandstofverbruik (99/100/EG-norm) van 7,8 L/100km tot 12,4 L/100 km; 12,8 tot 8,1 km/l. C02-uitstoot van 199 tot 286 g/km. Importeur. SsangYong Nederland B.V.Telefoon (030) 241 40 42 info@ssangyong.nl Actyon Direct prijsvoordeel 2.400, Gratis Dynamic pakket t.w.v. 1.500, Actyon, dé nieuwe SUV van SsangYong Kyron Direct prijsvoordeel 2.400,- Gratis Dynamic pakket t.w.v. 1.500,- Uw voordeel 3.900,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11