Buitenland Iran: Britse militairen vandaag vrij Brussel geeft 78 vroegere koloniën vrije toegang tot Europese markt SPEELVELD: GAZONS TOT 800 M' tBL «649,- Machtsstrijd rond verkiezingen in Baskenland Brandweer bevrijdt zware vrouw nl Vyijlj jn1 SABO A3 W COMPACT ^(|P^?I!s£30^ PZC Donderdag 5 april 2007 7 Diplomatiek overleg leidt tot oplossing van netelige kwestie. TEHERAN - Iran heeft gisteren de vrijlating aangekondigd van de vijf tien Britse militairen die het op 23 maart had opgepakt. De gevange nen zouden worden overgedragen aan de Britse ambassade in Tehe ran en waarschijnlijk vandaag naar Londen worden gevlogen. De Britse premier Tony Blair ver welkomde de aankondiging. De cri sis, aldus Blair, was bezworen door 'krachtig maar kalm optre den'. Zich rechtstreeks wendend tot het Iraanse volk, bracht Blair een ode aan Irans 'oude bescha ving en trotse en waardige geschie denis'. De vrijlating werd door de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad op een persconferentie bekendge maakt. De president zei de mari niers vergeven te hebben. Hij sprak over een cadeau aan het Brit se volk ter gelegenheid van de ge boorte van de profeet Mohammed en Pasen. Het staatshoofd gaf onderscheidin gen aan de leden van de Iraanse kustwacht die de Britten hadden opgepakt. Hij merkte daarbij op dat Iran schendingen van zijn ter- roriale wateren 'nooit' zal accepte ren. Ahmadinejad bekritiseerde de aan wezigheid van Britse troepen in Irak en het feit dat de Britten de moeder van een kind, Faye Tur- ney, als een van de vijftien militai ren had ingezet in de Perzische Golf „Hoe kan je rechtvaardigen dat een moeder weg van huis is, weg van haar kinderen?" zei hij. „Waarom zien wij geen respect voor familiare waarden in het Wes ten?" De vijftien werden op 23 maart op gepakt nadat zij een Indiaas koop vaardijschip inspecteerden. Vol gens Londen gebeurde dat in Iraak- se wateren. Iran stelde dat de TEHERAN - President Ahmadinejad (tweede van rechts) begroet in zijn paleis in Teheran de Britse militairen. Dat gebeurde nadat hij gisteren hun vrijlating aankondigde. foto EPA groep in zijn territoriale wateren actief was. Londen eiste de onmid dellijke vrijlating van de groep. Ook werden de VN-Veiligheids- raad en de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken om een an- ti-Iraanse uitspraak gevraagd. Iran eiste excuses van Groot-Br ittan- nië, een verklaring over het gebeur de en de garantie dat een herha ling niet meer zou voorkomen. Sinds begin deze week kwam er achter de schermen diplomatiek overleg tussen beide landen op gang. In Londen gaf Blair een ver klaring uit waarin stond dat hij President Ahmadinejad noemt vrijlating cadeau aan Britse volk ter gelegenheid van de viering van Pasen en de geboortedag van Mohammed. zich verplicht voelde de zaak op di plomatieke wijze tot een goed ein de te brengen. De voorzitter van het Iraanse parlement, Gholamali Haddadadel, die goede banden heeft met de Iraanse leider ayatol lah Ali Khamenei, roemde daarna de toon die Londen aansloeg. Ondertussen werd bekend dat een vertegenwoordiger van Iran vijf in Irak ontvoerde diplomaten kan be zoeken. De vijf zijn in Amerikaan se handen. Zij werden in januari opgepakt omdat het vermoeden bestond dat zij het gewapende ver zet in Irak steunden. Eerder deze week is in Irak al een in februari ontvoerde Iraanse diplomaat vrij gelaten. Iraakse functionarissen zei den toen dat dit alles zou bijdra gen aan een snelle oplossing van de mariniers-zaak. BARCELONA - Tussen de Spaanse re- gering-Zapatero en de verboden partij Batasuna, de politieke arm van de ETA, woedt een machts strijd. De separatisten willen mee doen aan de gemeenteraadsverkie zingen in Baskenland, eind mei, maar weigeren afstand te doen van geweld. Voor de regering is het een absolute voorwaarde dat het geweld wordt beëindigd. Batas una probeert nu door het oprich ten van plaatselijke partijen mee te doen. Daarvoor is in elke ge meente de handtekening nodig van één procent van de kiezers. Vier jaar geleden liep deze strate gie uit op een totale mislukking. PHILADELPHIA - Vijfentwintig Ame rikaanse brandweermannen zijn uren bezig geweest om een 318 ki lo zware vrouw uit haar badkamer te bevrijden. Zij braken een deel van een buitenmuur weg en ver wijderden een raam voor ze de vrouw uit haar huis hadden geta keld. De vrouw belde de hulpdien sten nadat ze in de badkamer was gevallen en niet meer overeind kon komen. Voor suiker en rijst gelden overgangstermij nen. BRUSSEL - De Europese Unie biedt de 78 landen in Afrika, de Cariben en de Pacific (de vroegere koloni ën van Europese landen) vrije toe gang tot de Europese markt. Han delsbarrières als quota- en tariefbe perkingen worden opgeheven. De maatregelen gelden voor alle producten, inclusief vlees, zuivel, granen, fruit en groenten. Alleen voor rijst en suiker gelden over gangstermijnen. Ook een aantal producten uit Zuid-Affika wordt uitgesloten van de vrijmaking van de handel, omdat het producten zijn die de concurrentie op de we reldmarkt prima aankunnen. De EU en de 78 'ACP-landen' moe ten voor eind dit jaar een nieuw handelsverdrag sluiten, omdat het huidige dan afloopt. Heel veel zal er niet veranderen, want 97 pro cent van de EU-importen uit ACP-landen is al tariefvrij of kent slechts heel lage belastingen. De veertig armste landen hebben al vrije toegang tot de EU-markt. Handelsbarrières opgeheven voor alle producten, inclusief vlees, zuivel, granen, fruit en groenten. Voorlopig uitzonderen rijst en suiker leidt tot kritiek. Een onderhandelaar van de ACP noemde het aanbod van de EU we gens de overgangstermijnen voor rijst en suiker 'bespottelijk'. De hef fingen op suiker blijven nog tot 2015 in de EU-voorstellen. Voor rijst is nog geen einddatum beslo ten. Ook ontwikkelingsorganisatie Ox- fam is kritisch. Dit is wel het min ste wat de EU kon doen en de EU moet de ACP-landen hiermee niet omkopen om een nieuwe deal te sluiten binnen de regels van de Wereldhandelsorganisatie WTO, vindt Oxfam. De deadline om voor eind van dit jaar tot een nieuw akkoord te komen, is onrea listisch, aldus Oxfam. Ideaal voor gazons tot 800 m2 Centrale maaihoogte- en duwboomverstelling Krachtige 5,5 pk B&S-motor 43 cm aluminium chassis met 15 jaar garantie van 749,- nu Capaciteit grasvangzak 55 liter, Mutchoptie Bruikbaar als bladzuiger CTurboStar-systeem) - incl. BTW Als 43-A Economy ook met van 899,- voor 799,- uw sabo-dealer: Leo de Visser Tuinmachine Service, De Zompe 28 (t.o. de Milieustraat), SEROOSKERKE T.H.O. A.D. van Gilst, Nieuwe Rijksweg 2a, 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN C.F. Tuintechniek B.V., J.W. Frisostraat 31, KRABBENDIJKE Belderok B.V., Neringweg 2, OOSTBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7