11 llll 'Nu krijgen we soms het stempel dat we alleen opkomen voor blanke mannen van 45 juar oud. Dat is niet ZO. Richard Gielen van vakcentrale FNV '3-w het voortbestaan te garanderen; de internetvakbond. Het idee: men sen willen geen aanbod meer, maar een vakbond die reageert op de vraag. Lidmaatschap kost een tientje per jaar, bij elke dienst die een werknemer wil betaalt hij of zij extra. „Mensen regelen tegen woordig alles zelf. Daar hebben ze de bond niet voor nodig. Ze blij ven ook niet meer een leven lang bij iets of iemand." Uit protest tegen de praktijken van de gevestigde bonden richtte eind 2005 een groep jongeren het Alter natief voor Vakbond (AW) op. Een 'serviceorganisatie' die leden ook voor een tientje per jaar een stem geeft. Wie (juridische) bij stand wil hebben moet daarvoor extra betalen. De club vindt het niet eerlijk dat jongeren voor allerlei vut- en pre pensioenregelingen opdraaien, waar ze zelf geen profijt van zul len hebben. Bovendien willen ze de monopoliepositie van de bon den doorbreken, die grote groepen flexwerkers en freelancers niet ver tegenwoordigen. „De huidige structuren zijn a-de- mocratisch", stelt AW-voorzitter Martin Pikaart. Hij doelt op het feit dat alleen bondsleden over een cao mogen meepraten. „Bo vendien is er geen goede controle op het doen en laten van de bon den." Een maand na de oprichting had den zich al 1500 leden gemeld bij het AW. De teller staat nu op 2600, veel minder dan de ro.ooo waar toenmalig voorzitter Mei Li Vos na een jaar op hoopte. „We zijn nog steeds heel hard bezig, maar lopen tegen veel obstakels op", legt Pikaart uit. Zo mag het AW niet aanschuiven bij cao-on derhandelingen in het onderwijs. „Er zijn convenanten waarin is vastgelegd welke bonden mee doen. Dat noem ik kartelvorming. De situatie is historisch gegroeid, maar niet meer van deze tijd." Leden vakverenigingen naar leeftijd (x 1000) <25 jaar 25-65 jaar llll. 1999 2001 2003 2005 2006 >65 jaar 2000 Totaal aantal leden vakverenigingen (x 1000) 2006:1866 waarvan 1171 Cfl/342 MH 161 1500- - 1000 225- 500- B- w H BB BI fl o 1999 2001 2003 2005 2006 200 150- 1999 2001 2003 2005 2006 infographic RV. bron: CBS Als maar genoeg jongeren lid wor den van de gevestigde bonden zijn die van binnenuit te veranderen. Pikaart verwacht niet dat het zo ver komt. „De bonden hebben een slecht imago onder jongeren en ook hier speelt de invidualisering een rol. En dan nog, de besluitvor ming gaat heel moeizaam. Het zijn net olietankers. Zo bezien zijn wij een speedboat." Woordvoerder Richard Gielen van vakcentra le FNV beaamt dat het imago aan veran dering toe is. „We willen een af spiegeling zijn van alle werkne mers. Nu krijgen we soms het stempel dat we alleen opkomen voor blanke mannen van 45 jaar oud. Dat is niet zo. We denken ook echt aan de jongeren." Een van de oplossingen zoekt de FNV in FNV long, geen aparte bond maar een jongerennetwerk. Ook moet steeds helderder wor den wat de bond eigenlijk voor de leden kan doen. „Jongeren willen graag weten waarvoor ze betalen. Dat hebben we te weinig bena drukt. Nu bieden we bijvoorbeeld een zorgverzekering aan via Men- zis. Dat moeten we wel communi- De onzichtbaarheid van de vak bond is een gevolg van het 'polde ren', denkt Gielen. „We overleg gen meer, zijn minder op straat. Dus moet je naar de mensen toe." Voorzitter Derks van CNV longe ren worstelt ook met het beeld dat niet-leden hebben van bonden. „Ze denken dat bonden alleen maar staken en ruzie zoeken. Men sen regelen ook steeds meer hun eigen zaakjes. Onze rechtsbijstand is veel beter dan die van veel verze keringen. Maar ja, dan zien jonge ren dat we van een vakbond zijn en dan werkt ons belabberde ima go tegen ons." Derks heeft zijn vraagtekens bij het voorstel van het AW om alle werknemers stemrecht te geven. „Ie hebt daarvoor een organisatie nodig. Wie gaat dat dan betalen?" De VNO-NCW, lobbyorganisatie voor werkgevers, ziet in de vergrij zing van de vakbond geen reden de verhouding met die bonden te veranderen. Woordvoerder Roelf van Kooij: „Het overlegmodel func tioneert nog steeds. Ik ben wel be nieuwd wanneer een kritische grens wordt bereikt. Als de bon den echt nog maar een fractie van de werknemers vertegenwoordi gen, moeten we misschien andere overlegstructuren zoeken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51