ert jubileum in stijl een vette knipoog in Hot Fuzz SI www.porgyenbess.nl li Porgy en Bess is ideale plek voor kamermuziek PZC Donderdag 5 april 2007 3 7 Vervelend is het met groot enthou siasme op het doek gezette Hot fuzz zeker niet. De aardigheid zit hem natuurlijk juist in die stug vol gehouden overdrijving en in de volstrekte waanzin van een plot vol verwijzingen naar plattelands- komedies, actiespektakels en hor rorfilms. Het heeft een brutale charme, al vergaloppeert Wright zich even met die breed uitge smeerde climax vol explosies en achtervolgingen. We vergeven het hem, omdat hij niet de fout begaat de kneuterige dorpsbewoners domweg voor schut te zetten, en ook omdat hij van de held en zijn provinciaalse maatje (Nick Frost, ook uit Sham of the dead) zo'n sympathiek duo maakt. Violist Mathieu van Bellen (19) verzorgde onlangs het CineConcert in Vlis- singen. foto Lex de Meester Violist Mathieu van Bellen werkt mee aan jubileumprogramma. door Rolf Bosboom vlissingen - Een mooie maartse zondagochtend in Vlissingen. Vio list Mathieu van Bellen - afkom stig uit Hulst - is de dag ervoor in de late uren overgekomen uit Enge land, waar hij al sinds 2002 stu deert. Met Stephen Gutman aan de vleugel geeft hij een recital in bioscoop CineCity, het kader van de serie CineConcerten. Het programma: Bach, Beethoven, Brahms, Messiaen en als pièce de re sistance Wieniawski. Van Bellen strijkt zich er virtuoos en overtui gend doorheen, op het bijna drie honderd jaar oude instrument van Alessandro Gagliano dat energiebe drijf Delta hem onlangs in bruik leen heeft gegeven. Het ruim opge komen publiek beloont violist en pianist na twee uur bewonderend met een ruimhartig applaus. Na afloop wrijft Mathieu van Bel len - sinds een week 19 jaar - over zijn schouder en voelt aan zijn vin gers. Vooral Wieniawski heeft er nogal stevig ingehakt. „Dat stuk is fysiek en mentaal heel zwaar, maar ik ben altijd blij als het pu bliek zo enthousiast is. Na een con cert heb ik meestal wel een goed gevoel. Pas later ga ik nog eens in de partij kijken naar er wat naar mijn gevoel misschien niet hele maal goed ging." Zijn talent was al vroeg duidelijk. Hij haalde finales en won eerste prijzen tijdens diverse competi ties, zoals het Prinses Christina Concours in 2002. In datzelfde jaar vertrok hij naar Engeland om zich verder te scholen bij Jan Repko aan Chetham's School of Music in Manchester. Sinds vorig jaar sep tember studeert hij verder bij It- zhak Rashkovsky aan het Royal College of Music in Londen. Hij heeft zeker overwogen de op leiding elders voort te zetten, in Wenen bijvoorbeeld. „Maar ik hou erg van kamermuziek, vind sa menspelen heel belangrijk. In En geland ken ik inmiddels veel men sen. Dat maakt het een stuk mak kelijker. Als ik hoor dat ik over drie weken een concert moet ge ven, kan ik zo vijf mensen bellen die kunnen meewerken." „Ik ben er ook gebleven vanwege de leraar. Itzhak Rashkovsky is heel anders dan Jan Repko. Hij legt de nadruk vooral op het spe len zelf, laat je meer nadenken. Meestal als je een nieuwe leraar hebt, gaat je niveau even omlaag om daarna weer te stijgen, maar bij hem merk ik nu al dat ik zelf standiger ben, dat mijn spel vol- wassener is geworden." Hij wil niet al te ver vooruitkijken. „Je kunt in de muziek nauwelijks een carrière uitstippelen, [e moet op het juiste moment op de goede plaats zijn; geluk hebben. Er zijn zo veel goede violisten die niet we reldberoemd zijn, terwijl ze mis schien beter spelen dan de violis ten die wél wereldberoemd zijn." De komende tijd speelt hij opval lend vaak in Zeeland: vanavond en op 20 april (met het Orkest der La ge Landen) in het kader van het ju bileum van Porgy en Bess, 27 en 28 april in de Grote Kerk in Veere en in oktober bij de opening van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren, samen met het Nationaal Orkest van België. Op tweede kerstdag geeft hij ook weer een re cital in Porgy en Bess. „Op zich is het toeval dat het allemaal samen valt, maar het is ook leuk, zeker omdat ik twee keer met orkest 'Er heerst een soort huiskamersfeer in Porgy en Bess. Je voelt je er thuis' speel. Dat is wel een ervaring, ze ker met het Orkest der Lage Lan den, omdat ik dat programma - Vioolconcert in d van Mendelssohn - nog niet eerder heb uitgevoerd." Hij werkt graag mee aan het jubi leumprogramma van het Terneu- zense muziekpodium. „Porgy en Bess beschouw ik als de belangrijk ste plaats in mijn carrière. Het is natuurlijk dicht bij huis, maar ik heb er ook mijn eerste solorecital gegeven. Dat is iets wat je nooit meer vergeet, net zoals de eerste keer dat je met orkest speelt. Dat betekende echt veel voor mij. Op zo'n moment zet je duidelijk een stap vooruit. Daar heb ik veel van geleerd." Weinig zalen kunnen tegen Porgy en Bess op, zegt Van Bellen. „De organisatie is er fantastisch, het pu bliek is er fantastisch. De eerste keer dat ik er speelde, zaten mijn vroegere vioolleraren Ineke Schep- man en Nico Baltussen in het pu bliek. Dat is heel speciaal. Tegelijk is het ook eng om te spelen voor de mensen die je goed kent, net als spelen voor je eigen vioolklas. Maar in Porgy en Bess, waar het publiek ook nog dichtbij zit, is het juist heel leuk. De zaal is heel goed voor kamermuziek. Er heerst een soort huiskamersfeer. Je voelt je er echt thuis." PZC Donja Odijk bron. Stichting Porgy en Bess Zo 15/4: Tania Kross 8c Randal Corsen Zangeres brengt Cura^aose volks muziek, begeleid door pianist en 'artist in residence' Corsen. Grote Kerk, 15.00 uur. Wo 18/4: Adriaan van Dis 8c Connie Palmen Literaire avond. Porgy en Bess, 20.00 uur (uitverk.). Do 19/4: Roy Hargrove Quintet Wereldberoemde trompettist foto Peter Nicolai komt opnieuw naar Terneuzen. Porgy en Bess, 21.00 uur. Vr 20/4: Orkest der Lage Landen Ensemble topmusici o.l.v. Walter Proost, met Mathieu van Bellen (viool) als solist. Grote Kerk, 20.00 uur. Vr 20/4: Jazz van het Bankroet Multimediaal filmproject van Frank Herrebout. Porgy en Bess, 23.00 uur. Aanslui tend concert in de Grote Kerk. Za 21/4: Jazz-a-Delic [eugdavond met house en dance. Porgy en Bess, 21.00 uur. Zo 22/4: Zeeuwse Zonen Gezamenlijk optreden van Zeeuw se jazzmusici, met Jan Menu, Paul van der Feen, Rik Mol, Arno Krij ger, Friso van Wijck, Laurens loen sen en John Engels. Porgy en Bess, 16.00 uur. Zo 22/4: The Imperial Crowns Bluesband uit Los Angeles. Porgy en Bess, 21.00 uur. Wo 25/4: Anna Enquist 8c Ivo Janssen Pianist Janssen begeleidt gedich ten van Enquist. Porgy en Bess, 20.00 uur. Do 26/4: Alliance Franfaise Slotavond seizoen 2006-2007, met troubadour Christophe Chaplet. Porgy en Bess, 20.00 uur. Vr 27/4: Lillian Boutté 8c Band New Orleans-avond met gospel, jazz en rhythm 8c blues. Porgy en Bess, 21.00 uur. Za 28/4: Lillian Boutté Masterclass. Porgy en Bess, 14.00 uur. Za 28/4: Frank Groothof Première van Groothofs nieuwe familievoorstelling, die is geba seerd op George Gershwins Porgy Bess. Grote Kerk, 19.30 uur. Za 28/4: The Hackensaw Boys Concert Amerikaanse bluegrass- band. Voorprogramma: Herman Brock Jr. 8c The Brockettes. Porgy en Bess, 22.00 uur. Zo 29/4: Gospeldienst Met Lillian Boutté en lokale muzi kanten en zangers. Grote Kerk, 12.00 uur. Zo 29/4: Slot Met The South Jazzband en Beat les-programma van Joep Peeters. 's Avonds jamsessie met alle muzi kanten en Lillian Boutté. Porgy en Bess, 16.00/21.00 uur. Eerste 1985: De Amerikaanse Schelde Jazz trompettist Chet Baker festival in speelt in Porgy en Bess, 'erneuzen. a nk: J 1985: Frank Koulen overlijdt. 1986:Stichting Porgy en Bess Oprichting Stichting Porgy en Bess, koopt café aan. 1993: Oprich ting Prometheus. Deze stichting organiseert literaire activiteiten. Vijftig jaar Porgy en Bess 1980 1990 2000 foto John Wright/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39