Zeeland PZC Veere verstikt intensieve veehouderij WALCHEREN 36 en 37 Wakker CDA wil helderheid over HKPD Bijna 16.000 euro voor aidswezen Grootheden vieren verjaardag Porgy en Bess mee Donderdag 5 april 2007 Ook komkommers hebben gevoel Tip? redwalch@pzc.nl Boeren smeken politiek om meer armslag in het buitengebied. door Henk Postma GRIJPSKERKE - Op vrijwel heel Wal cheren is de intensieve veehoude rij ten dode opgeschreven. Tenzij de gemeente Veere de boeren meer ruimte geeft. Het huidige 'verstikkend beleid' biedt hen geen ruimte om in dierenwelzijn te investeren. Met die boodschap schudde legkip penhouder Adriaan den Hollander deze week de Veerse gemeente raadsfracties wakker. Hij sprak me de namens de negen andere inten sieve veehouders in Veere. Nieuwe Europese regels eisen dat de boeren hun dieren meer ruim te geven. Dat kan pas wanneer de stallen fors worden uitgebreid. Het provinciebestuur opende daartoe de mogelijkheid. Maar Veere past dat nog niet toe. De boeren mo gen wel bijbouwen als dat in het belang van de dieren is. Maar het bestemmingsplan verbiedt het aan tal dieren uit te breiden. En dat, zegt Den Hollander, is nu juist no dig. Anders kan niet rendabel wor den geïnvesteerd in dierenwelzijn. Rem op vergroting bedrijven maakt het onmogelijk te investeren in welzijn dieren Zijn huidige stal beslaat een opper vlakte van een half voetbalveld, en herbergt uo.ooo leghennen. Die verblijven in acht hoog gestapelde legbatterijen waaruit dagelijks vol automatisch 92.000 eieren worden geoogst. Daarmee voldoet Den Hollander aan alle Europese normen. Tot 2012. Vanaf dat jaar zijn legbatterij en verboden. Hij mag dan alleen nog scharrelkippen houden. In de huidige stal kan Den Hollander, verdeeld over twee verdiepingen, 72.000 scharrelkippen kwijt. Maar dat is niet rendabel. Wil hij zijn be drijf voortzetten, dan is een twee de stal nodig voor nog eens 72.000 scharrelhennen. Het Veers bestem mingsplan maakt dit onmogelijk. Veel van Den Hollanders collega's hebben aanzienlijk kleinere bedrij ven, en zitten daardoor in een nog lastiger parket. De raadsfracties gaan nu bekijken in hoeverre ze de boeren zo snel mogelijk tege moet kunnen komen. Zelfs de Pv dA wil dit uitgezocht zien, ook al vindt die dat intensieve veehoude rij niet thuishoort in een toeris tisch gebied als Walcheren. Den Hollander ziet dat anders: „Wij zijn van hier, van vader op zoon. Mijn opa begon er in 1934 al mee." Tip? redactie@pzc.nl Het was weer gezinsvergadering in het grote bed, die ochtend in Vlissingen. De jarige mamma werd zo zachtjes als haalbaar in zulke omstandigheden wakker gezongen. Ze kreeg een digitale camera ten geschenke. Zo eentje met meer knopjes en nog meer bedieningsmogelijkheden dan het formaat van het apparaatje rechtvaardigen kan. Gelukkig was daar haar dochter van der tien, die geroutineerd her toestel letje bedieningsklaar maakte. Mamma's ogen vlogen echter vlot open toen knappe dochter haar aanstootte: „Welke datum is het vandaag?" VLISSINGEN - De CDA-fractie in Vlissingen wil dat het college van B en W duidelijkheid verschaft over de drugsopvang in de Coosje Buskenstraat. Fractievoorzitter M. Geilenkirchen zegt zich zorgen te maken over de voortgang van de verhuizing. Hij wil weten of er een plan is, of er al zicht is op een nieu we locatie en hoe de communica tie verloopt. De gemeente moet de ze zomer een plan klaar hebben. MIDDELBURG - Leerlingen van de met hun 24-uurs vastenactie vori- Christelijke Scholengemeenschap ge maand 15.841,27 euro opgehaald Walcheren in Middelburg hebben voor aidswezen in Afrika. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland In de polder bij Crijpskerke runt Adriaan den Hollander Zeelands grootste intensieve kippenhouderij. In een stal, ter grootte van een half, in de lengte doorgesneden voetbalveld, leggen 110.000 hennen iedere dag 92.000 eieren. Hun voedsel bestaat voor een groot deel uit Zeeuwse tarwe en Franse maïs. Ze zijn gehuisvest in negen volautomatische legstraten. Om zijn bedrijf te kunnen ombouwen tot scharrelkippenfarm is groeiruimte nodig. Het provinciebestuur heeft daartoe mogelijkheden geopend. Maar de gemeente Veere staat uitbreiding nog niet toe. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27