Tips paasbrunch Blini's Holland scoort in culinair Frankrijk 20 Donderdag 5 april 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Koksmutsen en klokkentorens? Het is de letterlijke verta ling van het opmerkelijkste culinaire evenement dat ik ooit meegemaakte, Toques et Cloches. Afgelopen week end werd het festival gehouden in de Zuid-Franse wijnstreek de Limoux, bij Carcassonne. Een spectaculair feest dat dit jaar in het teken stond van Nederland. Haring, bitterballen, Goud-' se kaas en stroopwafels op de braderie en een afsluitend galadi ner voor 850 kieskeurige Fransen, gekookt door 'onze eigen' Jonnie Boer, driesterrenkok uit Zwolle. Ik durf het nu wel te bekennen: ik was plaatsvervangend ze nuwachtig! Koken op het hoogste niveau, voor zoveel gasten, in het hol van de uiterst kritische leeuw. En ik hoefde alleen maar aan te schuiven. De perfect geregisseerde show liep als een trein, het was een gastronomisch feest, met heerlijke ge rechten van het allerhoogste niveau. De Franse gasten, onder wie enkele grote driesterrenchefkoks zoals Jacques Pourcel en Michel Trama waren oprecht onder de indruk. Jonnie en zijn Thérèse hadden het zichzelf niet gemakkelijk ge maakt. In topsporttermen zou je zeggen dat ze voor de hoog ste moeilijkheidsgraad gingen, ondanks het enorme gezel schap. Achthonderdvijftig man is véél hoor, als je ze zo aan de ronde tafels ziet zitten in die enorme, tot sfeervol restaurant omge toverde, veilinghal. Ik weet niet of u thuis wel eens een etentje geeft, maar als het er meer zijn dan vijftien word ik al knap ner veus. Waar de meeste Franse driesterrenchefs bij voorgaande diners verstandig konden kiezen voor gerechten die goed te ma ken zijn voor grote groepen, wilde Boer, als eerste buitenlan der die voor Toques et Cloches mocht koken, een staaltje van eigen kunnen laten zien. Elke gang was weer een plaatje, be staande uit acht soms wel negen verschillende componenten, die met elkaar een verrassend evenwichtig gerecht vormden. „Een culinaire reis", noemde mijn tafelheer Richard, een Fran se wijnmaker, de fraaie gerechten van Boer en zijn equipe. „Er valt veel te ontdekken, maar het blijft geen raadsel. Je weet wat je eet, het is toegankelijk." Een mooi compliment uit de mond van een Fransman, die niet veel op heeft met de 'kunst jes' uit de moleculaire laboratoriumkeuken van Ferran Adria. Het meesterwerk was wat mij betreft toch wel de grote ravioli bij de zeetong, waar overigens de graten hoogst decoratief nog uitstaken. De ravioli had een kijkvenstertje van gelei waarachter je de oester, als een kostbare parel, zilvergrijs zag glinsteren. U wilt misschien weten wat we verder geserveerd kregen. Ik vertel het met plezier en het water loopt me weer in de mond. Ge weldig om te zien hoeveel mooie Nederlandse ingrediënten en typisch Hollandse bereidingswijzen er in het menu zijn te rug te vinden. De perfect geregisseerde show liep als een trein Menu Hollandaise Tijdens het aperitief, Bulle de Blanquette Brut (bubbelwijn uit Li moux), een aantal amuses, waaronder Jonnies beroemde lollie van ganzenlever en gekonfijte eend en een klein glaasje crème van to- pinamboer geparfumeerd met koffie, prachtig geserveerd op een boomstam waarin gaten waren uitgespaard. Ik heb ze niet allemaal geproefd maar er waren verder nog knapperige rolletjes van pinda gevuld met zoetzure augurk, Zeeuwse oesters met biet en sjalot jes en nog wat van die heerlijkheden. 1e gang: Tartaar van IJsselrund met een mousse van zure haring en viseitjes. 2e gang: Langoustine (als tartaar en gegrild op de plaat), gecombi neerd met Hollandse asperges, ei en Pata Negra, met smaakaccen- ten van basilicum en zoutzuur van paksoi. 3e gang: Zeetong op de graat gegaard, met een ravioli gevuld met oester, en een mousse van panais (kleine pompoen) een schuim met citroen melisse en een 'corsage' van daikoncress met enoki's (Japanse knoppaddestoeltjes). 4e gang: Langzaam gegaarde lamsnek gepaneerd met knapperige minidobbelsteentjes, gesouffleerde aardappel, een schuim van pan- dan rijst, mierikswortel en lamsjus. 5e gang: Gestreept taartje van witte en donkere chocola met ana nas en ijs van zoethout. Uiteraard werden er passende wijnen uit de Limoux bij geschon ken, zorgvuldig geselecteerd door Thérèse. Ze maakte de discussie los door te starten met een rode wijn, die prima paste bij de tar taar, om daarna over te schakelen op wit, en daar bij te blijven, ook bij de lamsnek. Heel gewaagd. Bij de koffie tot slot een typisch Hollands mini-weckpotje met daarin een baba (cakeje) gemarineerd in de eau de vie met rozij nen. En in plaats van likeur een 'milkshake' met rum en dragon. et Pasen is de brunch tegenwoordig de populairste maal tijd. Na uitslapen en eitjes zoeken, met z'n allen aan tafel voor een geurig ontbijt overlopend in een hartige lunch. Aanvang elf uur, half twaalf. Tijd genoeg om de tafel feeste lijk te dekken en vol te zetten met zelfgemaakte heerlijkheden. Vers (afjgebakken brood en gekookte eieren mogen natuurlijk niet ontbre ken. Maar er is nog veel meer mogelijk. Laat u inspireren door deze Oost-Europees getinte paasgerechten. Het einde laten we open. Zolang het gezellig is, het eten niet op en de glazen niet leeg, blijven we lekker zitten. Desnoods de hele middag. door Puck Kerkhoven foto's Karei de Vos kte za!n Om originele Russische blini's te bakken, heb je veel tijd nodig (minimaal twee uur want het boekweitbeslag moet rijzen) en een speciale blini-pan, een soort poffertjespan met kuiltjes met doorsnee van 10 centimeter. Ik bak ze met drie tegelijk, in een gewone koekenpan. Daarvoor heb je dik beslag nodig. Gek genoeg kun je daar het beste kant-en-klaar beslag voor Amerikaanse pannenkoekjes voor nemen. Dat loopt niet uit. Wel iets zout toevoegen, an ders worden ze te zoet. Ingrediënten (voor acht snelle blini's): Vi pak mix voor American Pancakes, 2 dl melk, 1 ei, snufje zout, boter of margarine, 125 ml zure room, 8 plakjes gerookte zalm, 1 takje verse dille. Vermeng pannenkoekmeel met melk en roer tot glad beslag. Voeg ei en snufje zout toe en roer erdoor. Smelt bo ter in koekenpan en bak pannenkoekjes (doorsnee 10 centimeter) met drie tegelijk op rustig vuur. Een standaard juslepel is precies de goede maat. Pannenkoekjes pas omdraaien als er gaatjes in de bovenkant vallen. Houd warm tussen twee borden op pan kokend water. Schik ze op een schaal, schep op elke blini een lepel zure room en leg daar een plakje zalm over. Garneer met veer tjes dille. Warm en koud lekker. Tip: kinderen in het gezelschap? Gebruik het hele pak en bak extra pannenkoekjes, die ze zelf kunnen beleggen met poedersuiker, stroop, chocopasta of jam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20