Delta eist verklaring over opsplitsen PZC Eerste Kamer wacht af Enineftegas koopt bezittingen van Yukos tijdens veiling DaimlerChrysler voert overleg met potentiële kopers Chrysler SUBARU GOES - AutoVermeulen - Pearyweg 6 - Tel. (0113) 56 18 12 Subaru AWD Editions met maxi ma ai voordeel PZC Donderdag 5 april 2007 1 7 Energiebedrijf vindt dat minister niet goed op de hoogte is. door Jeffrey Kutterink middelburg - Delta wil evenals Eneco, Nuon en Essent zo snel mo gelijk opheldering van minister Van der Hoeven over de splitsing van energiebedrijven. Directeur Peter Boerma: „Wij willen al een tijd met haar in gesprek, maar ze weigert dat. Vreemd. We hebben haar maar weer een brief ge stuurd." Hoe garandeer je dat stroom be taalbaar en op elk moment be schikbaar is? Minister Van der Hoe ven vindt dat daarvoor bedrijven die stroom produceren en verko pen niet de elektriciteitsnetten in handen mogen hebben. Welk com mercieel avontuur ze ook aangaan, aanleg en onderhoud van kabels mogen nooit in gevaar komen. Dat kan door de bedrijven te splitsen in een commercieel deel dat de energie levert en een publiek deel dat het netwerk beheert, denkt zij. Tot verrassing van velen kondigde ze dinsdagavond aan dat de ener giebedrijven moeten splitsen. Wel iswaar had de Tweede Kamer dat vorig jaar al besloten, maar de Eer ste Kamer bepaalde in november dat ze alleen hoeven te splitsen als ze het netwerkbedrijf in gevaar brengen. Dat kan door buitenland se activiteiten. De overname van de Belgische afvalverwerker Inda- ver door Delta vindt de TWeede Kamer zo'n risicovolle actie. Want wordt het een financiële strop, dan is de Kamer er niet van over tuigd dat Delta niet bezuinigt op (het onderhoud van) kabels. Dat is tegen het zere been van Del ta-directeur Boerma. „Met verba zing heb ik het debat gevolgd. Er is zoveel onzin verteld. Laten we nu eens discussiëren op basis van fei ten en geen indianenverhalen." De energiebedrijven zijn tegen splitsing. Delta vreest dat het com merciële deel wordt opgekocht, dat veel banen en het hoofdkan toor verdwijnen. De netwerken zijn bovendien het meeste geld waard. Boerma is furieus over de suggestie dat de overname van In- daver het netwerkbedrijf in gevaar brengt. „De motie van de Eerste Kamer is volstrekt helder. Wij mo- De energiebedrijven zijn verbol- gen dat minister Van der Hoeven hen wil opsplitsen. Volgens hen heeft de minister een 'gebrek aan dossierkennis'. gen op geen enkele manier ons energienetwerk gebruiken als on derpand voor investeringen in het buitenland. Dat doen we niet. Dat hebben we in januari nog nadruk kelijk met minister Wijn bespro ken." Hij zegt dat Delta eind 2006 200 miljoen euro cash had om voor 60 procent van de aandelen Indaver 285 miljoen euro te betalen. „Delta mocht bovendien 1000 miljoen eu ro lenen. Als je rekening houdt met het totaal aan bezittingen, is duidelijk dat de netten niet als on derpand zijn gebruikt." Boerma zegt dat de vier energiebe drijven een voorstel hebben ge maakt over hoe om te gaan met de Eerste-Kamer-motie. „We zouden daarover op 1 maart met de minis ter spreken, maar die zegde af" De Delta-directeur ergert zich aan het 'gebrek aan dossierkennis' van de minister. „We hebben haar di rect een brief geschreven met alle achtergronden en uitleg. Kennelijk is het eerder niet doorgekomen. Met minister Wijn hadden we wel een constructief gesprek over hoe om te gaan met de motie." Volgende week geeft Delta tekst en uitleg aan toezichthouder DTe. Die moet de minister rapporteren over de overname van Indaver. moskou - Enineftegas, een samen werkingsverband tussen de Itali aanse energiegigant Eni en het elektriciteitsbedrijf Enel, heeft gis teren de veiling van Yukos' aande len in gas gewonnen voor 4,37 mil jard euro. De geveilde bezittingen bevatten de gasbedrijven Arcticgas en Urengoil en een aandeel van 20 procent in de oliedivisie van Gazprom, Gazprom Neft. Enineftegas maakte gisteren be kend dat het het aandeel in Gazprom Neft voor 3,7 miljard dol lar aan Gazprom verkoopt. Het Russische staatsolieconcern had een optie om het aandeel te ko pen. Gazprom zei gisteren boven dien dat het minimaal 51 procent van de geveilde bezittingen over- koopt van Eni en Enel. Een rechtbank in Moskou verklaar de Yukos, ooit het grootste oliecon cern van Rusland, vorig jaar failliet vanwege een belastingschuld van meer dan 26 miljard dollar. reserveren aanleveren advertenties in verband met Pasen VOOR DE KRANT VAN DINSDAG 10 APRIL Reserveren: donderdag 5 april 15.30 uur Aanleveren digitaal compleet materiaal: vrijdag 6 april 09.00 uur VOOR DE KRANT VAN WOENSDAG 11 APRIL Reserveren: vrijdag 6 april 15.30 uur Aanleveren digitaal compleet materiaal: dinsdag 10 april 09.00 uur Netwerkbedrijven volgens senatoren nog niet in gevaar. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Van der Hoe ven (CDA, Economische Zaken) en de Tweede Kamer verwijzen naar de in de Eerste Kamer aange nomen motie Doek/Sylvester als zij aandringen op splitsing van de energiebedrijven. Met name Delta zou zich, door de overname van het Belgische afvalbedrijf Indaver, niet hebben gehouden aan de voorwaarden die daarin zijn gefor muleerd. Maar de naamgevers van de motie, de senatoren Doek (CDA) en Sylvester (PvdA), bestrij den dat. „Naar mijn mening ont breekt de urgentie om tot splitsing over te gaan", zegt Doek. „Ik zie niets nieuws onder de zon", voegt Sylvester daaraan toe. In de motie is vastgelegd dat de netwerken moeten worden afge splitst als de energiebedrijven bui tenlandse avonturen aangaan die het onafhankelijk netbeheer in ge vaar brengen. Delta neemt Indaver over en Nuon en Essent hebben De opstellers van de Eerste-Ka- mer-motie over de splising van energiebedrijven zien in de over name van Indaver geen reden om Delta op te splitsen. aangekondigd na een eventuele fu sie de internationale markt op te willen. Dat wordt dus splitsen, oor deelt Van der Hoeven. „Ik heb nog geen argumenten gehoord dat daardoor het netbeheer in gevaar wordt gebracht", verklaart Doek. Hij zegt verbaasd te zijn dat juist nu weer op splitsing wordt aange drongen. „Ik zie in de Tweede Ka mer een hoop mensen zich druk maken, maar ik pleit voor feiten", stelt Sylvester. „We willen zien of het netbeheer echt in gevaar is." Beiden gaan 'rustig afwachten' tot Van der Hoeven met een gemoti veerd besluit komt en willen 'niet speculeren' of de senaat dat dan opnieuw gaat afschieten. door Vincent Kroft berlijn - DaimlerChrysler heeft gisteren voor het eerst officieel toe gegeven dat het gesprekken voert met potentiële kopers van zijn ver lieslijdende Amerikaanse dochter Chrysler. Bestuursvoorzitter D. Zetsche van DaimlerChrysler zei dit gisteren in Berlijn in een verklaring die werd verspreid voorafgaand aan de alge mene aandeelhoudersvergadering van het Duits-Amerikaanse auto concern. „Ik kan bevestigen dat we praten met enkele van onze poten tiële partners die een duidelijke in teresse hebben getoond", aldus Zetsche. Chrysler leed vorig jaar een opera tioneel verlies van 1,5 miljard dol lar. DaimlerChrysler maakte me dio februari bekend dat het de ko mende drie jaar 13.000 banen bij Chrysler schrapt en twee fabrie ken sluit om de Amerikaanse doch ter weer winstgevend te maken. De Amerikaanse krant Detroit News meldde gisteren dat drie par tijen een formeel overnamebod hebben ingediend voor Chrysler. Het gaat daarbij om de Amerikaan se investeringsmaatschappijen Cer berus Capital Management en Blackstone Group en de Canadese autotoeleverancier Magna Interna tional. De vraagprijs voor Chrysler zou zo'n 9 miljard dollar bedragen. Deze actie geldt bij aanschaf t/m 14 april 2007 van een nieuwe Subaru Edition. Vraag de Subaru 6 Sterren Dealer* naar de actievoorwaarden. Consumentenprijzen inch BTW/BPM. exci. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden Hulp In Europa met Subaru Mobiliteits Service (eerste 3 jaar gratis). Gem. verbruik en COt afh. van type. 7,9 - 10,3 L/100km, 12,7 - 9,7 km/L, 184 - 244 g/km. Importeur: Subaru Benelux, info@subaru.nl. Getoonde afbeeldingen kunnen afwijken van de actie-uitvoeringen. U bent van harte welkom bij Subaru 6 Sterren Dealer*: t/m 14 april 2007 www.subaru.nl Nu incl. Impreza WRX Edition Nü incl. Prodrive accessoires Forester 2.0X Edition Nü incl. accessoirepakket Impreza 1.5R Plus Edition Nü incl. accessoirepakket Profiteer t/m 14 april van de speciale Subaru All Wheel Drive Edition-uitvoeringen. Deze zijn uitgerust met extra accessoires en daardoor aantrekkelijker dan ooit. Laat u vooral verrassen door de verleidelijke prijs voor de Edition van uw keuze. Vraag ons naar de details van alle actie-aanbiedingen of kijk op www.subaru.nl Think. Feel. Drive.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17