Innoveren doet exporteren Exporteren vraagt om gedegen voorbereiding sJ onderneemt. 6 Tramper Techniek in 's Gravenpolder is gespeciali seerd in de productie van topseallijnen voor de voe dingsmiddelenindustrie. Dit jaar wil de onderneming twee topseallijnen gaan exporteren, om te beginnen naar Engeland. Samen met Syntens heeft Tramper Techniek hiervoor een inter nationaliseringsplan opgesteld. De keuze voor Engeland is niet vreemd. „Engeland loopt voorop in Europa als het gaat om kant-en- klaarmaaltijden", weet Marco de Koster, Sales Manager bij Tramper Techniek. „Die markt is daar groot en wij denken er met onze machines en technieken een rol te kunnen spelen." De Koster zet in op het leveren van totaalop lossingen voor die voedingsmid delenbedrijven waar grote hoe veelheden portionedngeri worden verwerkt. De totaaloplossing omvat het ontnesten (uit elkaar halen) van tray's, het vullen, wegen, sealen, etiketteren en eventueel plaatsen van aanvullen de deksels. Tramper Techniek heeft veel ervaring in de voe- dings middelenindustrie. Begonnen met het topsealen van verpakkingen in de mosselen- en oesterbranche, heeft men inmiddels ook brede ervaring in het sealen van olijven, noten, zuidvruchten, vlees, kant-en-klaar maaltijden en salades. „De mos selen- en oesterbranch was een goede leerschool", meent De Koster. „Door de zware omstan digheden voor de machines - het zoute water, zand en schelpen - Syntens, innovatienetwerk voor ondernemers Bezoekadres: Buitenruststraat 225 4337 ER Middelburg Postadres: Postbus 8128 4330 EC Middelburg telefoon: 088 444 0 444 telefax: 076 564 67 36 Internet: www.syntens.nl E-mail: middelburg@syntens.nl Een voorbeeld van een sealverpakkingslijn van Tramper Techniek. hebben we veel ervaring opge daan die we ook voor andere pro ducten kunnen inzetten. Zo willen we nog markt winnen in de zuivel (ijs) en vers gesneden groenten. We blijven onze technieken ver der ontwikkelen. Zo kunnen we matrijzen relatief snel aanpassen en passend maatwerk leveren." Met Syntensadviseur Jan Henk Verburg heeft Tramper Techniek een innovatieactieplan opgesteld. De exportplannen kwamen daar bij ook naar voren. Verburg heeft een aantal studenten van de Hogeschool Zeeland een verken nend onderzoek laten uitvoeren naar de belangrijkste partijen en concurrenten in Engeland. Verder is met Syntenscollega Pascal de Potter een internationaliserings plan opgesteld om de exportplan nen te structureren. Aan de hand van de onderzoeksresultaten van de studenten hebben De Koster en De Potter een plan van aanpak vastgesteld. „Het was een zinvol onderzoek", vindt De Koster. „De markt is interessant voor ons, ook al zijn er drie grote concurrenten. We zullen onszelf dan ook zeker moeten 'invechten'." Aan de hand van het internationaliseringsplan kon De Potter voor Tramper Techniek een subsidieaanvraag indienen bij het Programma Starters Buitenland (PSB) van de EVD. Dat is gehonoreerd met 11.500 euro om de beurs- en pre- sentatiekosten te vergoeden voor een belangrijke vakbeurs in mei in Birmingham. Tramper Techniek heeft inmiddels diverse Engelse marktpartijen uitgeno digd voor een bezoek aan zijn stand. Ook overweegt De Koster om een agent voor Engeland in te schakelen. En als eenmaal seal en ontnestingsmachines verkocht worden, zullen er ook Engelse onderhoudsmonteurs moeten worden aangetrokken. De Koster: „Exporteren doe je niet op een achternamiddag. Maar als dit slaagt, zal het tweede plan niet lang op zich laten wachten. Ook in Duitsland ligt een grote topse- almarkt." www. trampertechniek, nl www.evd.nl/psb Heeft u vragen over exporteren, bezoek dan op dinsdag 17 april de informatiestand van Syntens tijdens de Internationale Handelsdag van de Kamer van Koophandel. Locatie: De Wouwse Tol, Bergen op Zoom. De toegang is gratis en het programma duurt van 15.00 tot 21.00 uur. Syntens heeft in 2006 bij ongeveer zestig Zeeuwse MKB- bedrijven een meerjarig innovatieactieplan opgesteld. Opvallend was dat bij steeds meer ondernemingen interna tionalisering van activiteiten een prominente rol speelt. Om zowel beginnende als ervaren exporteurs van advies te die nen, organiseert Syntens op 9 mei 2007 een bijeenkomst. In de machinebouw leggen bedrijven zich toe op de ontwik keling en verkoop van specifieke verwerkings- en verpakkingsma chines. Het gaat daarbij vooral om de sectoren agro-food en aquacultuur. Door de specialisa tie neemt het geografische afzet gebied sterk toe en stijgt het exportpercentage van bedrijven tot soms ver boven de vijftig pro cent. Dit beeld wordt bevestigd door de ERBO-enquêteresultaten 2006; de stijging van de export bedraagt in Zeeland maar liefst 5,3 procent. In toenemende mate gebeurt dit ook vanuit de kleinere bedrijven. China Machinefabriek Bakker uit Yerseke is vanuit de sector aqua cultuur bezig om voet aan de grond te krijgen in China. Investeringen in specialistische kennis in Zeeland kunnen op die manier ook in het verre buiten land te gelde gemaakt worden. Zij ervaren als belangrijkste knel punt in China het opbouwen van langetermijnrelaties. Wim Bakker: "Technisch en com mercieel krijgen we het wel rond met individuele personen, maar onze ambities en strategie gaan verder. We willen zowel voor de schelpdiersector in China als in Zeeland de moeite waard zijn en blijven." Bijeenkomst Op 9 mei 2007 zal op een bijeen komst, die mede ondersteund wordt door de Provincie Zeeland, aandacht worden besteed aan het verder internationaliseren van het kennisintensieve bedrijfsleven. Hier komen de volgende onder werpen aan de orde: het ontslui ten van internationale technologi sche kennis en uitbesteding van ICT-activiteiten in landen als India. Verder krijgt zowel de beginnende als de ervaren expor teur advies van experts in work shops en speeddatingsessies. Daarnaast kan de ondernemer ook onderzoeksopdrachten indie nen voor buitenlandse studenten. Dit is een uitstekende kans voor bedrijven om kennis te maken met een buitenlandse cultuur. Tijdens deze bijeenkomst werkt Syntens samen met andere orga nisaties, waaronder de Kamer van Koophandel, EVD, IRC, regiona le hogescholen en Aisec. Wilt u ook uw grenzen verleggen Neem dan contact op met Jan Henk Verburg T. 088- 4440526 E. jhv@syntens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82