Binnenland Politie jaagt op 'cowboys' met gifgrond OM is tegen anonimiteit Balkenende: Senaat vrij om steun aan inval in Irak te onderzoeken 4 Woensdag 4 april 2007 PZC Illegaal vervoer van vervuilde grond loopt spuigaten uit. den haag - Justitie en politie gaan jacht maken op illegale transpor ten van vervuilde grond. Daarvoor worden speciale interventieteams gevormd. Verder komt er een cam pagne om vrachtwagenchauffeurs te stimuleren aangifte te doen van zulke 'giftransporten'. Het aantal overtredingen moet bin nen enkele jaren tot incidenten zijn teruggebracht. Nu is er met het grootste deel van de transpor ten iets mis. „Het is echt foute boel", zegt poli tieman Ot Beijen van het interre gionaal milieuteam over de mis standen bij bedrijven die in ver vuilde grond handelen. Met zeven tig procent van de transporten in vuile grond is iets mis, blijkt uit politiecijfers. Dat geldt althans voor de bij de overheid gemelde transporten. De politie vermoedt dat er daarnaast veel vuile grond il legaal wordt vervoerd. Beijen: „Met die ladingen zal nog wel veel meer mis zijn. Er zitten verschrik kelijke feiten tussen. Handelaren die bewust vuile grond afleveren zonder te zeggen hoe Zeer de grond is verontreinigd. Ze wéten dat het ongezond is voor ons en onze kinderen. Dat soort milieucri- 1^ Met zeventig procent van de grondtransporten is iets mis. Door gebrek aan controle was fraude tot nu toe eenvoudig. Jus titie gaat harder optreden. minelen willen we voor de rechter brengen." Fraude met vuile grond is betrek kelijk eenvoudig, constateerden handhavers van milieudiensten eerder. De regels zitten vol gaten en zijn gemakkelijk te omzeilen. Door het gebrek aan goede contro le is het eenvoudig De grond op papier veel schoner te laten lijken dan deze in werkelijkheid is. Een malafide grondhandelaar bespaart zich de kosten van het reinigen, maar kan zijn lading wel verkopen tegen de hogere prijs van schone grond. Interventieteams, waarin di verse overheden en de politie sa menwerken, moeten daar verande ring in brengen. „We zullen de cowboys in deze branche aanpak ken", zegt Fred Kok, secretaris van het Landelijk Overleg Milieuhand having. Een belangrijk wapen in het ge vecht tegen illegale transporten van gifgrond moet komen van vrachtwagenchauffeurs. Die weten volgens Beijen maar al te goed dat ze illegale ladingen transporteren. „Ze melden het niet, uit angst dat het hun boterham kost. Daarom kunnen ze het nu anoniem mel den via meldpunt M. De chauffeur is immers geen dader, maar slacht offer. Hij is het die het risico loopt over een paar jaar ziek te worden van de ladingen." De ladingen kunnen asbest, zware metalen of chemicaliën bevatten die zonder de juiste voorzorgs maatregelen zeer schadelijk kun nen zijn voor de gezondheid. Bij il legale transporten ontbreken die maatregelen vaak. PETER Minister President Balkenende met de twee vicepremiers Bos (r) en Rouvoet (I) dinsdagmiddag in de Eerste Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring. foto Cees Zorn/GPD Eerste Kamer volgens premier niet gebonden aan coalitieakkoord. den haag - Het staat de Eerste Ka mer vrij onderzoek te doen naar de Nederlandse steun voor de mili taire inval in Irak in 2003. Premier ]an Peter Balkenende zei dat giste ren in de Eerste Kamer tijdens het debat over de regeringsverklaring. De premier wees erop dat de rege ringsfracties in de Tweede Kamer hebben afgesproken dat zo'n on derzoek er niet komt, maar die af spraak bindt de Senaat volgens hem niet. „Het is aan de Eerste Ka mer zelf om een besluit te ne men", zei hij. De PvdA is voor een parlementair onderzoek naar het ingrijpen in Irak, maar kon tijdens de kabinetsformatie de coalitiege noten CDA en Christenunie niet overtuigen. Balkenende onder streepte dat een coalitieakkoord al leen geldt voor de regeringspar tijen in de Tweede Kamer. Senator Tiny Kox (SP) reageerde verheugd op de uitspraken van Bal kenende. De SP is een groot voor stander van een onderzoek. Of de PvdA zal instemmen met een der gelijk onderzoek door de Eerste Ka mer is onduidelijk. Fractieleider Han Noten zei gisteren dat zijn fractie zich 'niet gebonden, maar wel verbonden' acht aan het re geerakkoord. In een toelichting be nadrukte Noten dat de PvdA-sena- toren 'volledig vrij' zijn om een on derzoek te steunen, maar dat een Ook met steun van de PvdA ont- staat er in de Senaat geen meer derheid voor het onderzoeken van de Nederlandse steun aan de militaire inval in Irak. besluit daartoe pas kan worden ge nomen na een nieuw debat. Eerst wil Noten duidelijkheid over wat de passage in het regeerak koord over de noodzaak van een adequaat volkenrechtelijk mandaat precies betekent. Hij kondigde aan schriftelijke vragen te zullen stel len. Eerder zinspeelden vertrekkend PvdA-senator Erik Jurgens en PvdA-prominent Klaas de Vries, die in mei in de nieuwe Eerste Ka mer komt, op een Irak-onderzoek in de Senaat. Noten sprak van een 'virtuele dis cussie' omdat er ook met steun van de PvdA in de Eerste Kamer nog steeds geen meerderheid is voor een parlementair onderzoek. Balkenende zei het een goed idee te vinden als de Senaat met het ka binet debatteert over toekomstige Nederlandse vredesmissies. Zü^JE Justitie wil niet dat getuigen achter gesloten deur worden gehoord. amsterdam - Het Openbaar Minis terie ziet geen noodzaak om twee getuigen van ]an-Hein Kuijpers, advocaat van Willem Holleeder, anoniem te laten horen. Die verkla ren volgens de raadsman dat de ge liquideerde vastgoedhandelaar Willem Endstra achter een misluk te moordaanslag zat en zelf ook een zakenpartner heeft afgeperst. De getuigen willen onbekend blij ven uit angst voor 'ernstige reputa tieschade' en 'gezondheidsproble men'. De twee zouden die proble men te duchten hebben uit krin gen rond de vermoorde vastgoed magnaat Willem Endstra. De rechtbank beslist morgen over de wens van Kuijpers. Volgens officier van justitie Koos Plooy heeft Kuijpers onvoldoende beargumenteerd waarom het twee DE ZAAK HOLLEEDER 1 Xj tal iets te vrezen zou hebben. „Het OM had verwacht dat de verdedi ging Endstra door het slijk zou ha len of laten halen. Het gaat ver om ook Endstra's broer Haico daarbij te betrekken." Plooy gaf aan dat Endstra zich in zijn geheime ge sprekken met de politie in 2003, maanden voor zijn dood, niet ge heel onschuldig heeft voorgedaan. Hij had zichzelf in een chantabele positie gebracht en zich met foute lieden ingelaten. „Ook een 'ban- De rechtbank beslist morgen over het verzoek van Holleeders advocaat Jan-Hein Kuijpers om twee van diens getuigen ano niem te horen. kier van de onderwereld' kan slachtoffer zijn of zijn geworden van afpersing", meent de officier. Daarmee verwees Plooy naar een typering van Endstra door de in 2005 vermoorde crimineel John Mieremet. Die noemde Endstra in een interview met De Telegraaf de bankier van de onderwereld en Holleeder zijn bewaker. In 2002 was Mieremet slachtoffer van een moordaanslag in Amsterdam, die hij op het nippertje overleefde. In november 2005 werd hij in Thai land geliquideerd. Endstra heeft verklaard dat Holleeder achter die liquidatiepoging zat. De rechtbank besloot gisteren dat alle verdach ten en hun advocaten de geluids opnamen van de zogenoemde 'achterbankgesprekken' met Ends tra integraal mogen beluisteren. Die gesprekken, waarin Endstra Holleeder beschuldigt van afper sing, vormen het hart van het be wijs in het proces tegen de 'topcri mineel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4