de bevalling is belangrijk Het gaat de Kamer te lang duren O voor Onderhoudssubsidie voor Zeeuws erfgoed Driewerf hoera Geen geld voor promotiefilm over getnnatuur faunabeheer r i PZC Woensdag 4 april 2007 3 Bezorgdheid over uitblijven oplossing Walcherse bevallingen. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De T\veede Kamer blijft de samenwerkingsplannen van de Oosterscheldeziekenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren kri tisch volgen. GroenLinks, SP, PvdA en SGP beginnen hun ge duld te verliezen. Ze hebben wei nig vertrouwen dat uit het in ja nuari door de Kamer geëiste over leg in Zeeland een oplossing komt voor de verloskundige zorg op Walcheren. CDA en WD willen nog even afwachten of de destijds aangenomen Kamermotie wél re sultaat oplevert. hoek - De Partij voor Zeeland wil weten hoe het precies zit met de 6oo hectare getijdennatuur die langs de Westerschelde is voor zien. Statenlid J. Robesin vraagt het dagelijks provinciebestuur of het gaat om compensatie voor de tweede of de derde verdieping van de rivier. Hij beschuldigt gedepu teerde Van Zandbrink (PvdA) er van de aanleg van de 600 hectare door middel van ontpoldering 'koste wat kost' door te willen drukken. De woordvoerders van de partijen maakten gisteren bij het in ont vangst nemen van de petitie van de Walcherse verloskundigen in ie der geval duidelijk dat ze de zaak niet laten versloffen. „We houden de vinger aan de pols", zei SGP-fractievoorzitter Van der Vlies. „Dit duurt nu al een hele tijd. Het moet een keer af gelopen zijn." Dat vond ook Kamerlid Vendrik (GroenLinks). Hij wil vandaag vra gen om een brief van minister Klink (CDA) van Volksgezond heid. „Het wordt langzamerhand tijd hier werk van te maken. Ik wil van de minister weten wat de stand van zaken is." Vendrik is 'extra gemotiveerd', om dat hij zelf net vader is geworden. middelburg - De Faunabeheereen- heid Zeeland (FBE) kan tot en met 2010 rekenen op een provin ciale bijdrage van ruim 90.000 eu ro per jaar. Dat is 16.000 euro meer dan waarop de provincie re kende. De hogere bijdrage is nodig omdat de secretariaatswerkzaam heden (ondergebracht bij standsor ganisatie ZLTO) meer kosten. Het dagelijks provinciebestuur wil het extra geld uit een potje voor uit voering van de Natuurbescher mingswet halen. „Dat de bevallingszorg dicht bij huis hoort te zijn, is fundamenteel en elementair." Dat benadrukken ook Van der Vlies, Arib (PvdA) en Van Gerven (SP). „De Kamer moet hom of kuit geven", aldus de laatstgenoem de. „We moeten ondubbelzinnig uitspreken dat de afdelingen verlos kunde en kindergeneeskunde in Goes én Vlissingen open blijven." Volgens CDA-Kamerlid Omtzigt zijn bijna 14.000 handtekeningen 'een signaal dat de Kamer niet elke dag krijgt'. Toch wees hij erop dat De Tweede Kamer twijfelt steeds meer of de ziekenhuizen in Vlis singen en Goes het eens kunnen worden met de Walcherse verlos kundigen. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zestien kerken in Zeeland en het landhuis Mon Plai- sir in Schuddebeurs krijgen met te rugwerkende kracht over 2006 van de provincie een zogeheten resul taatsubsidie voor onderhoud. In to taal gaat het om 36.441 euro. De steun past volgens gedeputeer de staten binnen de doelstelling cultuurhistorische en monumenta le gebouwen te behouden en ont de Kamer drie maanden geleden in een motie heeft vastgelegd dat de betrokken partijen met elkaar om tafel moeten. „Er bestaat in Zeeland geen regulier overleg tus sen huisartsen, verloskundigen en gynaecologen. Dat staat nu ge pland op 25 april. Rijkelijk laat, maar oké. Laten we even afwach ten of de professionals met een op lossing komen. Daarna zijn wij pas weer aan zet." Dat vond ook WD-Kamerlid Schippers. „Wij hebben geregeld dat de betrokkenen aan tafel gaan. Laten we verder niet vanuit Den Haag opleggen wat ze precies moe ten doen. Werkt het niet, dan ver wachten we dat de minister ons dat meldt. Tot dusver hebben we dat signaal niet gekregen." sluiting voor publiek. Veertien ker ken krijgen het maximum van 2500 euro uitbetaald. Dat geldt ook voor de buitenplaats in Schud debeurs. Voor vijf andere karakte ristieke gebouwen komt een klei ner bedrag beschikbaar. Daarbij gaat het om de Nederlands her vormde kerken van Cadzand, Sint Anna ter Muiden, Oudeland en Yerseke en de Johanneskerk in Nieuwerkerk. COMMENTAAR ntpolderen hoeft niet. Gedeputeerde Wouter van Zandbrink legt zijn plan binnenkort voor aan minister Gerda Verburg. Er zijn vaker alternatieven voor ontpoldering gepresenteerd, maar dit keer heeft het plan de instemming van de belangenorganisaties. Bovendien schaart het college van Gedeputeerde Staten zich achter het voorstel. Het wordt lastig om dit plan terzijde te schuiven, want er ligt een motie waarin de Tweede Kamer de minister oproept alternatieven voor ontpoldering serieus te onderzoeken. Bovendien laat de Europese Commissie weten dat Zeeland niet verplicht is om 600 hectare onder water te zetten. Kortom, de bal ligt bij Verburg. De presentatie van zijn plan, levert Van Zandbrink een driewerf hoera op. Het eerste hoera komt van de Zeeuwse bevolking, die fel gekant is tegen deze vorm van natuurcompensatie. Het tweede hoera klinkt in het provinciebestuur: het voltallige college kreeg immers last van dit dossier. Het derde hoera kan aangeheven worden door de Van Zandbrink-getrouwen. Die weten dat de strijd om de PvdA-zetel in het college nog niet definitief gestreden is. Waar de andere kandidaat - Maria le Roy - nog bij zit te komen van haar noodgedwongen vertrek als voorzitter van Zeeland Seaports, kan Van Zandbrink nu bogen op een doorbaak in een hoofdpijndossier. Daarmee speelt hij zich in de kijker voor de portefeuille natuur. Of zijn plan de harde politieke werkelijkheid zal overleven moet nog blijken. Met de timing is in ieder geval niets mis. middelburg - De Stichting Promo tie Marketing Zeeland Delta moet op zoek naar een andere geldschie ter voor de productie van een pro- motiefilm. GS besloten gisteren het subsidieverzoek van de SPMZD af te wijzen. De organisa tie wil met de film een beeld schet sen van de toeristisch-recreatieve aantrekkingskracht van Zeeland. De totale kosten zijn begroot op 40.690 euro. De stichting heeft zelf acht mille beschikbaar. foto Jos van Leeuwen Tweede Kamerlid Stef Blok met de petitie van de Walcherse verloskundigen, rechts schuin naast hem verloskundige Hilda Hament

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3