;t straks hard tegen hard Aan wedstrijden heb ik een hekel Beetje uitkijken met de oren X304: COMFORT VAN EEN ZITMAAIER, DE WENDBAARHEID VAN EEN FRONTMAAIER PZC Woensdag 4 april 2007 37 Decibelwedstrijden In Zeeland zijn wel al meetings met wedstrijden gehouden, maar deze gel den niet als officieel omdat er niet volgens de internationale standaard ge jureerd wordt. Vaak gaan die onofficiële wedstrijden uit van ondernemers of producenten, zoals Eargasm van Pioneer. Emma (European Mobile Media Association) werd in 2001 opgericht, in 2003 kwam er een Nederlandse stichting. Doel is, een Europese norm te stellen en te handhaven voor onderlinge wedstrijden. Op verzoek van de Stichting Emma, die vanuit Zeeland een groeiende be langstelling bemerkte, wordt op 20 mei in Vlissingen de eerste officiële wedstrijd gehouden. Deze vindt plaats op het parkeerterrein aan de Mer- curiusweg in Vlissingen. De jury let op styling, netheid van inbouw, afwerking van de inbouw, be kleding en natuurlijk het geluid. Bij de wedstrijd wordt een speciale test-cd gebruikt. Welke track gespeeld wordt, blijft tot het eind geheim. Er wordt gestreden in de categorieën Emma Sound Pressure Lead (ESPL) en Emma Sound Quality (ESQ) Bij ESQ is de hifi-kwaliteit het belangrijkste en is 140 db al een goede sco re. Bij ESPL gaat het om het aantal decibellen en wordt tot zo'n 168 db gemeten. In Amerika worden in de categorie DB Drag hele busjes volgebouwd met speakers en versterkers. Hier wordt wel 181 db gemeten. Meest gemaakte fout bij inbouw: geen doorvoerrubbers gebruiken van de voedingskabel naar binnen toe. Gevolg: de kabel gaat schuren en er ont staat kortsluiting. www.carlife.eu www.emmanet.nl www.showyoursound.nl www.tuningclubzeeland.nl www.thefastandthefurious.com www.eargasm.com ©Verdeelblok (zekeringen tegen overbelasting elektronisch circuit). Dvd-wisselaar. LED-lampjes. Voltmeter (schakelt versterker uit bij overbelas- ting). Verwerkt in de rest van de auto: Koptelefoons, tweeters (voor hoge tonen), headunit (stereo/navigatiesysteem), crossover- filter (stuurt tonen naar juiste luidspreker), Dolby Pro Logic module (surround/bioscoopeffect), zeven kleuren neonverlichting, gekoppeld aan muziek, TFT-schermen in alle hoofdsteunen. Totale kosten inclusief installeren: circa 20.000 euro. PZC Rolant Quist Ingmar Klaassen houdt niet echt bij hoeveel geld hij inmiddels in zijn hobby gestoken heeft. Maar goed ook. Niet alleen de speakers en versterkers kosten geld, maar in de kleine dingen gaan stiekem ook heel wat centen zitten. Kabeltje hier, stekkertje daar, andere accu... Daarbij mag de 36-jarige Middel burg zich gelukkig prijzen met zijn veertien jaar ervaring als schade- hersteller. Hij kan in zijn eentje een heel eind komen bij het instal leren. Scheelt ook geld. Alles bij elkaar schat Ingmar dat er voor zo'n 12.000 euro in zijn wa gentje zit. Hij is er dan ook heel zuinig op. „Naar de grote stad neem ik de auto niet mee en hij staat altijd in de garage. Mo menteel zit ik zonder werk en help ik soms met installeren bij CarLife. Ik heb het meegemaakt dat we 's ochtends apparatuur hadden inge bouwd en dat het er een dag later al uitgehaald was. Dan staan ze bijna te janken aan de balie, dat snap je. Niet alleen om de spullen, maar ook om de schade. Kabels doorgeknipt, schroevendraaiers achter de radio gestoken om 'm er uit te wippen..." Aan wedstrijden doet hij niet. „Ik heb er een hekel aan als iemand aan mijn auto zit." Maaike Kooijman is een van de weinige vrouwen in het wereldje. Zodra ze haar rijbewijs had en het bijbehorende autootje, stapte ze naar de winkel voor een bandpaskist. „Dat is een kant en klaar kistje, hoef je alleen nog maar een kabeltje in te steken en het speelt. Er zit een subwoofer in, en een versterkertje." Het kistje zat nog niet in de Seat Toledo of ze haalde het er alweer uit. Intussen is de 21-jarige Vlis- singse al de nodige kisten, verster kers en subwoofers verder. De au to is inmiddels ook ingewisseld voor een betere, maar vriend Alex, die haar de liefde voor de decibel len bijbracht, heeft ze gehouden. Samen lopen ze meetings af „Vo rig jaar heb ik meegedaan in Mid delburg. Daar haalde ik 137,7 deci bel. En toen wou ik meer, dus dan ga je verbouwen. Ik heb er nu net alles uitgegooid om opnieuw te be ginnen." Je bent apetrots op wat je hebt, maar met je kofferbak open aan de boulevard gaan staan, dat laat je wel uit je hoofd, zegt Maaike. Voor je het weet is het weg. Ook niet slim: in de auto blijven tijdens de wedstrijd. „De oren, hè. Ik gebruik mijn afstandsbediening." foto's Lex de Meester ,N. 7 Zeeuwse Vierwielbesturing met zeer kleine draaicirkel Q| John Deere ïMk --v' eilanden en West-Brabant: VAN WEELE BV. Stadseweg 14, Wolphaartsdijk, tel. 0113-581751 I Zeeuws-VlaanderenVERVAET BV Hoofdplaatseweg 1B, Biervliet, tel. 0115-481710

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39